3 mity o olejkach arganowych
Olejek arganowy przez wiele osób określany jest mianem eliksiru młodości. Wraz ze wzrostem popularności, zaczęły powstawać mity dotyczące jego właściwości. Niewątpliwie jednak jest on jednym z najpopularniejszych składników współczesnych kosmetyków. Co go wyróżnia na tle innych produktów? Jak prawidłowo z niego korzystać? Czy opowiastki na jego temat są prawdziwe?
OLEJEK ARGANOWY – POCHODZENIE
Olejek arganowy pozyskuje się tylko i wyłącznie w Maroku. Tam właśnie bowiem rośnie Argania spinosa, czyli drzewo arganowe. Odgrywa ono ogromną rolę w codziennym życiu mieszkańców tego północnoafrykańskiego kraju. Określa się go mianem płynnego złota Maroka lub migdału Berberów. Wykorzystuje się go nie tylko w przemyśle kosmetycznym, ale także spożywczym (jednak jego data przydatności to tylko kilka miesięcy). Od wielu lat jest sprowadzany do krajów europejskich, w tym także do Polski, gdzie jest dostępny na stronach takich jak: https://esent.pl/olej-arganowy
WŁAŚCIWOŚCI OLEJKU ARGANOWEGO
Olejek arganowy charakteryzuje się lekko orzechowym zapachem i pomarańczowym kolorem. Składa się on głównie z nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E i antyoksydantów. Nawilża skórę, odżywia, regeneruje, chroni przed promieniowaniami UV czy zanieczyszczeniami powietrza. W pierwszej kolejności wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry twarzy, głowy i włosów.
3 MITY O OLEJKACH ARGANOWYCH
Olejek arganowy ma ogromną rzeszę wielbicieli, ale znajdują się też tacy, którzy nie doceniają jego właściwości. W wielu przypadkach wynika to z niewiedzy. Dlatego też, aby lepiej poznać płynne złoto Maroka należy zacząć od obalenia paru mitów:
Mit 1. Olejek arganowy powoduje zapychanie porów.
Produkt ten jest przede wszystkim kosmetykiem pochodzenia naturalnego. Odgrywa główną rolę w procesie oddychania wewnątrzkomórkowego i skutecznie odbudowuje płaszcz hydrolipidowy. Dzięki temu idealnie sprawdzi się osobom o suchym typie cery. Jednak przeprowadzone badania udowodniły, że działa korzystnie także na tłustą skórę twarzy. Wbrew pogłoskom nie zatyka porów, a wręcz przeciwnie – redukuje poziom wytwarzanego łoju.
Mit 2. Powoduje przetłuszczanie włosów.
Pielęgnacja włosów olejkami arganowymi wcale nie powoduje szybszego przetłuszczania się skóry głowy. Wprost przeciwnie – pozytywnie wpływa zarówno na strukturę włosa jak i skórę głowy. Przeznaczony jest głównie dla posiadaczek włosów wysokoporowatych. Co więcej, doskonale nawilża skórę, zapobiegając łupieżowi czy nawet łagodząc objawy łuszczycy.
Mit 3. Olejek arganowy wykorzystuje się tylko w pielęgnacji skóry twarzy i włosów.
Olejek arganowy znajduje swoje zastosowanie w wielu dziedzinach, niekoniecznie tylko w dbaniu o te konkretne części ciała. Powszechnie wykorzystuje się go również podczas kąpieli regenerujących. Wystarczy do wody dodać kilka kropel, aby skóra stała się jędrniejsza i nawilżona. Ponadto wykorzystuje się go również do zniszczonych paznokci i popękanych pięt. Ogromną popularnością cieszy się także w gabinetach masażu. Naukowcy wykazali, że ekstrakt z drzewa arganowego posiada właściwości antycellulitowe. Finalnie zaleca się używanie olejku na partie skóry, gdzie warstwa tkanki tłuszczowej jest najcieńsza. Zapobiega bowiem przesuszaniu skóry, a w konsekwencji pozwala uniknąć zmarszczek.
Wraz z biegiem lat wokół olejku arganowego powstało wiele mitów, które wynikały głównie z nieodpowiedniego użycia. Wystarczy już kilka kropel, aby mógł uwolnić on swoje nawilżające właściwości. Nie bez przyczyny jest on nazywany płynnym złotem Maroka bądź eliksirem młodości.