Moda

Naszyjnik z pereł – jak nie wydać na niego fortuny

Perły znów są na topie, a naszyjnik z pereł stał się obiektem marzeń wielu Pań. Wiele sklepów jubilerskich wydaje się jednak tego nie zauważać i prezentuje ofertę w najlepszym razie mizerną. Żeby kupić coś naprawdę porządnego trzeba się sporo naszukać, a jeśli do tego budżet na taki zakup mamy ograniczony to znalezienie czegoś pięknego będzie nie lada wyzwaniem.

Największym problemem wydaje się znalezienie wyjątku od reguły iż naprawdę piękna perła jest zawsze droga. Takie wyjątki jednak istnieją, a kluczem do ich znalezienia jest zrozumienie jak definiowane jest przez jubilerów piękno tych kamieni i jak to się przekłada na ceny biżuterii.

Naszyjnik z pereł okrągłych

Kształt kamieni, które tworzą biżuterię jest dla wielu kupujących najważniejszym wyznacznikiem piękna i będą oni szukać klejnotów o formie idealnie kulistej. Rzeczywiście perły okrągłe uważane są za najdoskonalsze, jednak cecha ta jest również silnie cenotwórcza. Jednocześnie wcale nie jest ona najważniejszą dla oceny piękna.

Podstawowym i najważniejszym atrybutem piękna pereł jest ich połysk. Wyszukiwanie mocno błyszczących egzemplarzy zamiast tych idealnie okrągłych to najlepszy sposób na kupno czegoś naprawdę pięknego w dobrej cenie. Przy zakupie naszyjnika z pereł przymknijmy zatem oko na niewielkie niedoskonałości kształtu, szczególnie jeśli widoczne są one tylko przy uważnym obejrzeniu biżuterii. Zwróćmy uwagę na połysk i niech ta cecha stanie się dla nas pierwszorzędnym kryterium wyboru.

Defekty powierzchni

Kolejnym z czynników, na których możemy dużo zaoszczędzić przy kupnie naszyjnika z pereł jest czystość powierzchni kamieni. Wielu klientów demonizuje również tę cechę oczekując od tych klejnotów nieskazitelnej wręcz gładkości. Trudno się nie zgodzić z tym, iż kamienie gładkie będą piękniejsze niż te z defektami, jednak dopuszczenie pewnej (niewielkiej) ilości wad powierzchni może pozwolić nam obniżyć cenę w znacznym stopniu, przy bardzo niewielkiej różnicy w ich urodzie. W szczególności w naszyjniku z pereł niewielkie defekty nie będą aż tak widoczne z uwagi na to, że „zginą” one wśród wielu kamieni.

Bardzo widoczna w każdym przypadku będzie różnica połysku i z tej cechy na pewno nie powinniśmy rezygnować w naszych poszukiwaniach. Naszyjnik z pereł błyszczących zawsze będzie piękniejszy od tego z kamieniami idealnie kulistymi i idealnie czystą powierzchnią, ale bez połysku.

Perły barokowe – dobry pomysł na brak kompleksów

Doskonałym pomysłem jest również zakup naszyjnika z pereł barokowych, czyli nieregularnych. Niektóre panie wręcz szukają takich klejnotów, w których wada kształtu będzie eksponowana, a nie wstydliwie ukrywana. Tłumaczą to słusznym spostrzeżeniem, iż takich kamieni nikt nie uzna za imitacje, a ich kształt podkreśla że jest to dzieło samej natury.

Warto tu zwrócić uwagę na barokowe perły Akoya – bardzo często nieregularności kształtu są w nich niewielkie i mają postać „narośli” na okrągłym kamieniu. W użytkowaniu taki sznur często wygląda bardzo dobrze (niewielkie narośle nie będą widoczne), a jeśli uda nam się znaleźć naszyjnik z takich pereł o bardzo wysokim połysku, możemy mieć coś zachwycająco pięknego za naprawdę niewielkie pieniądze.

Perły słodkowodne o kształcie ryżu

Innym sposobem na kupno pięknego naszyjnika z pereł nieokrągłych w bardzo niskiej cenie jest wybór kamieni o pochodzeniu słodkowodnym. Te okrągłe będą drogie, ale jeśli sznur skompletowano z klejnotów owalnych, nanizanych na nić wzdłuż ich najdłuższej osi (takie kamienie nazywane są często „rice shape” czyli „ziarna ryżu”). Jeśli znajdziemy takie o bardzo wysokim połysku, zyskamy piękną biżuterię, której kształt broni się celowym doborem kamieni owalnych. To już to przecież jest kwestia gustu, o którym dyskutować nie wypada 🙂

Naszyjniki z pereł mają różne oblicza. Zazwyczaj ich piękno będzie związane z ceną, ale jeśli bardzo się postaramy, będziemy w stanie wyszukać coś naprawdę urodziwego w okazyjnej cenie. Pamiętajmy tylko, aby kompromisów nie dokonywać w sferze połysku tych pięknych klejnotów.

Owocnych poszukiwań!

Dodaj komentarz