Uroda

Czym kierować się, wybierając balsam nawilżający – poradnik

Szukasz skutecznego balsamu nawilżającego dopasowanego do Twojej skóry? Wybór nie jest prosty, zwłaszcza że na rynku znajdziesz mnóstwo tańszych i droższych produktów. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik pomocny w wyszukaniu optymalnego balsamu! Przeczytaj go i znajdź produkt dla siebie!

Do czego służy balsam nawilżający?

Zacznijmy od podstaw. Balsam nawilżający ma cel uzupełniać braki w warstwie hydrolipidowej skóry i regenerować ją. Na skutek działania szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak agresywne preparaty myjące, promienie słoneczne, mróz, wiatr i różnice temperatur skóra przesusza się. Dlatego skuteczny balsam regeneruje ją i wspomaga powrót do równowagi hydrolipidowej. Jak te informacje wpływają na wybór odpowiedniego kosmetyku?

Czego nie powinien mieć dobry balsam nawilżający?

Przede wszystkim sztucznych składników. Jeśli używany do tej pory balsam nawilżający ma długi skład, w którym znajdziesz konserwanty, parafinę, oleje mineralne, czy silikony to po prostu z niego zrezygnuj. Dlaczego? Spora część z nich jest w kosmetyku tylko po to, by ulepszyć jego konsystencję lub przedłużyć jego czas użycia. W kontekście skóry są bezużyteczne, a czasem nawet jej szkodzą, przyczyniając się do blokowania wchłaniania innych kosmetyków wzmacniających.

Co musi mieć dobry balsam nawilżający?

Podstawa to naturalne składniki. Jakie? Świetne właściwości nawilżające mają np. masła pochodzenia naturalnego takie jak shea, mango, czy kokosowe. Szukaj w balsamach nawilżających również olejków ze słodkich migdałów, arganowego, jojoba i makadamia. Pozbawienie balsamów składników syntetycznych może powodować niejednorodną strukturę kosmetyku lub jego krótszą przydatność, ale za to masz pewność, że nie szkodzisz sobie nienaturalnymi produktami.

Balsam nawilżający a typ skóry

Skoro skład mamy już za sobą, pora na poruszenie kwestii dopasowania balsamu do typu skóry. Jakie ma to znaczenie? Skóra z tendencją do przesuszania się potrzebuje intensywnego nawilżenia i regeneracji. Dlatego balsam powinien mieć nieco cięższą konsystencję. Jest trudniejszy w rozprowadzaniu i wymaga dłuższego wcierania, ale dzięki temu skutecznie wspomaga funkcjonowanie skóry właściwej.

Podobnie jest w przypadku skóry normalnej. Z tą różnicą, że balsam nawilżający powinien być zdecydowanie lżejszy. Skóra normalna wymaga wsparcia w mniejszym stopniu, dlatego produkty, które ją wspomagają, mają nieco krótszy skład i mają lekką formułę. Łatwo się wchłaniają i szybko można je nanieść na swoje ciało.

Co jeszcze jest ważne w stosowaniu balsamu nawilżającego?

Poza samym składem istotna jest również częstotliwość jego stosowania. Jeśli przypominasz sobie o nim dopiero wtedy, gdy Twoja skóra cierpi z przesuszenia, nie uzyskasz satysfakcjonujących efektów. Balsam nawilżający powinnaś stosować codziennie, najlepiej dwukrotnie. Najlepszą porą jest czas po kąpieli, gdy warstwa hydrolipidowa skóry jest zaburzona działaniem kosmetyków myjących. Chociaż może się to wydawać czasochłonne, stosowanie balsamu według ww. wskazówek da Ci wymierne korzyści.

Dodaj komentarz