Czym są pory skóry?
Pory skóry to niewielkie, wręcz mikroskopijne dziurki w skórze. Fachowo określa się je mianem ujść mieszków włosowych. Są naturalną cechą fizjologiczną, a nie niepotrzebnym dodatkiem. Zdarza się, że stają się bardziej widoczne, co czyni z nich defekt kosmetyczny. Wyjaśniamy, czym są pory skóry i co robić, kiedy stają się bardzo widoczne.
Co to są pory skóry?
Pory to maleńkie otwory, nie zawsze zauważalne na powierzchni skóry. To ujścia mieszków włosowych połączonych z gruczołami łojowymi. Dzięki porom możliwe jest odprowadzanie nadmiaru łoju – substancji produkowanej właśnie przez gruczoły. Pory nie stanowią zbędnego dodatku czy anomalii. Są one naturalną cechą każdego naskórka i nie można się ich pozbyć całkowicie. Bywają jednak sytuacje, gdy pory stają się nad wyraz zauważalne. Widoczne pory skóry dermatologia określa jako defekt kosmetyczny, który można zniwelować za pomocą kosmetyków do pielęgnacji. Powstają one na skutek nadmiernej produkcji sebum i zrogowaciałego naskórka. Blokują one całkowicie ujścia mieszków, więc łój nie ma szans wydostać się na zewnątrz.
Widoczne pory poznasz od razu. Ich cechą charakterystyczną są wgłębienia i dziurki, które widać gołym okiem. Lokalizują się na powierzchni skóry. Nie jest to choroba, lecz defekt, który może stać się przyczyną kompleksów. Widocznych porów skóry nie sposób pozbyć się permanentnie. Ich obecność można złagodzić odpowiednio dobranymi preparatami do pielęgnacji. Jednak trzeba pamiętać, aby nie doprowadzić do znacznego wysuszenia skóry. Inaczej będzie ona podrażniona i łuszcząca się.
Pielęgnacja skóry z widocznymi porami
Jeśli zadbamy o odpowiednią pielęgnację, widoczne pory skóry nie będą defektem kosmetycznym. Kluczem do dbałości jest oczyszczanie, ale preparaty powinny być odpowiednio dobrane. Dobrym pomysłem wydaje się zakup i regularne stosowanie dermokosmetyków, ponieważ pełnią one podwójną funkcję. Działają korzystnie na skórę, nie podrażniając jej, a także leczą. Zawarte w ich składzie związki wykazują właściwości terapeutyczne. Są uważane za niekomedogenne, czyli nie zatykają na nowo porów skóry, co jest bardzo ważną informacją dla konsumenta borykającego się z tego typu problemem.
W ofercie producentów dermokosmetyków są nie tylko kremy. Ich bazą są preparaty oczyszczające – pianki, emulsje oraz delikatne żele. Pozbawione substancji myjących, skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia i nadmiar nagromadzonego sebum. W przypadku emulsji działanie lecznicze i pielęgnacyjne zostało zamknięte w miceli, dlatego produktu zużywa się tyle, ile jest faktycznie niezbędne do jednorazowego mycia. Co ważne, jest ona testowana dermatologicznie i uzyskała pozytywną opinię specjalistów.
Twórcy dermokosmetyków zadbali także o niekomedogenne kremy do pielęgnacji twarzy i balsamy do ciała. Można zatem nabyć całą gamę produktów. Warto się bliżej przyjrzeć preparatom z jednej linii. Dostępne w nich kosmetyki gwarantują kompleksową pielęgnację.