Atopowe zapalenie skóry – jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja?
Atopowe zapalenie skóry jest to choroba dermatologiczna, jednak jej podłoże jest autoimmunologiczne, ale też genetyczne i środowiskowe. Wszystko to sprawia, że choć lekarze i naukowcy prowadzą nad nią badania, to nadal nie ma leku, który całkowicie ją wyleczy. Ale dzięki dobrze dobranej pielęgnacji, znacząco można poprawić kondycję skóry.Atopowe zapalenie skóry – jakie czynniki nasilają objawy?
Warto wiedzieć, że atopia skóry najczęściej objawia się silnym przesuszeniem. Pojawiają się także łuszczące zmiany czy zrogowaciały naskórek. Widoczne grudki pękają i wypływa z nich płyn surowiczy. Wtedy też najłatwiej może dojść do zakażenia zmian skórnych, co bywa już niebezpieczne. Jednocześnie nawet drobne czynniki mogą powodować nasilenie się zmian. Jak wiadomo, gdy pojawiają się na skórze, to chcemy je ukryć. Często też mamy kompleksy z ich powodu. A gdy nie czujemy się atrakcyjnie, to sięgamy po swetry z wełny, a niestety ona powodują nasilenie się objawów, zresztą podobnie jak poliester. A więc z tych materiałów całkowicie trzeba zrezygnować. Najlepiej jest nosić bawełnę, która jest bardzo przewiewna i jednocześnie delikatna dla skóry, a do tego jeszcze pozwala jej oddychać. Dobrym materiałem jest także len. Ubrania lniane są także przewiewne, a ponadto bardzo stylowe. Zatem to naprawdę dobry wybór. Objawy atopii nasila stres, choć rzecz jasna nie można go całkowicie wyeliminować ze swojego życia, to warto podjąć działania, które zmniejszą negatywne skutki stresu, a przy tym wpisują się w zdrowy styl życia. Oczywiście mamy tutaj na myśli aktywność fizyczną. Już godzina dziennie wystarczy, by poczuć i zauważyć różnicę. Nie można zapominać także o właściwej diecie, która powinna być lekkostrawna i bogata przede wszystkim w świeże warzywa oraz owoce.
Pielęgnacja skóry atopowej
Właściwie dobrana pielęgnacja ma kluczowe znaczenie dla poprawienia kondycji skóry. Warto wybierać kosmetyki najwyższej jakości, które nie zawierają parabenów czy innych konserwantów, ale też substancji zapachowych czy barwników. W żadnym przypadku nie można stosować mydła, gdyż powoduje nadmierne wysuszenie skóry, a w konsekwencji nasilenie się zmian. Doskonale sprawdzą się produkty zawierające kwas hialuronowy, który nie tylko dobrze nawilża skórę, ale też wnika w jej głębokie warstwy, a do tego tworzy na jej powierzchni swoisty film ochronny. Bardzo dobrze sprawdzają się także produkty z dodatkiem oleju konopnego. Pamiętajcie, że do kąpieli zamiast tradycyjnych żeli należy stosować aloes. Możecie wycisnąć kilka centymetrów świeżego aloesu i rozmieszać go w szklance ciepłej wody, a następnie dodać do kąpieli. Zalecany jest jeszcze olej z ogórecznika. Na co dzień właściwie nawilżajcie skórę, stosując kremy i balsamy z wysoką zawartością masła shea. Zalecane jest także olejowanie skóry, ale nie częściej niż raz w tygodniu. Najlepiej stosować lekko podgrzany olej kokosowy, który następnie nakłada się na skórę na około 10 minut. Po tym czasie spłukujecie go letnią wodą, a na koniec bierzecie jeszcze kąpiel z dodatkiem aloesu. Pamiętajcie, że kąpiel musi być krótka, czyli nie trwać dłużej niż 10 minut i temperatura wody nie może przekraczać 35 stopni.
Stosując się do naszych rad, na pewno poprawicie kondycję swojej skóry i znowu będziecie mogły sięgnąć po odkryte ubrania, bez poczucia, że ktoś patrzy na Wasze zmiany skórne.