Lifestyle,  Moda

Ubiór na pogrzebie – sprawdź wygląd zgodny z savoir vivre

Pogrzeb to pełna zadumy i jednocześnie oficjalna uroczystość, podczas której osoby zgromadzone chcą po raz ostatni pożegnać zmarłego. Wydarzenie to wymaga odpowiedniej oprawy, w skład której wchodzi również ubiór zaproszonych gości. Oficjalny wygląd to podstawa. Jak więc odpowiednio ubrać się na pogrzeb?

W co ubrać się na uroczystość pogrzebową. Najważniejsze zasady

Pogrzeb to uroczystość podniosła, dlatego też ubiór na pogrzebie powinien być oficjalny. Odpowiednim ubraniem okazujemy szacunek osobie zmarłej i właśnie to jest w tym dniu kwestią kluczową. Najbliższa rodzina osoby zmarłej powinna postawić na elementy garderoby w kolorze czarnym. Pozostali żałobnicy nie są zobowiązani, by nosić czerń. Ważne natomiast jest to, by nie wybierać barw krzykliwych i jasnych. Dopuszczalne są ubrania w kolorze grafitu, granatu wpadającego w czerń i ciemnego brązu. Podstawowymi zasadami w kwestii ubioru, które obowiązują osoby uczestniczące w pogrzebie, są skromność minimalizm i wspomniana wcześniej stonowana kolorystyka. Ubiór powinien być schludny i skromny. Panie powinny więc postawić na sukienki, czy spódnice bez wzoru i zbędnych ozdób oraz w długości za kolano. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się klasyczne spodnie w kant. Dobrze również, by ramiona i dekolt były zasłonięte. Panowie, niezależnie od pory roku powinni wybierać koszule z długim rękawem i eleganckie spodnie materiałowe.

Jak ubrać się latem a jak zimą?

Ubiór na pogrzebie będzie różnić się w zależności od pory roku. Sztandarowe zasady obowiązują jednak niezależnie od warunków pogodowych. Panowie nie powinni pojawiać się w koszuli z krótkim rękawem. Latem dobrze jest postawić na przewiewne materiały, gdyż długi rękaw dla panów jest obowiązkowy. Panie mają większą swobodę w tym względzie. Niemniej ramiona oraz dekolt muszą być zasłonięte. Idealnie sprawdzą się więc sukienki z dekoltem z klasycznym kołnierzykiem, stójką i w łódkę. Do spódnicy i sukienki dobrze jest założyć rajstopy. Jeżeli temperatury na to nie pozwalają, można postawić na przewiewne spodnie do krótkiej bluzki. Zimą konieczne jest założenie nakrycia wierzchniego. Idealnym rozwiązaniem jest czarny płaszcz. Do płaszcza możemy dobrać skórzane rękawiczki, apaszkę i ciemne nakrycie głowy np. kapelusz.

Inne zasady ubioru na pogrzeb sprawdzisz na: https://kraina-stylu.pl/jak-ubrac-sie-na-pogrzeb

Ubiór na pogrzeb – jakie dodatki?

Podobnie jak główne elementy garderoby, również i dodatki powinny być skromne i w stonowanych kolorach. Nie powinno ich być również zbyt dużo, zgodnie z zasadą minimalizmu. Panowie mogą postawić na eleganckie czarne pantofle, skórzany pasek i ciemny krawat, jeżeli ubrani są w garnitur. Dopuszczalne są również okulary przeciwsłoneczne, które latem osłonią nas przed słońcem, a dodatkowo pozwolą subtelnie ukryć łzy. Szkła i oprawki nie powinny jednak być kolorowe i rzucać się w oczy. Dodatki damskie to skromna niewielka torebka, która pomieści drobiazgi, takie jak portfel, telefon i chusteczki. W dobrym tonie są również eleganckie buty jak mokasyny, półbuty, baleriny, czy czółenka. Latem, pomimo panujących upałów, buty powinny zakrywać zarówno palce, jak i pięty. Niedopuszczalne jest pojawienie się na pogrzebie w sandałkach, klapkach, czy obuwiu sportowym. Jeżeli mają pojawić się obcasy, nie powinny być wyższe niż 6-7 cm. Wyższe szpilki mogą bowiem wyglądać zbyt wyzywająco i zwracać na siebie uwagę. Kompletując ubiór na pogrzeb, dobrze jest zrezygnować z niepotrzebnej biżuterii. Może pojawić się skromny łańcuszek i kolczyki. Warto jednak pamiętać, że nie jest to okazja, przy której nadmiar biżuterii będzie w dobrym tonie.

Dodaj komentarz