Uncategorized

Czy powinniśmy bać się wszczepiania implantów?

Leczenie naszych zębów jest trudne. Z jednej strony chcemy oczywiście szybko poradzić sobie z problemami, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że o zęby dbać po prostu trzeba. Z drugiej jednak strony po prostu się tego boimy – mnóstwo osób rozwija nawet traumę przed wizytą u stomatologa. Nie podoba nam się to, że ktoś zagląda nam do jamy ustnej i na pewno nie chcemy, aby ta sama osoba zbliżała się do niej z wiertłem. Takie osoby na pewno nie będą zadowolone, gdy okaże się, że potrzebne jest założenie implantów zębów. Tutaj nie obędzie się zarówno bez wiercenia, jak i bez śrub oraz bólu. 

Dużo zależy na pewno od tego, jakie mamy do tego nastawienie. Jeżeli boimy się panicznie to ciężko będzie nam zmienić zdanie – nawet wtedy, gdy cała procedura zostanie nam dobrze wytłumaczona. A jeżeli wiemy, że musimy to zrobić i po prostu zaakceptujemy minusy takiego zabiegu to powinno być nam dużo łatwiej. Strach ma tutaj trochę wielkie oczy, bo komplikacje nie pojawiają się wcale aż tak często i może się okazać, że wcale nie będzie to aż tak traumatyczne przeżycie.

Czy będzie bolało?

Implanty zębów umieszczane są pod znieczuleniem, więc nie powinniśmy odczuwać silnego bólu – wielu pacjentów skarży się jednak na spory dyskomfort wynikający z tego, że stomatolog wierci nam otwór w kości. Nie da się tego jednak obejść, więc nie mamy tak naprawdę wyboru – musi on to zrobić starannie i nie może się spieszyć, bo na pewno dobrze na tym nie wyjdziemy. Powinniśmy też starać się nie wykonywać gwałtownych ruchów, bo w ten sposób mu nie pomożemy.

Bólu możemy spodziewać się raczej po zakończeniu pierwszego etapu wszczepiania implantów – zanim jeszcze zostanie na nich umieszczona korona. Pierwsze tygodnie to przecież okres gojenia się ran i nie jesteśmy wtedy jeszcze w stanie normalnie jeść – co może potęgować w nas negatywne emocje. Na pewno musimy zwracać uwagę na to, czy ból z czasem się jeszcze bardziej nie nasila – wtedy powinniśmy wrócić do gabinetu i sprawdzić, czy implanty zębów na pewno dobrze się goją.

Strach można przezwyciężyć

Niektórzy boją się stomatologów mniej, a inni bardziej – jeżeli zależy nam na tym, aby czuć się tam dobrze to powinniśmy chodzić na regularne wizyty. Upewnijmy się, że jest to polecany gabinet i zadawajmy dużo pytań – być może dzięki temu już po jakimś czasie przestaniemy obawiać się nawet tych bardziej skomplikowanych zabiegów.

Za marketing medyczny odpowiada Simpliteca.com.

Dodaj komentarz