Zdrowie

Czy bolący pieprzyk może być oznaką nowotworu?

Twój pieprzyk zmienił swój wygląd? Jest bardziej wypukły lub przybrał inny odcień, a może zaczął swędzieć lub boleć? Takich sygnałów nie wolno ignorować. Rak skóry jest bardzo niebezpieczny, dlatego diagnoza musi zostać postawiona szybko, aby leczenie się powiodło.

Czy bolący pieprzyk może być oznaką nowotworu?

Nowotwór skóry może objawiać się niepozornie. Zwykle na skórze pojawia się niewielka zmiana, ale czerniak może rozwijać się w głębszych warstwach i może być naprawdę rozległy. Dlatego tak ważne jest regularne oglądanie swojego ciała, a przede wszystkim znamion oraz pieprzyków.

Istnieje kilka objawów raka skóry, których nie wolno ignorować. Pilna wizyta u dermatologa jest potrzebna w następujących sytuacjach:

  • pieprzyk jest niesymetryczny (zwykłe pieprzyki są zazwyczaj symetryczne),
  • krawędzie pieprzyka są nieregularne, rozmyte lub trudne do wskazania,
  • pieprzyk ma kilka kolorów: czarny, brązowy, czerwony i/lub niebieski (zdrowe pieprzyki na ogół mają jeden kolor lub dwa, ale jest on zawsze równomiernie rozłożony),
  • pieprzyk ma więcej niż 6 mm (choć zmiana rakowa może być też bardzo mała, poniżej 6 mm),
  • pieprzyk zmienia się na przestrzeni lat: rozmiar, kształt, kolor, brzegi, faktura (zwykłe pieprzyki raczej się nie zmieniają),
  • pieprzyk zaczyna krwawić.

Zaniepokoić powinien również bolący pieprzyk, łuszczenie się skóry, zaczerwienienie w obrębie pieprzyka oraz obrzęk.

Kiedy do lekarza?

Bolący pieprzyk nie oznacza zmiany nowotworowej złośliwej. Ból jest często wynikiem toczącego się stanu zapalnego, niekoniecznie związanego ze zmianą nowotworową.

Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości co do pieprzyka na swoim ciele, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Wczesne wykrycie raka skóry i szybkie podjęcie leczenia zwiększa szanse na wyzdrowienie. Dlatego warto minimum raz w miesiącu dokładnie oglądać całe swoje ciało, a w szczególności zmiany skórne i pieprzyki. Aby obejrzeć trudno dostępne miejsca, skorzystaj z lusterka lub poproś o pomoc kogoś bliskiego. Jeśli wcześniej nie było zmiany, również należy pokazać ją lekarzowi.

Dodaj komentarz