Uroda

Co oznaczają skróty EDP, EDT, EDC w perfumach?

Kosmetyki to w obecnych czasach jedne z podstawowych rzeczy, które powinien posiadać każdy człowiek. Chociaż co prawda perfumy oraz perfumy rozlewane zaliczają się raczej do dodatków, to coraz częściej sięgamy po zapachy na różne okazje. Oczywiście istnieją kompozycje zapachowe o różnym poziomie zawartości olejków eterycznych, co łączy się z ich ceną. Może się bowiem wahać między kilka, a nawet kilkaset złotych. Od klienta zależy jaką opcję wybierze. Dzisiaj zastanowimy się co znaczą poszczególne skróty, które są umieszczane na butelkach lub pudełkach flakonów. Co się za nimi kryje, a także jakie są za i przeciw, aby w nie inwestować.

EDP co to znaczy?

Rozwinięcie skrótu EDP to Eau de Parfum, tłumacząc z języka francuskiego to nic innego jak woda perfumowana. Jej zaperfumowanie wynosi od 10% do 20% i stanowi najmocniejszą opcję zapachową zaraz po ekstrakcie. Z tego względu są najbardziej przyjemne w odczuciach, ponieważ utrzymują się naprawdę długo, a nie są przy tym zbyt duszące.

Perfumy EDP – opinia i czy warto

Oczywiście jest to opinia każdego z osobna, ale powszechnie uważa się, że z uwagi na aromat, który utrzymuje się naprawdę długo, woda perfumowana jest najlepszym wyborem. Potrafi zostać na ciele lub ubraniach przez kilka, a nawet kilkanaście godzin.

Perfumy EDT co to znaczy?

Tak samo jak poprzednio – słowo pochodzi z języka francuskiego i tym razem oznacza wodę toaletową. Jest to skrót od słowa Eau de Toilette. Jest niżej w hierarchii w stosunku do poprzednika EDP, ponieważ zawiera w sobie jedynie od 5 % do maksymalnie 10 % zaperfumowania.

Perfumy EDT – opinia i czy warto?

Przez wzgląd na swoją delikatność i niezwykłą subtelność można je zastosować podczas upalnych dni, kiedy potrzebujemy szybkiego odświeżenia. Natomiast pamiętajmy, że stanowi to też minus, ponieważ aromat za chwilę dosłownie „wyparuje”. Niska zawartość olejków eterycznych niestety nie zapewni długiego utrzymywania się zapachu.

EDC co to znaczy?

Najsłabsza pod względem zapachowym z trzech dzisiaj przedstawianych – woda kolońska. Tłumacząc z języka francuskie to Eau de Cologne posiada jedynie od 3 % do 5 % zaperfumowania. Swoje zastosowanie znajduje u wielu Panów, kiedy to po goleniu potrzebują produktu, którym mogą przemyć brodę. Przy okazji nadając lekkiego aromatu.

Perfumy EDC – opinia i czy warto?

Jeżeli nie zależy nam na długotrwałym zapachu, a jedynie na działaniu, które zostało wyżej opisane w związku z dezynfekcją twarzy, to jak najbardziej woda kolońska jest wartościowym wyborem. Pomimo tego, że przemysł kosmetyczny na przestrzeni lat rozwinął się na tyle, że produkowane są kosmetyki pielęgnacyjne dedykowane dla mężczyzn po goleniu. To nadal wody kolońskie cieszą się uznaniem wśród Panów.

Zazwyczaj zapachy występują w kilku odsłonach. Na przykład jedna kompozycja jest w sprzedaży w trzech wariantach – perfumy, woda perfumowana i woda toaletowa. To jedynie klient musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, którą propozycję wybierze. Tak jak wcześniej było wspomniane – cena niesie za sobą procent zaperfumowania. Im jest on większy, tym cena wzrasta.

Dodaj komentarz