Czy kwas salicylowy pomaga w leczeniu trądziku?
Trądzik jest chorobą skóry, z którą zmagał się prawie każdy z nas w okresie dojrzewania. Niestety część społeczeństwa boryka się z trądzikowymi zmianami skóry także w dorosłości, co spowodowane jest np. zaburzoną pracą hormonów czy niewłaściwą pielęgnacją skóry. Jedną z metod walki z trądzikiem jest stosowanie kwasu salicylowego. Czym jest kwas salicylowy i czy naprawdę pomaga w leczeniu tej choroby?
Kwas salicylowy – co to takiego?
Kwas salicylowy jest związkiem chemicznym pozyskiwanym z kory wierzby, należącym do grupy beta-hydrooksydantów. Kwas salicylowy w przyrodzie wpływa na wzrost i kwitnienie roślin, co świadczy o jego silnych właściwościach. Ten rodzaj kwasu świetnie rozpuszcza się w tłuszczach oraz w alkoholu, czego efektem jest masowa produkcja spirytusu salicylowego. Zdarza się, że kwas salicylowy bywa błędnie utożsamiany właśnie za spirytusem salicylowym, który jest mieszaniną niewielkiej ilości niniejszego kwasu z alkoholem etylowym i wodą.
Kwas salicylowy cieszy się coraz większą popularnością w branży kosmetycznej, ponieważ posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne. Innym, również coraz częściej wykorzystywanym w kosmetyce kwasem, jest kwas hialuronowy.
Kwas hialuronowy – czym jest i do czego służy?
Kwas hialuronowy jest substancją znajdującą się we wszystkich organizmach. U człowieka występuje on m.in. w macierzy międzykomórkowej skóry właściwej, jednak z wiekiem jego ilość stopniowo maleje, czego następstwem jest powstawanie zmarszczek. Z tego właśnie powodu kwas hialuronowy znajduje zastosowanie w wielu obszarach, takich jak np. właśnie medycyna estetyczna, czy nawet ortopedia, otolaryngologia czy okulistyka. W ostatnich latach bardzo popularne i pożądane stały się kremy z kwasem hialuronowym, które przeciwdziałają tworzeniu się zmarszczek i spłycają już istniejące.
Kwas salicylowy w leczeniu trądziku
Kwas salicylowy wpływa na skórę od środka, usuwając zanieczyszczenia i bakterie, a także redukując nadmiar sebum. Skóra dotknięta trądzikiem odznacza się np. zaskórnikami, krostami, łojotokiem oraz cystami, których przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne lub zaburzone funkcjonowanie gruczołów łojowych. Kwas salicylowy w dermatologii stosowany jest do walki z różnymi chorobami, do których należą m.in. liszaj, łuszczyca, egzema oraz właśnie trądzik. Do przykładowych efektów używania kosmetyków do twarzy z kwasem salicylowym zalicza się:
- ograniczenie wydzielania sebum,
- polepszenie kolorytu,
- usunięcie zaskórników,
- redukcję przebarwień,
- szybsze leczenie trądziku,
- zmniejszenie zmarszczek.
Kwas salicylowy jest substancją bezpieczną i prawie każdy może ją stosować. Wyjątek stanowią jednak osoby, które wykazują alergię na salicylany lub są mocno opalone. Kwas salicylowy, ze względu na swoje właściwości, jest szczególnie polecany osobom posiadającym na skórze zmiany trądzikowe. W pielęgnacji cery trądzikowej ważne jest zachowanie skóry w odpowiedniej czystości, stosowanie kosmetyków redukujących wydzielanie sebum oraz antybakteryjnych, czyli produktów wzbogaconych o kwas salicylowy. Ten kwas jest zatem doskonałym uzupełnieniem farmakologicznej terapii przeciwtrądzikowej.