Uncategorized

Co to jest kryptowaluta i jak działa? (Przewodnik 2023)

Chcesz dowiedzieć się, czym są kryptowaluty i jak działają? Czytaj dalej!

Kryptowaluta to forma waluty cyfrowej, która wykorzystuje kryptografię do zabezpieczania transakcji. Nie ma centralnego organu emisyjnego ani regulacyjnego. Zamiast tego wykorzystuje zdecentralizowany system do rejestrowania płatności i wydawania nowych jednostek.

Za pomocą wirtualnych walut kupisz towary i usługi oraz skorzystasz z aplikacji i gier. Wykorzystasz je także do handlu i inwestowania w celu osiągnięcia zysku. 

Chcesz dowiedzieć się, czym są kryptowaluty i jak działają? Czytaj dalej!

Czym jest kryptowaluta?

Kryptowaluta to klasa aktywów cyfrowych wykorzystywanych do różnych celów. Na przykład bitcoin został opracowany przede wszystkim jako zdecentralizowana forma płatności. Ethereum pozwala programistom tworzyć zdecentralizowane aplikacje. Z kolei tether to stablecoin, którego wartość jest powiązana z dolarem amerykańskim.

Kryptowaluty zawdzięczają swoją nazwę technikom kryptograficznym. Umożliwiają one bezpieczne kupowanie, sprzedawanie lub handel cyfrowymi walutami bez potrzeby zatwierdzania transakcji przez stronę trzecią, taką jak rząd lub instytucje finansowe.

Jak działa kryptowaluta?

Kryptowaluty są obsługiwane przez technologię blockchain, która utrzymuje odporny na manipulacje zapis transakcji i śledzi, kto jest właścicielem danego aktywa. Wykorzystanie łańcuchów bloków rozwiązało problem, z którym borykały się poprzednie próby stworzenia czysto cyfrowych walut. Blockchain uniemożliwia ludziom tworzenie kopii swoich zasobów i próby ich podwójnego wydania.

Poszczególne jednostki kryptowalut określamy jako monety lub tokeny, w zależności od sposobu ich wykorzystania. Niektóre z nich są jednostkami wymiany na towary i usługi, inne są magazynami wartości, a niektóre służą do udziału w określonych programach, takich jak gry i produkty finansowe.

Jak powstają kryptowaluty?

Jednym ze sposobów tworzenia kryptowalut jest proces znany jako wydobycie. Ma zastosowanie przede wszystkim w przypadku bitcoina. Wydobywanie BTC polega na tym, że komputery rozwiązują złożone zagadki matematyczne w celu weryfikacji autentyczności transakcji w sieci. W nagrodę, ich właściciele otrzymują nowo utworzoną kryptowalutę. 

Proces wydobycia wiąże się z ogromnym zużyciem energii, przez co spotyka się z krytyką ze strony ekologów.

Pozostałe wirtualne waluty wykorzystują inne metody tworzenia i dystrybucji tokenów, a wiele z nich ma znacznie mniejszy wpływ na środowisko.

Dla większości ludzi najłatwiejszym sposobem na zdobycie kryptowaluty jest jej zakup na giełdzie lub od innego użytkownika.

Przykłady kryptowalut

Obecnie na rynku istnieje ponad 24 tysiące kryptowalut. Do najbardziej znanych zaliczamy:

  • Bitcoin powstał w 2009 roku. Jest pierwszą i najbardziej wartościową kryptowalutą. Został opracowany przez Satoshi Nakamoto – powszechnie uważa się, że jest to pseudonim osoby lub grupy osób, których dokładna tożsamość pozostaje nieznana.
  • Ethereum powstało w 2015 roku. Jest platformą blockchain z własną kryptowalutą o nazwie ether (ETH). Zajmuje drugie miejsce w rankingu wirtualnych walut.
  • Litecoin jest najbardziej podobny do bitcoina. Szybciej rozwija innowacje, w tym szybsze płatności i przetwarzanie transakcji.
  • Ripple to system rozproszonej księgi, który powstał w 2012 roku. Jest wykorzystywany do śledzenia różnych rodzajów transakcji, nie tylko kryptowalut. Stojąca za nim firma współpracowała z różnymi bankami i instytucjami finansowymi.
  • Dogecoin powstał jako żart, ale niespodziewanie stał się jedną z najpopularniejszych kryptowalut.

Wirtualne waluty niebędące bitcoinem są zbiorczo nazywane „altcoinami”, aby odróżnić je od oryginału.

Zalety kryptowalut

  • Eliminują banki centralne z zarządzania podażą pieniądza, ponieważ mają one tendencję do zmniejszania wartości pieniądza poprzez inflację.
  • Technologia blockchain zapewnia zdecentralizowany system przetwarzania i rejestrowania transakcji, który jest bezpieczniejszy niż tradycyjne systemy płatności.
  • Niektóre kryptowaluty oferują możliwość uzyskania pasywnego dochodu poprzez proces zwany stakingiem. 

Wady kryptowalut

  • Wiele projektów nie zostało jeszcze przetestowanych, a technologia blockchain wciąż nie zyskała szerokiego zastosowania. 
  • Wysoka zmienność cen, która negatywnie wpływa na wdrażanie kryptowalut jako środka płatności. Na przykład, ludzie mogą być mniej skłonni do używania bitcoina jako waluty, jeśli nie są pewni, ile będzie on wart następnego dnia.
  • Negatywny wpływ wydobywania kryptowalut na środowisko. Wydobywanie bitcoinów na całym świecie zużywa ponad dwa razy więcej energii niż całe oświetlenie mieszkaniowe w Stanach Zjednoczonych. 

Podsumowanie

Kryptowaluty są stosunkowo młodą klasą aktywów, która cały czas się rozwija. Rynek wciąż pozostaje nieuregulowany, co przyciąga inwestorów ceniących sobie anonimowość. 

Podstawą wirtualnych walut jest technologia blockchain. Zapewnia bezpieczeństwo i sprawne przetwarzanie transakcji. Stanowi konkurencję dla tradycyjnych systemów finansowych. Kryptowaluty służą nie tylko do inwestowania. Wielu sprzedawców internetowych akceptuje je jako formę płatności.

Dodaj komentarz