E-recepta – jak działa i kiedy warto z niej korzystać?
Pierwsze e-recepty w Polsce pojawiły się już w 2019 roku. Jest to bardzo wygodne i ekologiczne rozwiązanie, które przyspiesza cały proces wydawania recepty i uzyskania leku. Lekarz wprowadza dane do systemu, a pacjent otrzymuje powiadomienie SMS lub mailowe, w którym znajduje się kod recepty. Kod należy podać w aptece wraz z numerem PESEL. Na czym polega fenomen e-recepty?
Elektroniczne recepty znacząco usprawniają pracę farmaceutów, ponieważ wszystkie istotne informacje wprowadza do systemu lekarz. Będąc w aptece, nie musisz już czekać, aż farmaceuta odczyta dane z recepty, sprawdzi podpis lekarza i wpisze wszystko do komputera. E-recepta jest tak samo ważna, jak tradycyjna recepta, co oznacza, że zostanie zrealizowana w każdej aptece. Kiedy warto z niej korzystać? Podpowiadamy!
Jak uzyskać e-receptę?
Istnieje kilka sposobów na uzyskanie e-recepty. Pierwszym z nich jest osobista wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie badania wystawi dla Ciebie dokument zawierający informacje o lekach na receptę i ich dawkowaniu. E-receptę może wystawić Ci także lekarz podczas prywatnej wizyty. Wówczas adnotacja o zaleceniach i przepisanych lekach powinna zostać dodana do systemu.
Jeśli nie masz czasu lub możliwości, aby odwiedzić lekarza osobiście, warto skorzystać z konsultacji online. W tym celu musisz znaleźć specjalistę, który jest upoważniony do wystawiania recept elektronicznych. Z lekarzem możesz skontaktować się za pomocą specjalnej platformy internetowej, gdzie należy wskazać, jakie masz dolegliwości i jakich leków potrzebujesz. Przed wypisaniem e-recepty lekarz może zadać Ci dodatkowe pytania lub poprosić o dokumentację medyczną. Tak uzyskany dokument jest czytelny, trwały i możesz go bez przeszkód zrealizować w każdej aptece.
E-recepta przez internet – dlaczego warto?
E-receptę możesz bardzo szybko otrzymać, korzystając z renomowanych platform internetowych, które zrzeszają lekarzy specjalistów. Jest to wygodna opcja dla osób, które potrzebują natychmiastowej pomocy lub chcą kontynuować leczenie i nie mogą dostać się do swojego lekarza. Lekarz online poza e-receptą może także wystawić Ci e-skierowanie lub zwolnienie chorobowe. Informacje o tego rodzaju usługach znajdą się na Twoim internetowym koncie pacjenta, dzięki czemu lekarz rodzinny będzie miał do nich dostęp.
Recepta online jest chętnie wybierana przez osoby, które nie chcą tracić czasu na stanie w kolejkach i dojazdy do gabinetów lekarskich. W internecie możesz skonsultować się z dowolnie wybranym specjalistą z niemal każdej dziedziny. Świetnym wyborem jest na przykład dietetyk online, który przygotuje dla Ciebie zalecenia żywieniowe i będzie na bieżąco monitorował poczynione postępy.
Przeczytaj także: Badania prenatalne. Jakie badania można wykonać i kiedy warto to zrobić?
Warto podkreślić, że e-recepty nie można zrealizować online. W takim wypadku apteka online może wysłać lek do punktu stacjonarnego, gdzie pacjent będzie mógł go odebrać. Natomiast mając e-receptę, możesz wygodnie zamówić lub zarezerwować lek w swojej aptece. W ten sposób zaoszczędzisz czas i zyskasz pewność, że otrzymasz lek na czas.