Uroda

Czy warto kupić kosmetyki naturalne?

Ostatnimi czasy w najlepsze trwa trend na kosmetyki naturalne. Producenci prześcigają się w określeniach i zachętach do kupienia tego typu produktów. Warto zgłębić nieco ten temat i zastanowić się czemu tak naprawdę chętniej niż kiedykolwiek wcześniej sięgamy po produkty, które z naturą mają tak wiele wspólnego.

Mamy dość chemicznych kosmetyków

            Chemia w kosmetykach była praktycznie od początku ich tworzenia. Dodawane substancje miały za zadanie wspomóc działanie tych naturalnych, często same oddziaływać na nasze ciało, a czasami służyły również jako konserwant i zabezpieczenie samego kosmetyku. Bez względu na to z jakiej intencji została ona tam dodawana, faktem jest, że codzienne nastawienie się na oddziaływanie środków chemicznych sztucznego pochodzenia nie będzie dla nas korzystne. A przynajmniej może nie być korzystne, bowiem substancjami chemicznymi nazwać można praktycznie wszystko. Właśnie dlatego powstały całe linie kosmetyków naturalnych jak Orientana, których producenci szczycą się (zupełnie słusznie) wieloma cechami, które są dziś wśród klientów i klientek pożądane.

Czy „chemia” zawsze jest zła?

            Oczywiście nie. Substancje chemiczne to normalna część naszej przyrody i również kosmetyki naturalne składają się z nich w rozumieniu naukowym. W potocznym rozumieniu chemią przywykliśmy nazywać wszystko to, co potencjalnie może być dla nas szkodliwe. W rzeczywistości o ile część tych substancji szkodliwa jest, o tyle wiele z nich nie oddziałuje na nas w większy sposób. Problemem są jednak właśnie te z nich, na które nasze ciało, na przykład skóra może zareagować alergicznie lub w inny niekorzystny dla nas sposób. Kłopotem jest również fakt, że dziś zewsząd bombardowani jesteśmy środkami chemicznymi, które niekoniecznie pozytywnie na nas wpływają. Dlatego też gdzie tylko jest to możliwe, dążymy ostatnimi czasy do minimalizacji ich udziału w naszym życiu. Odpowiedzią na tę potrzebę są właśnie kosmetyki naturalne.

Przykładowe linie kosmetyków naturalnych:

– zawierające jedynie substancje naturalnego pochodzenia;

– wegańskie;

– nie testowane na zwierzętach.

            Na uwagę zasługują również kosmetyki fairtrade, których ideą jest zrównoważone wykorzystanie siły roboczej na świecie. Kosmetyki i inne produkty z taką właśnie certyfikacją i oznaczeniem to dla kupującego pewność, że w fabrykach i firmach, które zajmują się ich wytworzeniem nie zatrudnia się małych dzieci, a ludzie pracują za godziwe jak na swoje możliwości stawki. Jak więc widać dziś zakup to bardziej złożony proces, choć oczywiście w tym wypadku należy dodać, że ten fairtrade nie oznacza, że kosmetyk będzie naturalny.

Dodaj komentarz