Food

Wybór kawy – czym się kierować?

Czasami kawa jest zbyt gorzka lub za kwaśna, zbyt słaba lub za mocna. A może niedawno wypiłeś pyszną kawę w swojej ulubionej kawiarni i po prostu nie możesz odtworzyć jej w domu? Wiele zależy od rodzaju kawy. Sprawdź, czym się kierować przy jej wyborze.

Nie tylko aromat – podstawowe cechy kawy

Podstawowymi cechami kawy są:

  • aromat,
  • stopień wypalenia ziaren,
  • moc,
  • body (konsystencja kawy i to jak długo da się ją wyczuć na języku).

Do tego dochodzą niepowtarzalne smaki typowe dla danego regionu, gleby, klimatu czy sposobu przetwarzania. Na przykład kawy z Kenii i Tanzanii mogą mieć smak przypominający herbatę, połączony z nutą gorzkiej wiśni. Z drugiej strony z Sumatry pochodzą kawy z ziemistą słodyczą, która jest unikalna w tej części Azji Południowo-Wschodniej. Z kolei myte ziarna z Gwatemali mają czystsze, lżejsze nuty i bardziej zrównoważone, czekoladowe body.

Ziarna Arabica lub Robusta

Wielu producentów kawy reklamuje na swoich opakowaniach „100% ziaren Arabica”. Są one uważane za te najbardziej szlachetne, ponieważ mają niższą zawartość kwasowości i kofeiny, są pełne i bardziej aromatyczne w smaku. Dzięki temu kawa jest łagodniejsza dla żołądka i lepiej strawna, idealna do delektowania się nią z dodatkiem mleka.

Uprawa Arabiki jest żmudna i bardziej wymagająca niż ziaren Robusty Te z kolei są mniej aromatyczne, zachwycają jednak mocnym body, dużą zawartością kofeiny i tworzą charakterystyczną piankę. Właśnie dlatego kawa Robusta jest szczególnie popularna do pobudzających mieszanek espresso.

Oznaczenie „Arabica” obiecuje dobrą jakość, ale słabszą moc. Dlatego podczas wybierania kawy, musisz ustalić, czego tak naprawdę od niej oczekujesz: przyjemności samego picia, czy mocnego zastrzyku energii? Na rynku dostępne są również mieszanki, które zapewniają idealny balans pomiędzy ilością kofeiny, smakiem i aromatem.

Sposób pakowania kawy

Dobra kawa zawiera w opakowaniu tylko kilka połamanych ziaren, bo zawsze może dojść do jakiegoś ich uszczerbku podczas wypalania i transportu. Zbyt duże pokruszenie świadczy jednak o słabych zbiorach, złym przetwarzaniu i transporcie, a co za tym idzie o kawie gorszej jakości.

Każde opakowanie z kawą, które zawiera całe ziarna, powinno zawsze mieć zawór zapachowy. Po zapakowaniu ziarna kawy nadal wydzielają dwutlenek węgla. Dzięki zaworowi zapachowemu może on się swobodnie ulotnić. Dodatkowo zapobiega przedostawaniu się tlenu do opakowania. Obecność takiego zaworu zapachowego jest zatem dobrym znakiem jakości i tego, że ziarna nie spleśnieją i nie zwietrzeją.

W przypadku kaw mielonych dobrym rozwiązaniem jest kawa w kapsułkach. Hermetyczne zamknięcie gwarantuje, że kawa nie zwietrzeje. Natomiast po zaparzeniu odda wprost do filiżanki cały smak i aromat zmielonych ziaren. Więcej informacji o rodzajach i jakości kawy w kapsułkach można znaleźć na stronie Nespresso. Oferują oni 100% zmielonych ziaren kawy, wysokiej jakości, szczelnie zamkniętych w aluminiowej kapsułce.

Stopień palenia ziaren

Podczas wyboru kawy warto również zwrócić uwagę na stopień wypalenia ziaren, który wpływa na ostateczny smak napoju. Jaśniejsze palenie wydobywa więcej unikalnych składników smakowych kawy i jej kwasowość. Ciemniejsze ziarna uwalniają więcej słodkich smaków. Bardzo ciemne ziarna kawy po zaparzeniu dają gęstszy napój, który czasami w smaku przypomina palony cukier. Dlatego największą popularnością cieszą się ziarna średnio palone, które dają wyważony smak.

Uwzględniając powyższe wskazówki, z pewnością wybierzesz kawę idealną dla siebie!

Dodaj komentarz