Czym jest efekt bokeh i kiedy Ci się przyda?
Czym jest efekt bokeh i kiedy Ci się przyda?
Wielu, kiedy myśli o technologii wykonywania zdjęć zastanawia się nad ich ostrością. Czy wiesz, że nie tylko ona jest ważna? To, co zostało na zdjęciu rozmyte również ma spore znaczenie. Tutaj wkracza właśnie efekt bokeh, który nieostrość na zdjęcie wprowadza. Zastanawiasz się, czym on dokładnie jest i kiedy warto go stosować? W takim razie przeczytaj ten artykuł!
1. Efekt Bokeh – co to jest?
2. Fotografia portretowa i martwa natura – postaw na efekt bokeh
Jak się okazuje, efekt bokeh zależy od kilku czynników, a raczej to jak się prezentuje na zdjęciu. Jeśli chcesz nadać fotografii niepowtarzalnego, wyjątkowego charakteru, stworzyć coś zupełnie innego, musisz mieć naprawdę dobry obiektyw. Prawidłowego efektu bokeh nie stworzysz słabej jakości optyką, konstrukcją optyczną, a już na pewno nie dokonasz tego z przysłoną w kształcie innym, niż ten zbliżony do koła.
Efekt Bokeh – co to jest?
Dokładnie? To sposób, w jakim na zdjęciu wyeksponowano nieostre obiekty. Powstają one poza płaszczyzną ostrości. Wszystkie fragmentu obrazu, które celowo zostały nieco rozmyte, czasem kołeczka, czasem kształt gwiazdki. Wszystko po to, aby wprowadzić wyjątkowy klimat i ciekawą atmosferę na zdjęciu. Dlatego też efekt bokeh ma sporo zwolenników szczególnie w kilku rodzajach fotografii. Warto bowiem zaznaczyć, że nie zawsze będzie przydatny, nie sprawdzi się na przykład w fotografii produktowej. Gdzie dokładnie będzie dobrym wyborem? O tym w następnym akapicie!
Fotografia portretowa i martwa natura – postaw na efekt bokeh
Zaczniemy od martwej natury. Ta uchwycona na zdjęciach z efektem bokeh prezentuje się niezwykle okazale. Wpływa na to fakt, że w wielu przypadkach chcemy uchwycić jedynie fragment, a reszta jest zupełnie nieważna. Tak jest na przykład w przypadku ptaków, które powiedzmy objadają się nektarem kwiatowym jak kolibry. Jeśli chcesz uchwycić moment, kiedy do tego dochodzi (będzie to bardzo trudne, ale wykonalne) w centrum ma być jedynie koliber, no może jeszcze kwiatek. Reszta jest zupełnie nieistotna. I tutaj wkroczy właśnie efekt bokeh, który mocno wysunie na pierwszy plan te dwa elementy zdjęcia.
W drugim przypadku, a więc w portrecie zasada będzie bardzo podobna. Chodzi o to, aby to model był w centrum uwagi, to on jest na pierwszym planie i to jego ma być widać. Reszta znów można powiedzieć, że jest tą nieistotną i to nie ważne, gdzie wykonujesz fotografię, czy na tle krajobrazu, miejskiego zgiełku, czy wewnątrz jakiegoś pomieszczenia.