Zdrowie

Badanie USG – na czym polega i jak się przygotować?

Badanie USG jest najpopularniejszym badaniem obrazowym, pozwalającym na ocenę stanu organów wewnętrznych. Badanie to jest bezbolesne, bezpieczne i precyzyjne. Nowoczesne sprzęty do ultrasonografii są w stanie uzyskać obraz z dokładnością nawet do 0,1 mm. Jak przebiega takie badanie i jak się do niego przygotować?

Jak przebiega badanie USG?

Ultrasonografia jest badaniem diagnostycznym, opierającym się na działaniu ultradźwięków. Pacjent proszony jest o odkrycie części ciała, która ma zostać poddana badaniu. Następnie radiolog nakłada na głowicę aparatu specjalny żel, który ma za zadanie zwiększyć przewodnictwo ultradźwięków, a także wyeliminować ewentualne pęcherzyki powietrza, które mogłyby zafałszować obraz. Lekarz przesuwa głowicą po badanym obszarze ciała. Ultrasonograf emituje ultradźwięki, czyli fale o tak wysokiej częstotliwości, że są niesłyszalne ludzkim uchem. Ultradźwięki przenikają przez ciało, a następnie odbijają się od narządów wewnętrznych i wracają z powrotem do głowicy. Aparat do USG przetwarza je na obraz, który widzimy na ekranie. Należy zaznaczyć, że ultradźwięki są całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu, dzięki czemu badanie może być wykonywane tak często, jak zachodzi potrzeba. Jest bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży, u których jest zresztą jednym z głównych badań kontrolnych. Nie ma także ograniczeń wiekowych- USG mogą wykonywać zarówno niemowlęta, jak i osoby w podeszłym wieku.

Co można zbadać w badaniu USG?

Dzięki zastosowaniu różnorodnych głowic do aparatu, badaniu można poddać niemal każdą część ciała. Dzięki USG lekarz może ocenić wielkość, kształt i położenie narządów wewnętrznych. Jest także w stanie wychwycić wszelkie niepokojące zmiany, takie jak guzy czy torbiele. Jest to podstawowe badanie diagnostyczne, które wykonuje się m.in. w celu ustalenia przyczyny bólu lub innych nieprawidłowości. USG jest także badaniem kontrolnym, które pozwala na ocenę skuteczności stosowanej terapii. Do najczęściej wykonywanych badań USG należą:

  • USG jamy brzusznej
  • USG tarczycy
  • USG piersi
  • USG dopplerowskie
  • USG ginekologiczne
  • USG stawów 
  • USG serca
  • USG przezciemiączkowe

Zaletą badania USG jest to, że wynik jest znany już w trakcie wizyty. Lekarz radiolog wykonujący badanie na bieżąco komentuje i analizuje oglądany obraz, dzięki czemu wizyta przebiega szybko i sprawnie. Po wykonaniu USG pacjent od razu może wrócić do swoich codziennych czynności.

Jak się przygotować do badania USG?

Sposób przygotowania zależy od rodzaju badania. Przykładowo, przed wykonaniem USG jamy brzusznej należy być na czczo co najmniej przez 6 godzin. W przeddzień wykonania badania należy zastosować lekkostrawną dietę, oraz unikać gazowanych napojów. Przed badaniem nie należy żuć gumy i palić papierosów, gdyż może to spowodować przypadkowe połknięcie powietrza. 

Szczegółowe wytyczne dotyczące sposobu przygotowania pacjent powinien uzyskać w placówce medycznej, w której będzie wykonywane badanie. Niezależnie od rodzaju USG, należy przynieść ze sobą wyniki z poprzednich badań, które pozwolą lekarzowi na lepszą ocenę ewentualnych zmian w analizowanym obszarze ciała.

Gdzie zrobić USG w Warszawie?

Osoby mieszkające w Warszawie mogą skorzystać z usług profesjonalnej kliniki medycznej REX MEDICA. Klinika posiada trzy placówki- w centrum, na Ochocie oraz Muranowie. Do wykonania badania nie jest wymagane skierowanie. Niewątpliwym atutem kliniki jest to, iż zespołowi radiologów przewodniczy dr n.med. Artur Maliborski, który jako jeden z nielicznych lekarzy w Polsce posiada trzy certyfikaty Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego: z zakresu ultrasonografii ogólnej, diagnostyki dopplerowskiej naczyń krwionośnych oraz ultrasonografii narządu ruchu.

Dodaj komentarz