Lifestyle

Czy znasz wszystkie rasy psów?

Wystarczy wybrać się do pobliskiego parku, aby przekonać się, jak wiele jest rodzin, które mają psa. To zwierzęta, które słyną ze swojej lojalności. To także zróżnicowana grupa czworonogów. Nawet miłośnik psów miałby problem, aby wymienić wszystkie ich rasy.

Pies rasowy czy kundelek?

Oczywiście nie każdy pies jest rasowy. Tzw. kundel to pies, który wywodzi się od nieokreślonych lub nieznanych przodków. Cieszy się on w Polsce dużą popularnością, zwłaszcza w małych miejscowościach. Kundle słyną ze swojej energiczności, cieszą się także lepszym zdrowiem niż psy rasowe. W przeciwieństwie jednak do psów z rodowodem, ciężko jest przewidzieć ich charakter czy sposób zachowania. Rasowy pies zawsze ma swoją charakterystykę, co jest pomocne przy wyborze swojego pupila. Dla wielu osób to jednak nie problem, że kundelek jest nieco nieprzewidywalny. Inni z kolei cenią sobie poszczególne rasy, ich wygląd oraz sposób życia.

Popularne rasy psów

Wszystkie rasy psów mają swoją charakterystykę i określony wygląd. Jedne jednak cieszą się większą popularnością niż inne. Zależy to w dużej mierze od szerokości geograficznej, gdyż pewne rasy lepiej się sprawdzają w danym klimacie i okolicznościach. Jeśli chodzi o Polskę, to najczęściej można u nas spotkać owczarka niemieckiego. Trudno się temu dziwić, w końcu to idealny kandydat na stróża domu. Wiele osób wybiera takie rasy jak labrador retiever, golden retiever, syberian husky, rottweiler czy border collie. Czy to oznacza, że w Polsce spotkać można jedynie duże psy? Niekoniecznie. Duży pies to oczywiście idealny wybór dla osób, które posiadają dom z ogródkiem. Wielu ludzi decyduje się jednak opiekować swoim pupilem w warunkach miejskich. Stąd tak duża popularność ras jak yorkshire terrier, west highland white terier, sznaucer miniaturowy, buldog francuski, mops, chihuahua czy beagle.

Mniej znane rasy psów

Nie sposób jest znać wszystkie rasy psów. W ramach ciekawostki warto jednak wspomnieć o rasach, które nie są w Polsce zbyt dobrze znane. Należy do nich cocker spaniel, który uwielbia ruch i zabawy. Rzadko spotykany w naszym kraju jest także mastif tybetański. Ma on charakterystyczny wygląd, który w Tybecie odgrywał psychologiczno-mistyczną rolę. W Polsce z pewnością ciężko będzie znaleźć norweskiego psa myśliwskiego norsk lundehund, zwłaszcza że rasa ta liczy sobie jedynie 2 tysiące osobników. Niewielką popularnością cieszy się także tamaskan dog, pies wywodzący się z Finlandii, który na ogół wykorzystywany jest jako zwierzę pociągowe do sań. Inne rasy, które mogą zaskoczyć to phu quoc ridgeback wychodząca się z Wietnamu, thai ridgeback z Tajlandii czy stabyhound z Holandii.

Wybór psa dla siebie

Osoby, które chcą wziąć pod opiekę psa, często zastanawiają się, czy powinien on reprezentować określoną rasę. Oczywiście uroczy kundelek szybko może podbić nasze serce. Nie ma jednak możliwości, aby uczestniczył on w zawodach czy prestiżowych wystawach. Zdecydowanie się na określoną rasę ma jedną dużą zaletą. Można wybrać psa, którego wygląd, wzrost, masa i charakter najbardziej nam odpowiadają. Warto także podejmować decyzję w oparciu o warunki, jakie mamy do zaoferowania. Żywiołowy pies z silnym instynktem myśliwskim nie nadaje się do mieszkania z bloku. Tak samo ciężko oczekiwać aby yorkshire terrier odstraszał ludzi. Decydując się na rasowego psa, należy także zapoznać się z jego obciążeniami genetycznymi i popularnymi schorzeniami. Dzięki temu można lepiej zadbać o zdrowie swojego pupila i być bardziej czujnym na określone objawy. W przypadku kundelków ciężko jest przewidzieć ich problemy zdrowotne. Na ogół jednak są to psy odporniejsze i cieszące się dłuższym życiem, niż psy rasowe.

Psy to jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych na świecie. Nie bez przyczyny mówi się, że są one najlepszym przyjacielem człowieka. To zwierzęta lojalne i oddane. Zachwycają także swoim wyglądem czy kolorystyką. Jednocześnie jest to zróżnicowana grupa czworonogów. Pozwala to na dobranie pieska, który będzie idealnie pasował do naszego stylu życia i warunków.

Dodaj komentarz