Zdrowie

Ból stopy po urazie – jak rozpoznać i leczyć?

Urazy w obrębie stóp dotyczą nie tylko sportowców. Wystarczy, że ciężki przedmiot spadnie nam na stopę lub krzywo staniemy i kontuzja gotowa. Ból śródstopia lub pięty potrafi być bardzo dotkliwy, przez co utrudnia chodzenie i normalne funkcjonowanie. Jakie są najczęstsze urazy stóp i jak je leczyć? Odpowiadamy!

Ból stopy – co go mogło wywołać?

W wielu przypadkach ból stopywywołany jest przez obrażenia tkanek miękkich, np. stłuczenia, które powstają na skutek zadziałania siły zewnętrznej. Przy pośrednim działaniu urazu, takim jak odgięcie stawu, dochodzi natomiast do naciągnięcia tkanek miękkich, w tym więzadeł, torebki stawowe czy mięśni1.

Konsekwencją nagłego zagięcia stopy do wewnątrz np. podczas ześlizgnięcia się stopy z krawężnika lub upadku ze schodów jest z kolei skręcenie stawu skokowego2. Urazem występującym w obrębie stopy bardzo często jest także złamanie. Wyróżnia się złamanie3:

  • trzonu I kości śródstopia,
  • trzonów mniejszych kości śródstopia,
  • guzowatości V kości śródstopia,
  • bliższej części V kości śródstopia,
  • palucha,
  • palców II–V.

W obrębie stopy może wystąpić także złamanie zmęczeniowe. Jest to złamanie nieprzemieszczone, które jest sumą wielu mikrourazów i powstaje w długim czasie, a nie w konsekwencji jednego urazu4.

Ból stopy wywołany urazem – co robić?

Jeśli odczuwasz rwący ból palców u nóg, ból śródstopia od góry występujący z opuchlizną lub silny ból w stopie z boku po wewnętrznej stronie, a doświadczyłeś kontuzji stopy, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu, a w przypadku mocno nasilonych objawów na szpitalny oddział ratunkowy.

Mogło bowiem dojść do złamania, a wtedy stopa może wymagać odpowiedniego zaopatrzenia. Lekarz w takiej sytuacji najprawdopodobniej skieruje Cię na prześwietlenie rentgenowskie, które pozwoli postawić diagnozę. W przypadku bardziej skomplikowanych urazów specjalista może zdecydować o poszerzeniu diagnostyki o kolejne badania, np. tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny3.

Leczenie urazów stopy

Postępowanie lecznicze zależy przede wszystkim od rodzaju urazu, z jakim mamy do czynienia. Jeśli u pacjenta występuje ból palców u nóg, a potwierdzi się ich złamanie, konieczne będzie plastrowanie złamanego palca do sąsiedniego i chodzenie w obuwiu z twardą podeszwą. Z kolei na ból w śródstopiu wywołany złamaniem trzonu I kości śródstopia niezbędny będzie podudziowa szyna gipsowa. Ponadto taki pacjent otrzyma zakaz obciążania kończyny3.

Jeśli bólowi kości śródstopia, pięty czy bólowi w stopie z boku towarzyszy opuchlizna, warto zastosować zimne okłady. Okłady powinno się stosować przez ok. 10–15 minut i powtarzać kilkukrotnie w ciągu dnia. Przy poważniejszych urazach jak złamania, które wymagają czasowego unieruchomienia, wskazana jest fizjoterapia, a czasem także fizykoterapia. Odpowiednie ćwiczenia stopy wykonywane regularnie umożliwią bezpieczny powrót do pełnej sprawności5.

Co można zastosować na ból stopy?

Gdy boląca stopa jest bardzo dokuczliwa, można zastosować Diky spray – lek w aerozolu na bazie diklofenaku, czyli substancji o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Diky należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych6.

Diky przeznaczony jest do miejscowego, objawowego leczenia bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, a także do leczenia stanu zapalnego, będącego konsekwencją tępego urazu o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów oraz struktur okołostawowych6. Sprawdzi się więc na ból śródstopia od góry, ból podbicia w stopie czy ból pięty z boku wywołany urazem.

Należy pamiętać, że Diky to lek, dlatego przed zastosowaniem należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania lub skonsultować z lekarzem albo farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża życiu i zdrowiu. Jeśli po 3 dniach stosowania Diky nie wystąpi poprawa, wskazana jest wizyta u lekarza6.

Bibliografia:

  1. Sułko J., Zamknięte obrażenia tkanek miękkich, Medycyna Praktyczna, 2017.
  2. Sułko J., Skręcenie stawu skokowego, Medycyna Praktyczna, 2017.
  3. Bica, Sprouse R. A., Armen J., Rozpoznawanie i leczenie częstych złamań w obrębie stopy, Medycyna Praktyczna, 2019.
  4. Stępień K., Złamania zmęczeniowe stopy, Medycyna Praktyczna, 2021.
  5. McMahon J., Medycyna sportowa. Współczesne metody diagnostyki i leczenia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2009.
  6. Witryna: https://www.dikyspray.pl (dostęp: 2021.12.20.).

Dodaj komentarz