Uroda

Co warto wiedzieć o pędzlach do makijażu?

Chcesz skompletować swoją toaletkę? Podstawą makijażu, prócz kosmetyków są dobrze dobrane pędzle. W poniższym wpisie znajdziesz m.in. informacje, na co zwrócić uwagę kupując pędzle, jakie są ich podstawowe rodzaje oraz jak o nie dbać. 

Pędzle do makijażu – jak wybrać

Decydując się na zakup akcesorium jakim są pędzle do makijażu należy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych kwestii. Pierwszą z nich jest rodzaj włosia, z jakiego są wykonane. Można je podzielić na włosie naturalne oraz syntetyczne. Pędzle, które posiadają naturalne włosie są idealne do aplikacji oraz blendowania produktów sypkich. Świetnie sprawdzą się do cieni do powiek, pudru, czy też różu do policzków. Najczęściej są one wykonane z sierści kóz, wiewiórek lub szopów. Alternatywą są pędzle syntetyczne, które świetnie sprawdzą się do nakładania kosmetyków o kremowej konsystencji. Można nimi np. nakładać podkład lub korektor. Pędzle syntetyczne są najczęściej wykonane z włókna nylonowego. Zarówno syntetyczne jak i naturalne pędzle do makijażu mogą podrażniać okolice oczu. 

Dobrze dobrany pędzel ułatwi robienie makijażu. O jakości poszczególnych produktów warto przeczytać w internecie, gdzie znajduje się wiele opinii. 

Elementy, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupu pędzli to:

 • gęstość włosia,
 • kształt włosia,
 • długość włosa,
 • długość trzonka.

Kompletując zestaw pędzli warto zwrócić uwagę na kilka kształtów. Zostaną one opisane dokładnie poniżej.


Pędzle do makijażu – rodzaje pędzli

Wybierając swoje pierwsze pędzle do makijażu warto zainwestować pieniądze w 7 podstawowych kształtów. Są to

 • Pędzel do pudru sypkiego
 • Pędzel do podkładu
 • Pędzel do różu
 • Pędzel do cieni do powiek
 • Pędzelek do blendowania
 • Pędzelek do szminki
 • Pędzelek do brwi

Wiele firm oferuje całe zestawy pędzli. Nasuwa się zatem pytanie, czy warto wybrać cały komplet, czy kupić pojedyncze, poszczególne sztuki. Zdecydowanie warto sprawdzić, czy wszystkie kształty pędzli są potrzebne. Dzięki właściwie dobranym pędzlom nie będzie mowy o efekcie maski na twarzy przy nakładaniu podkładu, czy korektora, cienie będą pięknie wyblendowane, a szminka równie i estetycznie nałożona. Całość makijażu dopełnią wyrysowane brwi, które dla dodania naturalności można wyczesać często dołączoną szczoteczką. Wśród marek makijażowych znanymi producentami pędzli są m.in.: bareMinerals, PUPA Milano, Hakuro, Laura Mercier, ARTDECO. 


Pędzle do makijażu – jak dbać

Aby pędzle do makijażu posłużyły Ci na długo, warto odpowiednio o nie dbać. Po pierwsze pędzle należy regularnie dezynfekować, ponieważ mogą stać się one siedliskiem bakterii. Osoby zajmujące się profesjonalnie makijażem powinny dezynfekować swoje narzędzia pracy po każdym użyciu. 

W domowym zaciszu należy regularnie myć pędzle. Warto zrobić to uważnie i delikatnie, aby nie uszkodzić pędzli. Do tego należy użyć delikatnego środka myjącego. Może do tego posłużyć płyn do higieny intymnej, żel o naturalnym składzie lub popularne szare mydło. Należy unikać detergentów, które w swoim składzie mają zbyt dużo chemii. Z jednej strony usuną one nawet te większe zabrudzenie, ale włosie pędzli po takim myciu z pewnością będzie sztywne, niemiłe w dotyku i nie będzie nadawać się do dalszego użycia.

Kolejną kwestią jest fakt, że należy dbać, aby do danego pędzla nie przedostawała się nadmierna ilość wody. Przez mokre włosie nie będzie można stworzyć pięknego, estetycznego make-upu. Mogą powstać tzw. zacieki. Dlatego tak istotne jest, aby po wyczyszczeniu pędzli odłożyć je do całkowitego wyschnięcia nawet na kilkanaście godzin.

Ile pędzli do makijażu posiadacie?

Dodaj komentarz