Cera naczynkowa – jak o nią dbać i zniwelować zaczerwienienia?
Pęknięte naczynia włosowate to rozszerzone lub powiększone naczynia krwionośne tuż pod powierzchnią skóry. U osób z cerą naczynkową występują małe czerwone plamy, które nie znikają, i są szczególnie widoczne wokół nosa, policzków i podbródka. Patrząc z bliska, można dostrzec, że plama ma niewielkie żylaste „odnóża”, które wyglądają niekiedy jak małe czerwone żyły. Problem cery naczynkowej może dotyczyć każdego z nas, niemniej najczęściej zmagają się z nim osoby o jasnej karnacji. Sprawdź, jak walczyć z tą przypadłością skórną, i w jaki sposób dbać o cerę, aby uniknąć powstawania naczynek.
Popękane naczynka krwionośne – co je powoduje?
Popękane naczynka to często kwestia genetyki. Jeśli masz jasną skórę i trądzik różowaty, jesteś bardziej podatny na powstawanie małych zaczerwienień. Zdarza się jednak, że popękane naczynia włosowate są wywołane czynnikami zewnętrznymi m.in. ekspozycją na słońce i wiatr, ekstremalnymi zmianami temperatury, paleniem i spożywaniem alkoholu. Co ciekawe, nawet zbyt silne kichnięcie może spowodować pęknięcie naczyń włosowatych!
Jak dbać o cerę naczynkową?
Kwestią priorytetową jest delikatne oczyszczenie skóry twarzy i szyi. Pamiętaj, aby zmywać twarz letnią wodą i nie rezygnować z ochrony przeciwsłonecznej nawet w letnie dni. Korzystne może być również stosowanie ochrony przeciwsłonecznej i delikatnych łagodzących preparatów. Skóra sucha wrażliwa i z naczynkami – Wapteka wymaga szczególnej ochrony, dlatego konieczne jest stosowanie filtra przeciwsłonecznego o szerokim spektrum UVA i UVB.
Zapobieganie jest absolutnym priorytetem, ponieważ po pęknięciu naczyń włosowatych nie można ich naprawić. Kiedy już je masz, jedynym sposobem na ich wyeliminowanie są specjalistyczne zabiegi laserowe. Jeżeli zależy Ci na regeneracji skóry, wybieraj zabiegi, które pomagają zredukować zaczerwienienia spowodowane pękniętymi naczynkami, łagodzą i zapewniają ochronę przed stresorami środowiskowymi. W pielęgnacji domowej nie zapominaj o łagodnych żelach-kremach, które łagodzą, nawilżają i zmniejszają zaczerwienienia przez wyrównanie kolorytu skóry.
Jeżeli zainteresował Cię temat pielęgnacji cery wymagającej, zachęcamy do zapoznania się z innym artykułem z tej serii: Charakterystyka cery dojrzałej – wszystko co powinno się o niej wiedzieć. Poznaj swoje potrzeby i jeszcze lepiej zadbaj o swoją skórę.