Moda

Minimalistyczna biżuteria na obrazach mistrzów z kolejnych epok oraz we współczesnych stylizacjach

Sandro Botticelli – włoski malarz z okresu odrodzenia stworzył portret Simotetty Vespucci – kobiety uważanej za symbol piękności ówczesnej Florencji. U podstawy jej smukłej szyi zawisł krótki złoty naszyjnik z medalionem. Taki rodzaj minimalistycznej w swojej formie biżuterii powtarza się na obrazach malarzy z późniejszych epok.

Od renesansu do XXI wieku

Maddalena Doni – żona zamożnego florenckiego kupca sportretowana przez Rafaela Santi, ma u szczytu swojego dekoltu krótki naszyjnik, którego główną ozdobą jest ogromna perła. Na obrazie pędzla Lucasa Cranacha Starszego widnieje młoda kobieta z przepaską na szyi wysadzaną drogimi kamieniami. Podobną ozdobę ma Kobieta z jabłkiem na płótnie tego samego artysty. Arystokratki na portretach osiemnastowiecznych malarzy polskich, czy francuskich, pozowały w strojnych sukniach ze skromną aksamitną taśmą wokół szyi. Pastelowy portret namalowany przez Stanisława Wyspiańskiego nosi tytuł Dziewczyna z aksamitką na szyi, a olejny obraz Amadeo Modiglianiego z 1915 r zatytułowany został Kobieta z aksamitną wstążką. Na jednym ze zdjęć, uznana za ikonę XX wieku Marilyn Monroe ma na szyi coś w rodzaju obroży wysadzanej klejnotami. Współcześnie ozdoby tego typu noszą nazwę chokery i są bardzo popularne w modnych stylizacjach (sprawdź na https://www.lydiana.pl/pl/c/Chokery/41).

Naszyjniki dla młodzieży i celebrytów

Projektowane obecnie chokery to tania biżuteria, wykonywana z różnych tworzyw (więcej na https://www.lydiana.pl/). W klasycznej wersji to zamszowa taśma z metalową  zawieszką o dowolnym kształcie. Może to też być wąski skórzany rzemyk kilkakrotnie okręcony wokół szyi i zawiązany na kokardkę. Model wieczorowy wykonany jest z czarnej koronki i uzupełniony jubilerskimi kamieniami oprawionymi w srebro. Bardziej wyrafinowane formy lansowane przez celebrytki nieco szokują swoim wyglądem. Wykonane z twardej skóry z metalowymi okuciami; ćwiekami lub kolcami, skupiają uwagę fanów na oryginalnym wizerunku gwiazdy. I właśnie taka jest ich rola. Najbardziej prosty choker ulubiony przez młodzież to czarna aksamitka zapięta pośrodku szyi.

Krótkie naszyjniki ze złota

Do eleganckiej klasycznej stylizacji pasuje wąski złoty pasek umieszczony u nasady szyi. Taka biżuteria damska wykonana jest z kruszcu o wysokiej próbie 585. Sam naszyjnik wygląda skromnie, więc warto dobrać do niego bogatsze w formie złote kolczyki 585 (sprawdź ofertę na https://www.lydiana.pl/pl/c/Kolczyki-damskie-Zloto-pr.-585/46). Misternie spleciony złoty łańcuch, albo sznur pereł ze złotą zawieszką umieszczony ciasno przy szyi, będzie główną ozdobą prostej sukni wieczorowej z dużym dekoltem. Choker z płaskiej złotej plecionki jest uniwersalnym naszyjnikiem na co dzień do garsonki lub kostiumu. Minimalistyczna biżuteria przetrwała próbę czasu i obecnie zajmuje wysoką pozycję pośród innych kobiecych ozdób.

Dodaj komentarz