Zdrowie

Test antygenowy SARS-CoV-2 – czym jest i kiedy warto go wykonać?

W obecnych, niepewnych czasach każdy martwi się o swoje zdrowie i nie tylko. Zastanawiamy się, czy pandemia miała na nas jakiś wpływ. Nie odczuwaliśmy żadnych objawów, jednak ciekawość niejednokrotnie zmusza nas do wykonania testów. Czym więc jest test antygenowy i czy warto go wykonywać?

Czym jest test antygenowy?

Test antygenowy jest niezwykle szybkim rodzajem testu chromatograficznego, który służy do wykrywania antygenu SARS-CoV-2. Zazwyczaj używa się go do rozpoznania wczesnego zakażenia u pacjenta. Wynik otrzymuje się w zasadzie w kilka lub kilkanaście minut, z kolei jego skuteczność określana jest na poziomie 80%.

Testy antygenowe posiadają wysoka swoistość, dlatego ich wyniki są tak pewne. Jeśli osoby posiadają jakieś objawy, można je potwierdzić także za pomocą wymazu z dróg oddechowych RT-PCR. Test antygenowy COVID wizualnie bardzo przypomina test ciążowy, – dodatni wynik testu antygenowego ukazywany jest przy pomocy dwóch kresek. Test molekularny RT-PCR często wykonywany jest w przypadku osób, które nie mają objawów, jednak wynik testu antygenowego wyszedł pozytywny.

Trzeba pamiętać, że test antygenowy na koronawirusa nie daje 100% pewności, że osoba jest zdrowa, podobnie, jak nie daje pewności, że jest chora. Test antygenowy na koronawirusa, podobnie jak wymaz mogą być wykonywane zarówno u osób chorych z objawami, ja i tych, które tych objawów nie mają, jednak mogą pochwalić się kontaktem z osobą zarażoną.

Kiedy warto wykonać badanie antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2?

Testy antygenowe na koronawirusa zaleca się wykonywać dosyć wcześnie. Najlepiej wykonać szybki test w okolicach 5-7 dnia od wystąpienia objawów charakterystycznych dla tej okrutnej choroby. Niekiedy testy te przydają się do sprawdzenia, czy za pojawieniem się niektórych objawów niecharakterystycznych także nie stoi wirus SARS-CoV-2.

Obecnie materiał do testu antygenowego pobiera się podobnie, jak do wymazu – z nosogardła. Nie jest to najprzyjemniejsza metoda, jednak uznaje się ją za najskuteczniejszą. Jednak test antygenowy trwa znacznie krócej, aniżeli wymaz RT-PCR, ponadto, do wykonanie testu nie trzeba korzystać z innowacyjnej aparatury.

Jak wygląda badanie antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2?

Badanie antygenowe na kronawirusa wykrywają specjalne cząsteczki białkowe, które znajdują się w wydzielinie nosogardłowej pacjenta. Zaletą tych testów jest bardzo szybkie uzyskanie wyniku oraz stosunkowo niski koszt wykonania badania. Testy antygenowe można wykonać samodzielnie w domu, można również udać się do laboratorium. Tak naprawdę wystarczy zamówić odpowiedni pakiet do domu, by dowiedzieć się, czy w organizmie znajdują się odpowiednie białkowe przeciwciała. By wykonać test antygenowy, potrzebna będzie wydzielina z nosogardzieli. Pobraniem wymazu można zająć się samodzielnie, pobranie wymazu nie jest bowiem skomplikowaną czynnością. Następnie pobrany wymaz nakłada się na płytkę i czeka. Wynik pojawia się w podobny sposób, jak na teście ciążowym. Wynik dodatni to dwie kreski. Wynik negatywny sprawi, że pojawi się wyłącznie jedna kreska – informująca o prawidłowym działaniu testu antygenowego.

Ile kosztuje badanie antygenowe na koronawirusa SARS-CoV-2?

Test antygenowy na koronawirusa kosztuje ok. 150 zł. Nie jest to duża kwota, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę złożoność testów oraz szybki proces ich realizacji.  Przeczytaj więcej o badaniu antygenowym na koronawirusa SARS-CoV-2 z zaświadczeniem dla podróżujących na stronie: https://diag.pl/sklep/pakiety/koronawirus-sars-cov-2-antygen-test-jakosciowy-z-zaswiadczeniem-dla-podrozujacych/.

Dodaj komentarz