Zdrowie

Czy pieprzyki mogą być groźne – zdjecia

Pieprzyki to popularna nazwa zmian barwnikowych, które powstają na skutek namnażania się komórek barwnikowych, czyli melanocytów. Część z nich towarzyszy nam od urodzenia (pieprzyki wrodzone), inne to pieprzyki nabyte, które powstają głównie na tych częściach skóry, które są eksponowane na słońce. Szacuje się, że każdy człowiek ma ok. 20 pieprzyków. Na ich ilość wpływa także szerokość geograficzna oraz karnacja — osoby o jasnej karnacji są bardziej podatne na powstawanie pieprzyków. Większość zmian barwnikowych nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, niestety niektóre z nich mogą przekształcić się do czerniaka. Jak wyglądają groźne pieprzyki — zobacz zdjecia.

Czy pieprzyki mogą być groźne?

Łagodne zmiany barwnikowe nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Niestety niektóre z nich mogą przekształcić się do czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry. Na jego rozwój ma wpływ wiele czynników, m.in. promieniowanie UVA i UVB, inne zachorowania na raka w rodzinie, stosowanie różnych substancji chemicznych, a także uszkodzenia mechaniczne pieprzyka. Pieprzyki określane jako łagodne zwykle pojawiają się już w dzieciństwie. Mają regularny kształt oraz dobrze odgraniczony brzeg, a barwnik w ich obrębie jest rozmieszczony równomiernie. Takie zmiany wykazują małe ryzyko rozwoju czerniaka.

Na szczególną uwagę zasługują natomiast pieprzyki atopowe. Łatwo je rozpoznać, ponieważ mają nieregularny kształt, mało widoczne rozgraniczenie oraz nierównomiernie rozmieszczony barwnik w obrębie zmiany. Takie pieprzyki zwykle są duże (powyżej 5 mm) i mają różne kolory. To właśnie te zmiany mogą przekształcić się w czerniaka, dlatego należy je dokładnie obserwować i kontrolować. Warto również przynajmniej 1-2 razy w roku udać się do dermatologa, aby obejrzał pieprzyki. Bardzo ważna jest również odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna w miejscach znamion.

Groźne pieprzyki — kiedy do lekarza?

Do lekarza należy się udać, jeśli pieprzyk ma nieregularny kształt, nierównomiernie rozłożony pigment, bądź zauważamy nowy pieprzyk na naszej skórze. Podczas wizyty lekarskiej, dermatolog obejrzy dokładnie znamię i na podstawie obrazu klinicznego będzie w stanie ocenić, czy pieprzyk nadaje się do dalszej diagnostyki. Jeżeli znamię będzie wzbudzało wątpliwości lekarza, może on przeprowadzić dermatoskopię. Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, dzięki której przy użyciu mikroskopu powierzchniowego, czyli dermatoskopu, możliwa jest obserwacja pigmentów oraz granicy znamienia, a także górnych warstw skóry właściwej. Na podstawie tego badania lekarz może dokładniej ocenić, czy dane znamię barwnikowe kwalifikuje się do dalszego leczenia.

Czasem pieprzyk należy wyciąć. Zabieg taki można przeprowadzić z założeniem szwów lub jako bezszwowy. Cała procedura odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Wycinanie znamienia trwa ok. 30 minut, a wyciętą zmianę posyła się na badania histopatologiczne. Wynik wskaże, czy zmiana predysponowała do rozwoju czerniaka.

Jak uchronić się przed czerniakiem?

Aby uchronić się przed rakiem skóry, należy stosować skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym: kremy z filtrem UVA/UVB oraz zasłanianie pieprzyków ubraniem czy plastrami w przypadku ekspozycji na słońce. Należy dokładnie obserwować swoje ciało i w razie pojawienia się nowych znamion udać się do dermatologa.

Czy pieprzyki mogą być groźne — zdjecia

Pieprzyki – Wszystko co powinniście o nich wiedzieć — Krok do Zdrowia

Dodaj komentarz