Zdrowie

Dieta SIRT – na czym polega dieta, na której schudła Adele?

Dieta SIRT, nazywana też dietą Adele, która przyczyniła się do jej rozsławienia, to unikalny sposób odżywiania się, którego celem jest poprawa zdrowia i utrata nadmiernej masy ciała. Na czym polega ta fenomenalna dieta? Przedstawiamy najważniejsze założenia.

Co to jest dieta SIRT?

Dieta SIRT stała się bardzo popularna po tym, jak dzięki niej Adele przeszła spektakularną przemianę. Piosenkarka sporo schudła, zyskując zgrabną sylwetkę i promienny wygląd. Same założenia diety powstały nieco wcześniej, bo w 2016 roku. Twórcy tego sposobu odżywiania podkreślają, że stworzyli go przede wszystkim z myślą o zapobieganiu chorobom, a nie odchudzaniu. Utrata zbędnych kilogramów jest więc tylko efektem „ubocznym”, ale jakże pożądanym.

Nazwa SIRT pochodzi od sirtuin – jest to grupa siedmiu białek występujących w organizmie człowieka, które są odpowiedzialne za regulację takich funkcji, jak metabolizm, stany zapalne i długość życia. Odkryto, że niektóre związki zawarte w roślinach są w stanie zwiększać poziom tych białek w organizmie. Żywność tę nazwano sirtfoods. Zaliczamy do niej, m.in. oliwki, zieloną herbatę, kurkumę, cebulę, kaszę gryczaną, czerwone wino, gorzką czekoladę (min. 85% kakao), kawę, kapary, jarmuż, lubczyk, rukolę, produkty sojowe i wiele innych.

Dieta SIRT (dieta Adele) – na czym polega?

Dieta SIRT polega na włączeniu do jadłospisu żywności zaliczanej do sirtfoods, a także zastosowaniu odpowiednich restrykcji kalorycznych, które pomogą uzyskać optymalną masę ciała.

Dietę sirtfood dzieli się na kilka faz i etapów. Najprostszy podział wygląda następująco:

  1. Pierwszy etap, rozpoczynający dietę SIRT – trwa około 3 dni, w trakcie których następuje największe ograniczenie energii (do 1000 kcal), a dzienny jadłospis składa się z trzech porcji zielonego koktajlu sirtuinowego oraz jednego stałego posiłku bogatego w sirtfoods. Zielone koktajle stanowią fundament pierwszego etapu diety SIRT. Ich głównym składnikiem powinny być zielone warzywa, gdyż mają one bardzo wysokie zdolności do aktywowania sirtuin.
  2. Drugi etap – trwa od 4 do 7 dni, w trakcie których, spożycie kalorii wzrasta do 1250–1500 kcal. Na tym etapie spożywa się dwie porcje zielonego koktajlu oraz dwa stałe posiłki. Każde danie musi być bogate w sirtfoods.
  3. Trzeci etap, utrwalający osiągnięte efekty – trwa dwa tygodnie i również składa się z posiłków bogatych w sirtfoods. Na tym etapie stosuje się kaloryczność diety zgodną z indywidualnym zapotrzebowaniem energetycznym organizmu. Dieta składa się z jednej porcji zielonego koktajlu oraz trzech stałych posiłków bogatych w sirtfoods. Można też włączyć do niej jedną przekąskę sirtuinową.

Jeżeli zasady diety SIRT są dla Ciebie zbyt skomplikowane i nie wiesz, czy poradzisz sobie z ich zastosowaniem, to bez problemu zamówisz sirtuinowy catering dietetyczny w Warszawie, a także w innych polskich miastach.

Jakie efekty daje dieta sirtuinowa?

Dieta SIRT przynosi wiele korzyści dla organizmu. Umożliwia:

  • szybką utratę masy ciała, przy jednoczesnym zachowaniu masy mięśniowej;
  • ochronę przed chorobami dietozależnymi, takimi jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie, choroby serca, miażdżyca i niektóre nowotwory;
  • spowolnienie starzenia się organizmu (m.in. dzięki wysokiemu potencjałowi antyoksydacyjnemu produktów sirtuinowych);
  • zmniejszenie stanów zapalnych, a co za tym idzie złagodzenie objawów chorób o podłożu zapalnym;
  • zwiększenie wrażliwości komórek na insulinę;
  • ustabilizowanie się poziomu hormonów tarczycy.

Chcesz schudnąć i poprawić kondycję swojego organizmu? Skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem i jeśli nie ma przeciwwskazań, wciel zasady diety SIRT w życie lub zamów gotową dietą sirtuinową SuperMenu – catering dietetyczny we Wrocławiu i wielu innych polskich miastach.

Dodaj komentarz