Lifestyle

Rotomat – co to jest?

Zegarki z automatycznym naciągiem to wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie chcą pamiętać o potrzebie wymiany baterii czy ciągłego nakręcania mechanizmu. Jednak i takie urządzenia muszą być w odpowiedni sposób zasilane. Sprężyna w automatycznych zegarkach naciąga się podczas noszenia na nadgarstku. Dlatego, jeśli czasomierz nie będzie dłużej używany, może dojść do jego rozregulowania. W takim przypadku rozwiązaniem jest zakup rotomatu zegarkowego.

Co to jest rotomat i do czego służy?

Zazwyczaj to niewielkich rozmiarów pudełko, w którym można przechowywać zegarki z naciągiem automatycznym. Rotomat do zegarka nie służy jednak wyłącznie jako skrytka na czasomierz. Pełni funkcję przypominającą naturalne ruchy nadgarstka.

Umieszczając zegarek w rotomacie, nakłada się go na specjalny mechanizm, który następnie wprawia czasomierz w ruch. W ten sposób sprężyna zostaje odpowiednio naciągnięta, co zapewnia prawidłową pracę całego urządzenia. Rotomat zegarkowy pozwala nie tylko na dłuższą pracę, ale i sprawne funkcjonowanie wszystkich podzespołów.

Rotomat do zegarka – dla kogo?

Tego typu urządzenia będą przydatne dla każdego właściciela zegarka automatycznego. Niezależnie od tego jak dużą kolekcję posiada. W sprzedaży dostępne są zarówno rotomaty na pojedyncze modele, jak i rotomaty na 3 zegarki i więcej. Zwłaszcza kolekcjonerzy, posiadający wiele egzemplarzy zegarków automatycznych, powinni pomyśleć o zakupie takiego sprzętu. Przy  większej ilości modeli z automatycznym naciągiem, zapewne część z nich będzie używana sporadycznie. Wtedy istnieje duże prawdopodobieństwo, że szybko się rozregulują.

Rotomat do zegarka może być dobrym pomysłem na prezent dla miłośnika czasomierzy. Eleganckie pudełko będzie pasować do stylowych modeli (np. zegarków męskich od zegarownia.pl).

Rotomat na baterie – wygodne rozwiązanie dla każdego

Rotomaty to urządzenia, które zazwyczaj zasilane są poprzez podłączenie do sieci elektrycznej. Jednak na rynku dostępne są także modele wyposażone w akumulatory. Rotomat na baterie to dobre rozwiązanie w razie problemów z dostępnością do prądu. Przyda się zwłaszcza w podróży, na  wakacjach czy podczas wyjazdu służbowego.

Jednocześnie, wybierając rotomat do swojej kolekcji, warto zwrócić uwagę na jego silnik. Nie powinien on być zbyt mocny, ponieważ może wtedy wytwarzać dodatkowo pole elektromagnetyczne. Te z kolei bywa zgubne dla mechanizmu zegarka. Rotomat zegarkowy nie może być też zbyt słaby. Wtedy jego praca nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie rotomatu do zegarka?

Najważniejszym parametrem jest możliwość regulacji obrotów zegarka. Dobry rotomat zegarkowy powinien mieć opcję zmiany ilości obróceń, które wpływają na napinanie się sprężyny czasomierza. Optymalną prędkością jest od 500 do 850 obrotów. Jeśli rotomat na baterie daje możliwość szybszej lub wolniejszej pracy, może powodować problemy w późniejszym działaniu zegarka.

Dodatkowo warto wybierać modele wyposażone w opcje opóźnionego startu. Sprężyna znajdująca się w zegarkach automatycznych, jeśli jest w pełni napięta, nie powinna być ponownie napinana. Warto dać jej odpocząć przez odpowiednią ilość godzin. Rotomat zegarkowy z opóźnionym startem pozwala zachować tą przerwę i uruchomić się dopiero po określonym czasie.

Wysokiej jakości rotomaty do zegarków

Kupując zegarek automatyczny, pod uwagę bierze się posiadany przez niego mechanizm i wysoką jakość wykonania. Nie inaczej powinno być w przypadku wyboru rotomatu na 2 zegarki i więcej. To, z jakich materiałów jest on wykonany, może decydować nie tylko o wyglądzie, ale i o sprawności urządzenia. Rotomaty zegarkowe, z niższej półki cenowej, mogą być tylko pozorną oszczędnością. Dlatego lepszym wyborem będzie zakup urządzenia od znanej i cenionej firmy. Producenci rotomatów powinny oferować serwis swoich wyrobów, jeśli zajdzie taka potrzeba.  Wysokiej jakości rotomaty można znaleźć m.in. TUTAJ.

Dodaj komentarz