Dobre serum przeciwzmarszczkowe – czyli jakie?
Starzenie się skóry to naturalny i nieunikniony proces, który rozpoczyna się po 25. roku życia. To czas, kiedy dochodzi do zmniejszenia aktywności komórek organizmu, a wszelkie procesy regeneracyjne trwają zdecydowanie dłużej. Wraz z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność, a także pojawiają się pierwsze zmarszczki. To odpowiedni moment, aby sięgnąć po dobre serum przeciwzmarszczkowe. Jak je znaleźć? Podpowiadamy.
Serum przeciwzmarszczkowe – jakich składników szukać?
Złoty standard pielęgnacji cery powinny stanowić trzy składniki aktywne. Pierwszym z nich są retinoidy. Potrafią działać bezpośrednio na DNA komórek, wpływają na syntezę kolagenu oraz elastyny, a także zahamowują rozmnażanie się enzymów, które degradują włókna białek budujących skórę. Poprawiają również krążenie krwi, co sprzyja lepszemu zaopatrzeniu w składniki odżywcze. Drugim elementem jest zaś kwas glikolowy. Wykazuje on właściwości nawilżające, działa keratolitycznie oraz antyoksydacyjnie, stymuluje produkcję kolagenu oraz glikozaminoglikanów.
Z kolei witamina C to świetny antyoksydant, który aktywuje syntezę kolagenu, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, wykazuje działanie redukujące przebarwienia oraz wspomagające ochronę skóry przed słońcem. Według badań stosowanie kosmetyków z witaminą C przed nałożeniem kremu z filtrem zmniejsza o 40% możliwość oparzenia oraz o 52% rumień wywoływany promieniowaniem UVB.
Jakie serum przeciwzmarszczkowe da najlepsze efekty?
Najlepszych efektów można spodziewać się po zastosowaniu retinoidów. Należy jednak mieć na uwadze, że są to substancje, które nie dadzą zauważalnych zmian w krótkim czasie. Aby pielęgnacja przeciwzmarszczkowa była efektywna i skuteczna należy być regularnym i sumiennym. Warto również rozpocząć stosowanie serum przeciwzmarszczkowe wcześniej, niż pojawią się pierwsze głębokie zmarszczki najlepiej już około 30. roku życia. Bardzo dobrze sprawdza się połączenie serum z witaminą C nakładane rano, a retinol 2-3 razy w tygodniu na noc. Do tego nie należy zapominać o codziennym nakładaniu kremu z filtrem SPF 50.
Jak często stosować serum?
Serum to produkt, który można stosować codziennie. Podczas porannej pielęgnacji warto nakładać preparaty, które zawierają antyoksydanty, jak witaminę C, E oraz koenzym Q10, które zwiększają ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Następnie nakładamy krem z filtrem – ochrona przed słońcem to podstawa działań w nurcie healthy-aging, czyli zdrowego starzenia się skóry. Podczas wieczornej pielęgnacji możemy zastosować serum zawierające silniejsze składniki aktywne, takie jak na przykład retinol. Wprowadzanie kosmetyków zawierających pochodne witaminy A to jednak nie taka łatwa sprawa. Aby zrobić to poprawnie i nie narazić skóry na podrażnienie trzeba pozwolić skórze się wdrożyć.
Co jeszcze warto wiedzieć o serum przeciwzmarszczkowym?
Ważne jest też, żeby nie rezygnować z kremów. Serum i krem nie wykluczają się podczas stosowania. Są dla siebie znakomitym uzupełnieniem. Mają one nieco inne działanie, więc stosowanie ich w połączeniu da nam najlepsze efekty w profilaktyce antyaging. Głównym zadaniem serum ze względu na skoncentrowany skład jest bowiem głęboka regeneracja skóry oraz jej mocne odżywienie.
Serum można stosować na dzień lub noc w zależności od potrzeb. Jeśli nie przepadamy za olejową formą kosmetyków, to na noc możemy nakładać serum, a następnie po wchłonięciu krem lub sam krem rano i na wieczór serum. Polecane z doświadczenia przez wielu dermatologów jest również mieszanie serum z kwasem hialuronowym. Świetnie likwiduje blizny po trądziku.