Zdrowie

Czy rozdrapany pieprzyk może stać się przyczyną raka?

Pieprzyki na ciele ma każdy z nas. Na co dzień o nich nie myślimy, jednak warto raz na jakiś czas udać się do dermatologa i skontrolować ich stan. Co robić, jeśli niechcący skaleczymy pieprzyk? Czy rozdrapany pieprzyk może stać się przyczyną raka?

Jak powstają pieprzyki?

Pieprzyki pojawiają się na naszym ciele już w pierwszych latach życia. Zwykle mamy od 10 do 40 znamion, o różnym kształcie i kolorze. Jak powstają pieprzyki? Komórki skóry zwane melanocytami produkują melaninę, czyli barwnik, który sprawia, że skóra nabiera specyficznego koloru. Pod wpływem słońca melanocyty produkują znacznie więcej barwnika, co powoduje, że nasza skóra nabiera ciemniejszego koloru. Niekiedy zlepek melanocytów i otaczającej je tkanki tworzy łagodną narośl, którą potocznie nazywamy właśnie pieprzykiem (lekarze nazywają je znamionami). Nowe pieprzyki przestają się pojawiać na skórze około 40. roku życia i wraz z wiekiem zanikają.

Zwykły pieprzyk jest okrągły lub owalny. Jeżeli zacznie zmieniać swój kształt lub kolor, należy go pokazać lekarzowi. Zmiany nowotworowe mają najczęściej nierówne, postrzępione brzegi. O raku skóry może również alarmować nietypowa barwa — od niebieskiej do ciemnofioletowej, a także wydzielające się z niej płyny, np. krew. Nowotwór skóry ma zazwyczaj do 5 mm średnicy i jest wyższy niż 1 mm.

Czerniak objawy – zdjęcia i infografika do wstępnej diagnozy ...
Rak skóry – czerniak

Czy rozdrapany pieprzyk może stać się przyczyną raka?

Niekiedy zdarza się, że pieprzyk ulega uszkodzeniu, np. niechcący go rozdrapiemy. Co wtedy zrobić? Na początek należy obserwować zmianę. Jeśli pieprzyk zacznie zmieniać swój kształt lub barwę, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Specjalista oceni stan znamienia, zbada węzły chłonne i zleci dodatkowe badania. Jeśli po kilku dniach od uszkodzenia pieprzyka nie zaobserwujemy żadnych zmian, nie oznacza to, że jesteśmy bezpieczni. Rak skóry może bowiem rozwijać się w wolnym tempie. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa każde uszkodzone znamię trzeba pokazać lekarzowi specjaliście.

Dodaj komentarz