Moda

Bawełniany trencz – stylowe wykończenie stylizacji

Bawełniany trencz jest doskonałym elementem domykającym stylizację. Nonszalancko narzucony na biały t-shirt i jeansy zamienia zwyczajną stylizację w stylową, połączony z eleganckimi cygaretkami dodaje stylizacji nowoczesnego wydźwięku, natomiast założony do zwiewnej sukienki czy spódnicy stworzy bardzo modną sylwetkę.

Jednym słowem jedynym ograniczeniem w stylizacji jest wyobraźnia. Bawełniany trencz to must have każdego sezonu. W kolekcji wiosna/lato 2021 Patrizia Aryton można znaleźć ten trencz z kapturem w kolorze jasnego beżu i intensywnie czerwony trencz z paskiem.

Bawełniane trencze – wygoda i trwałość materiałów

Tkanina, z której uszyty jest płaszcz jest miękka, łatwa w noszeniu i konserwacji, uniwersalna. Paradoksalnie, bawełna jest kapryśna. Jej uprawa wymaga wysokiej temperatury, wilgotności przy jednoczesnym dużym nasłonecznieniu oraz cierpliwości. Jej sezon wegetacyjny trwa bowiem łącznie do pół roku. Zbiera się ją na ogół mechanicznie, po czym oczyszcza z nasion i liści, a następnie selekcjonuje. Bawełna wysokiej jakości dodatkowo jest wcześniej czesana, co nadaje jej sprężystość i miękkość. Rozprostowane i równo ułożone włókna tworzą wówczas gładka taśmę, z której następnie tworzy się tak zwany niedoprzęd, w przędzalni zaś z niedoprzędu uzyskuje się przędzę. A to dopiero początek. Kolejnymi etapami są bowiem skręcanie przędzy, łączenie nitek i wykańczanie. Zanim surowa tkanina powędruje do prania, wybielania czy farbowania, nakłada się na nią specjalną powłokę uszlachetniającą, dzięki czemu powstałe z niej ubranie nawet po wielu praniach zachowuje sprężystość i delikatny jedwabisty połysk.

Nie ulega wątpliwości, że bawełniany trencz wszedł do kanonu mody zajmując jedną z mocniejszych pozycji. Jego klasyczny, najbardziej tradycyjny krój wciąż ma charakterystyczne cechy wynikające z militarnych wpływów: dwurzędowe zapięcie, 10 rogowych guzików z przodu, pasek w talii z klamrą, wytrzymała bawełniana tkanina oraz kolorystyka.

Trencze – trochę historii

Mimo, iż jego początki przypadają na lata dwudzieste XIX wieku to główny rozgłos przyniosły mu lata czterdzieste kolejnego wieku. To tak zwane złote czasy Hollywood. Na szklanym ekranie pojawiał się w wyposażeniu garderoby dziennikarzy, mafiosów, wywiadowców, a nawet popularnych wówczas femme fatal. Trencz zdobył uznanie nie tylko wśród oficerów, noszony był już praktycznie przez wszystkich zwykłych obywateli. Został wykorzystany w znanych i cenionych produkcjach takich jak „Casablanca” czy „Śniadanie u Tiffany’ego”. Stał się ulubionym elementem stroju Jackie Kennedy, co otworzyło mu drogę również do świata dyplomacji i polityki. Współcześnie stanowi stałą propozycję projektantów mody, co widoczne jest w prezentowanych co sezon kolekcjach. Trencz początkowo służący jako funkcjonalne rozwiązanie w trakcie aktywności na świeżym powietrzu, stał się najbardziej modnym i ponadczasowym okryciem wierzchnim. Obecnie jest wykorzystywany w stylizacjach w zupełnie nieoczywisty i nowy sposób, co prezentują liczni blogerzy i influencerzy.  

Dodaj komentarz