Lifestyle

Czy condohotel to dobra inwestycja?

Inwestycje w nieruchomości są coraz bardziej popularnym sposobem na ulokowanie swoich oszczędności. Nie tylko gwarantują stabilność w tym zakresie, ale również powodują, że wartość tego co posiadamy mocno wzrośnie na przestrzeni lat. Ceny nieruchomości są cały czas na wysokim poziomie i stale się podnoszą. Popularnością cieszą się w ostatnim czasie różnego rodzaju obiekty komercyjne, między innymi condohotele. Jak zatem działać w tym obszarze aby zarobić na inwestycji?

Czym jest condohotel?

Condohotel to obiekt rynku hotelarskiego, który opiera się na nowoczesnych standardach świadczenia usług z zakresu noclegu i turystyki. Są to wyodrębnione na terenie hotelu miejsca przeznaczone do mieszkania, natomiast mają specyficzny charakter własności według prawa. Są one zarządzane przez operatora, co zdejmuje ten obowiązek z inwestorów. Ich podobieństwo do hoteli to przede wszystkim funkcjonująca i pomocna recepcja, możliwość skorzystania z usługi concierge, zaplecze konferencyjne przydatne w przypadku klientów biznesowych oraz restauracje znajdujące się na terenie obiektu.

Mieszkania typu condohotel posiadają zazwyczaj jednolity standard określony przez dewelopera. Wykonuje je on pod klucz, dzięki czemu potencjalny inwestor nie musi już przeprowadzać żadnych remontów. Jedyne koszty, jakie ponosi to te z tytułu opłat związanych z podatkiem od nieruchomości oraz ubezpieczeniem posiadanych lokali.

Co charakteryzuje condohotel?

Condohotel spośród innych obiektów usługowych z zakresu turystyki wyróżnia się przede wszystkim sposobem rozliczania zysków. O ile apartamenty przynoszą czysty zysk dla właściciela, o tyle w przypadku condohoteli inwestor musi podzielić się z operatorem w proporcji zależnej od ustalonych wcześniej zasad współpracy.

Również możliwości wynajmu zdecydowanie różnią się od tych, które mamy będąc bezpośrednim właścicielem apartamentów. To operator decyduje o czasie, jaki możemy przeznaczyć na wynajmowanie naszej nieruchomości z tytułu własności. Może to być 30 dni w miesiącu, ale równie dobrze 7 lub 14.

Wady i zalety posiadania condohotelu

Inwestorzy oprócz ubezpieczenia i podatku od posiadanej nieruchomości płacą również czynsz dla operatora. Jego stawki są ustalane już na początku przy pierwszej umowie, jednak konsekwencją tego jest długoletnie związanie się z usługodawcą. Są jednak plusy posiadania condohotelu. Kiedy jesteśmy właścicielem prywatnej nieruchomości wakacyjnej, wszelkie koszty związane z utrzymaniem i obsługą ponosimy my. W przypadku condohotelu zobowiązania te spoczywają na operatorze. Należy jednak uważać, ponieważ operator może okazać się niekompetentny i nierzetelny, przez co reakcje na zgłoszenia będą ignorowane. Owocem takich sytuacji będą niezadowoleni klienci, a skutkiem dla nas brak przychodów.

Czy condohotel jest bezpieczną inwestycją?

Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na zakup condohotelu jest wiarygodność dewelopera. Istotne jest jego doświadczenie oraz opinie kupujących od niego wcześniej oddane lokale. Najlepiej zdecydować się na zakup inwestycji od doświadczonego dewelopera cieszącego się dobrą opinią. Dodatkowo można sprawdzić, czy oddane i sprzedane przez niego nieruchomości przynoszą zysk dotychczasowym inwestorom.

Istotne jest również sprawdzenie gwarancji rentowności nabytych lokali. Obiecywane zyski na poziomie powyżej 7% mogą zacząć nas niepokoić, chociażby ze względu na to, że nie będzie on wówczas podany w  kwocie netto. Condohotele działają najczęściej sezonowo, dlatego nie możemy liczyć na stały, regularny zysk tej samej wysokości przez cały rok.

Dodaj komentarz