Dom,  Lifestyle

Farbowanie jajek. W tym roku zrób to naturalnie!

Nieodłącznym elementem Wielkanocy są jajka – symbol nowego początku i narodzin. W naszej tradycji przyjęło się przyozdabianie ich na różne sposoby, w tym np. kraszanie, batik i barwienie jajek. Zazwyczaj farbowanie pisanek odbywa się za pomocą łusek cebuli lub liści czerwonej kapusty – sposobów najbardziej nam znanych. Część osób wykorzystuje sztuczne barwniki spożywcze. Szybciej i wygodniej, ale także bardzo przewidywalnie.

Naturalne barwienie jajek to już zupełnie inna historia. Jest zdrowsze, bo używamy barwników jadalnych, a samo farbowanie wpływa na więcej zmysłów. Trzeba poświęcić trochę więcej czasu, ale rezultat jest ciekawszy i mniej oczywisty.

Jeśli chcesz zobaczyć, czym jest naturalne farbowanie jajek – nic prostszego. Trochę chęci oraz kilka niezbędników i można zaczynać. Efekt jest tego warty!

Naturalne barwniki do jajek – masz je w domu!

Jeśli zastanawiasz się, jakie są najlepsze naturalne barwniki do jajek, oto lista produktów, które każdy z nas ma w domu, wraz z kolorami, jakie można z nich uzyskać:

  • łuski cebuli – czerwony, bordowy, brązowy, musztardowy
  • kurkuma – żółty
  • zielony jęczmień – zielony
  • czerwona kapusta – zielony, niebieski, fioletowy, różowy, czarny
  • kawa – beżowy
  • herbata – beżowy, żółty
  • zioła np. rozmaryn, liść laurowy – żółty, różowawy
  • pestki awokado – różowy
  • kora brzozy – ciemny róż, czerwony
  • burak – szarobrązowy
  • hibiskus – fioletowy, różowy, zielony, niebieski
  • owoce czarnego bzu – różowy, bordowy, fioletowy
  • liście oraz kora dębu – brązowy, różowawy

Oprócz naturalnych barwników do barwienia potrzebne są jajka. Lepiej zaopatrzyć się w większą ilość, na wypadek gdyby podczas gotowania któreś z nich pękło. Ponadto do niezbędnych akcesoriów należy dodać garnki (najlepiej kilka, jeśli chcemy mieć więcej kolorów), łyżki, rękawice kuchenne.

Przydadzą się też ocet i soda oczyszczona, które posłużą do zmiany odcieni przy niektórych barwnikach. To by było na tyle. Każdy znajdzie w kuchni prawie wszystko, co jest potrzebne do farbowania jajek naturalnymi barwnikami. A jak stworzyć piękne i oryginalne kolory jajek?

Farbowanie jajek na zielono krok po kroku

Przyjęło się, że farbowanie jajek naturalnie zwykle daje kolor żółty i czerwony. Tymczasem wielu z nas poszukuje innych odcieni, ożywiających świąteczny stół. Jak farbować jajka na zielono, jak uzyskać kolor niebieski? Zieloną, nieco turkusową barwę pisanek uzyskasz z barwników zawartych w czerwonej kapuście oraz hibiskusie. Natomiast kolor limonkowy, pistacjowy da proszek z młodego jęczmienia.

Jak uzyskać nasycony zielony kolor?

  1. Najpierw gotujemy jajka na twardo. Potem studzimy.
  2. W osobnym garnku gotujemy naturalny barwnik, np. czerwoną kapustę.
  3. Ugotowaną czerwoną kapustę odcedzamy, a do naczynia przelewamy samą ciecz.
  4. W przygotowanym roztworze na zimno zanurzamy ostudzone jajka.
  5. Pisanki farbujemy przez kilka godzin lub nawet całą noc. Intensywność koloru zależy od czasu moczenia w barwniku.
  6. Następnie dodajemy do roztworu sody oczyszczonej, dzięki czemu kolor zmieni się z różowego na zielonkawy. W tej naturalnej farbie trzymamy pisanki jeszcze przez kilka godzin.
  7. Jajka suszymy i gotowe.

Farbowanie jajek. Kapusta czerwona w roli głównej

Czerwona kapusta to niezastąpiony surowiec – naturalny barwnik dający całą paletę kolorów. Sama daje odcienie fioletu, z octem lub kwaskiem cytrynowym zmienia kolor na różowy, natomiast w towarzystwie sody oczyszczonej staje się błękitna. Im więcej sody dodamy do kapusty, tym bardziej kolor zmienia się na zielony.

Jak farbować jajka kapustą?

  1. Poszatkuj kapustę i zalej wodą.
  2. Gotuj pod przykryciem na niskim ogniu.
  3. Ugotowaną czerwoną kapustę dobrze odcedź, a ciecz przelej do czystego naczynia.
  4. W zależności od tego, jakiego koloru potrzebujesz, zostaw kapustę samą lub dodaj kwasku cytrynowego (na kolor różowy), niedużo sody oczyszczonej (na kolor niebieski) lub dużo sody na kolor zielony).
  5. Ugotowane na twardo i ostudzone jajka zanurz w roztworze. Trzymaj tam przez kilka lub kilkanaście godzin.

Barwienie jajek kapustą daje bardzo dużo ciekawych kolorów. Ich odcienie różnią się także ze względu na kolor skorupki jajka. Im jest bardziej biała, tym barwy będą chłodniejsze.

Jak farbować jajka w cebuli?

Kiedy myślimy „naturalne farbowanie jajek”, do głowy najpierw przychodzi nam cebula. Nic dziwnego, przecież nasze babcie farbowały pisanki główni w łuskach cebuli. W dawnych czasach korzystało się z barwników będących odpadkami, nie wykorzystywano jadalnych części roślin. Jak skutecznie farbować jajka w cebuli?

Przed wszystkim trzeba zebrać bardzo dużo łusek cebuli. Najlepiej zacząć już na początku zimy, bo wtedy łuski są mocno złote. Kiedy mamy cały karton barwnika, zalewamy go w garze wodą i zostawiamy do namoczenia na noc. Dopiero następnego dnia gotujemy łuski przez kilka godzin, aż ciecz nabierze ceglanego koloru.

Jakich błędów nie popełnić przy farbowaniu cebulą? Jeśli chcesz ufarbować jajka na równomierny kolor, odcedź farbę z łusek cebuli. Jeśli zaś chcesz, aby na skorupkach powstały fantazyjne wzory, jaja farbuj w garnku z łuskami. Dzięki temu ślady łusek utworzą ciekawą grafikę na pisankach. Oczywiście farbujemy tylko ugotowane uprzednio jajka.

Jajka farbowane burakami

Farbowanie jajek burakami nie daje spektakularnych efektów. Mimo, że barszcz i sok z buraka są mocno kolorowe, to podczas barwienia pisanek intensywność koloru słabnie. Dużo lepiej zastąpić buraka korą brzozy lub kłączem marzanny barwierskiej. Te naturalne barwniki pozwolą uzyskać piękne odcienie czerwieni. Farbowanie jajek za ich pomocą jest bardziej efektowne.

Inne ciekawe naturalne barwniki do jajek i nie tylko

Jeśli chcesz poznać inne naturalne barwniki, które możesz wykorzystać, aby pofarbować jajka, zajrzyj na stronę pracowni naturalnego koloru „Dzikie barwy„. Tutaj zapoznasz się z wieloma tradycyjnymi roślinnymi barwnikami, które od tysiącleci są używane m.in. do farbowania tkanin, mydeł, szminek, napojów spożywczych i pisanek. W sklepie pracowni znajdziesz naturalne barwniki roślinne w niewielkich porcjach. Możesz je wykorzystać do farbowania jajek na piękne i nasycone kolory. Zdecydowana większość tradycyjnych barwników jest jadalna lub wykorzystywana w ziołolecznictwie. Do dzieła!

Dodaj komentarz