Zdrowie

Płyn do soczewek – jaki wybrać?

Soczewki kontaktowe wymagają od nas specjalnej pielęgnacji. Odpowiednio dobrany płyn pomoże nam o nie zadbać. W aptekach czy na drogeryjnych półkach znajdziemy płyny do soczewek o różnych składach oraz różnych cenach. Najlepszym rozwiązaniem przy jego wyborze jest uzyskanie porady od profesjonalistów – okulisty czy optyka. Możesz też rozszerzyć swoją wiedzę na ich temat na własną rękę i sam wybrać idealny płyn do soczewek dla siebie! Na co więc warto zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Płyn do soczewek – czy jest naprawdę niezbędny? 

Użytkownicy soczewek na pewno nie raz korzystali z wyszukiwarki internetowej, wpisując pytania – „Jaki płyn do soczewek wybrać?”, „Jak stosować płyn do soczewek?” Oczy są bardzo wrażliwe na infekcję – używanie soczewek kontaktowych wymaga codziennego czyszczenia i dezynfekcji. Wszystkie te zadania spełnia specjalnie przeznaczony do tego płyn. Podczas noszenia soczewki mają kontakt z drobnym pyłem z powietrza czy drobnoustrojami. W ciągu dnia pokrywają się również osadami białkowymi i lipidowymi, czyli składnikami płynu łzowego. Odpowiedź o konieczność stosowania płynu do pielęgnacji soczewek jest prosta – jest on niezbędny! 

Do czego służy płyn do soczewek? 

Płyn do soczewek oprócz właściwości dezynfekujących zawiera składniki czyszczące, nawilżające oraz łagodzące. Jednak produkty nie są sobie równe. Ze względu na przeznaczenie, wyróżniamy trzy rodzaje – wielofunkcyjny, specjalny do dezynfekcji oraz enzymatyczny. Czym więc charakteryzuje się każdy z preparatów?

Wybierz płyn, który spełni Twoje oczekiwania 

Wielofunkcyjny płyn do soczewek to najczęściej wybierany produkt do ich pielęgnacji. Jak sama nazwa wskazuje, działa na wielu płaszczyznach – służy do czyszczenia, dezynfekcji, płukania i przechowywania soczewek. Można używać go do wszystkich typów soczewek miękkich (silikonowo-hydrożelowych) oraz do niektórych twardych soczewek. 

Co więcej – płyny wielofunkcyjne mają dłuższy okres przydatności – nawet 6 miesięcy od otwarcia butelki. Ich wybór to idealne rozwiązanie dla osób, które nie noszą soczewek na co dzień i zużywają mniej produktu. 

Gdy Twoje soczewki potrzebują dezynfekcji 

Czasem zdarzają się sytuacje, gdy soczewki wymagają dokładniejszej dezynfekcji. Sięgnij wtedy po płyn oksydacyjny (utleniający). To produkt do zadań specjalnych. W swoim składzie zawiera 3% nadtlenku wodoru – to ten sam środek, który występuje w wodzie utlenionej. Płyn wielofunkcyjny działa powoli i łagodnie, w przeciwieństwie do oksydacyjnego. Bezpośrednio po kontakcie z płynem nie możesz włożyć soczewek bezpośrednio do oczu. Nadają się one do użytku dopiero po wcześniejszym zneutralizowaniu płynu. Przed jego użyciem zapoznaj się dokładnie z instrukcją i radami od producenta! 

Twoje oczy są wyjątkowo wrażliwe? 

Jeśli Twoje oczy są wyjątkowo wrażliwe i masz skłonności do stanów zapalnych? Wybieraj płyny zawierające substancje nawilżające, takie jak hypromeloza, sorbitol czy kwas hialuronowy. Na rynku coraz częściej pojawiają się płyny z dodatkiem pantenolu, który dodatkowo łagodzi i wspomaga regenerację rogówki. To idealny wybór dla osób borykających się np. z problemem suchego oka

Płyn enzymatyczny – rozwiązanie dla szkieł kontaktowych 

Jaki płyn wybrać w przypadku soczewek kwartalnych lub rocznych? W tym przypadku postaw na enzymatyczne środki odbiałczające – enzymy skutecznie rozkładają osady z białek, czy innych substancji organicznych. To specjalne preparaty, często w postaci rozpuszczalnych tabletek. Używając ich średnio raz na tydzień, utrzymasz szkła kontaktowe w dobrym stanie. Potem, na drugi dzień możesz używać zwykłego, wielofunkcyjnego płynu. 

Obecnie na rynku można znaleźć olbrzymią liczbę różnych płynów do soczewek. Na pewno każdy użytkownik szkieł kontaktowych znajdzie idealny produkt dla siebie. Jeśli jednak nadal nie jesteś pewny, jaki preparat będzie dla Ciebie najlepszy – skontaktuj się ze specjalistą.

Dodaj komentarz