Moda,  Uroda,  Zdrowie

Czy tatuaż na wardze jest bezpieczny?

Jednym z najnowszych trendów tzw. body art jest tatuaż na wardze. Nie każdy jest jednak świadom zagrożeń, jakie niewielkie malowidło w tym miejscu może powodować. Poznaj najczęstsze powikłania, jakie mogą wystąpić po wykonaniu tatuażu na wardze.

Czy tatuaż na wardze jest bezpieczny?

Tatuaż powstaje na skutek wprowadzenia barwnika pod powierzchnię skóry lub błony śluzowej. Przy prawidłowej aplikacji, barwnik kumuluje się w warstwie podstawnej nabłonka lub błonie śluzowej właściwej i daje trwały ślad.

Tatuaż wykonany na wardze jest ingerencją w ciągłość tkanek, dlatego warunki i sposób jego wykonania, a także użyte środki oraz kompetencje tatuażysty mają ogromne znaczenie dla zdrowia pacjenta. Mimo wielu skutków ubocznych, takich jak alergia, infekcje, obrzęk, bliznowacenie, powstawanie ziarniniaków, czy też recesje dziąseł, zabieg ten cieszy się rosnącą popularnością.

Tatuaż na wardze — alergia

Według przeprowadzonych badań alergia jest najczęstszym powikłaniem miejscowym po wykonaniu tatuażu (37% przypadków). Związane jest to z barwnikami występującymi w użytych tuszach (kadm w żółtym, rtęć w czerwonym). Najczęściej objawia się w postaci hiperkeratozy, złuszczania naskórka i zmian martwiczo-wrzodziejących.

Tatuaż na wardze — infekcje

Tatuowanie jamy ustnej powoduje przełamania bariery błony śluzowej, co może skutkować przeniknięciem bakterii, wirusów i grzybów do naszego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby igła używana podczas zabiegu bya sterylna. Infekcja może też nastąpić w przypadku zainfekowania samego tuszu (złe przechowywanie, rozcieńczanie barwników zwykłą wodą) lub bezpośrednio z zainfekowanej skóry bądź błony śluzowej. Oprócz tego rana powstała po wykonaniu tatuażu w jamie ustnej, jest szczególnie narażona na ciągły kontakt ze środowiskiem jamy ustnej i podrażnieniami podczas jedzenia.

Tatuaż na wardze — infekcje wirusowe

Podczas wykonywania tatuażu może dojść do przeniesienia wirusowych chorób zakaźnych takich jak: wirusowe zapalenie wątroby typu B (HBV), typu C (HCV), a także ludzkiego wirusa niedoboru odporności (HIV). Na szczęście w ciągu ostatnich lat, w związku z poprawą standardów higieny w profesjonalnych zakładach tatuażu, zauważono znaczący spadek ryzyka związanego z transmisją wirusa WZW C.

Tatuaż na wardze — infekcje bakteryjne

Zakażenie bakteryjne związane z tatuażem na wardze powstaje na skutek przeniknięcia drobnoustrojów z tkanek gospodarza bezpośrednio otaczających ranę. Potencjalnym źródłem zakażenia może być również woda używana do rozcieńczania barwników. W większości przypadków jako rozcieńczalnik stosuje się wodę destylowaną, która nie jest sterylna. Objawy zwykle rozwijają się w ciągu 4-22 dni i w celu leczenia wymagane jest podanie antybiotyku. Infekcje bakteryjne miejscowe to m.in.: wykwit pęcherzowo-ropny, liszaj, róża, czyrak. Wraz ze wzrostem poprawy higieny i zmianą sposobu wykonywania tatuaży, ciężkie powikłania w postaci kiły, gruźlicy skóry, gangreny czy amputacji, a nawet śmierci znacznie się zmniejszyły.

Do poważnych bakteryjnych powikłań ogólnych zalicza się: zespół wstrząsu toksycznego, zapalenie wsierdzia i posocznicę. Powikłania o charakterze ogólnym należą do bardzo rzadkich, stanowią jednak bezpośrednie zagrożenie życia. Ich leczenie bywa długotrwałe i często wymaga zaangażowania wielospecjalistycznego.

Dodaj komentarz