Lifestyle

Zamieszkać na swoim. Jak podejść do zakupu mieszkania odpowiedzialnie?

Zakup nieruchomości to zawsze duży krok w życiu człowieka. Najczęściej wiąże się on ze sporym kredytem, który ma nam pomóc pokryć koszt transakcji. Ceny mieszkań są dziś wysokie – każdy, kto decyduje się na zakup, musi się liczyć z koniecznością wydania kilkuset tysięcy złotych. Jak bezpiecznie i odpowiedzialnie podejść do tematu zakupu mieszkania, by potem nie żałować? Podpowiadamy.

Budżetowe obliczenia

Po pierwsze – budżet. Na początku należy skrupulatnie przeanalizować, na co będzie nas stać, a co będzie nadmiarowym wydatkiem. W tym celu warto już kilka miesięcy wcześniej zacząć tworzyć domowy budżet, w którym będziemy zapisywać wszystkie przychody i wydatki. Pozwoli nam to odzyskać kontrolę nad swoimi finansami i, co równie ważne, nauczyć się oszczędzać. Szybko się bowiem okazuje, że nie wszystkie nasze zakupy należą do kategorii „konieczne”. Umiejętność oszczędzania bardzo nam się przyda już na etapie wnioskowania o kredyt, a później będzie bezcenna przy jego spłacie.

Kiedy stworzymy już budżet i zorientujemy się, ile pieniędzy co miesiąc wpływa na nasze konto, przyjdzie czas na obliczenie, jakiego kredytu możemy oczekiwać od banku. Im lepiej zarabiamy, tym więcej będziemy w stanie pożyczyć. Nie ma jednak konieczności ubiegania się o najwyższą możliwą kwotę. Maksymalny czas spłaty zobowiązania wynosi 30 lat. Im mniej pożyczymy, tym większa szansa, że szybciej uda nam się pozbyć całości długu.

Lokalizacja idealna

Wiemy już, ile pieniędzy jesteśmy w stanie pożyczyć na zakup własnego M – teraz czas na rynkowe poszukiwania. Zastanówmy się przede wszystkim nad tym, jaka lokalizacja najbardziej nam odpowiada. Inne ceny będą na przedmieściach, inne w ścisłym centrum. W Warszawie ogromną popularnością cieszą się nowe mieszkania na Woli – to punkt, który doskonale łączy w sobie bliskość biznesowego centrum miasta z urokiem licznych terenów zielonych i ciekawej, barwnej historii. Dzielnica zachwyca zarówno młodych, jak i starszych mieszkańców stolicy. Jeśli szukamy dogodnie położonego, wysokiej klasy lokalu mieszkalnego, warto zwrócić uwagę na osiedle powstające przy ul. Kolejowej, które oferuje nowe mieszkania na warszawskiej Woli. Doskonała lokalizacja łączy się tutaj z szeroką ofertą mieszkań. Nowoczesne materiały, świetny design, bliskość punktów usługowo-handlowych. Jest tu wszystko, czego szuka się w idealnym położeniu.

Wszystkie za i przeciw

Może się okazać, że nasza wymarzona lokalizacja nie jest dla nas dostępna finansowo. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia – szukać lokum np. na przedmieściach lub zdecydować się na nieco mniejszy metraż mieszkania w pierwotnie wybranym przez nas punkcie. Decyzję przedyskutujmy z bliskimi – niech każdy ma prawo się wypowiedzieć. Szukając mieszkania doskonałego, musimy pamiętać, że każdy z domowników najprawdopodobniej ma nieco inne oczekiwania. Bierzmy je wszystkie pod uwagę! Pamiętajmy, żeby przed zakupem sprawdzić okolicę, dowiedzieć się więcej o sąsiedztwie, upewnić się, że nieopodal znajdziemy wszystkie niezbędne nam instytucje – przedszkola, szkoły, przychodnie, punkty usługowe i handlowe. Tylko dokładna, skrupulatna analiza wszystkich za i przeciw pozwoli nam na zakup lokum idealnego.

Dodaj komentarz