Zdrowie

Ile tłuszczy w diecie jest dobre dla zdrowia?

Tłuszcze w diecie to kontrowersyjny temat. Zarówno nadmierne spożycie tłuszczy, jak i ich niedobór jest szkodliwy dla zdrowia. Ile tłuszczy w diecie to odpowiednia ilość? Gdzie znaleźć zdrowe tłuszcze? Podpowiadamy, jak zapewnić sobie zdrowy tłuszcz!

Chociaż tłuszcz nie wzbudza zaufania w wielu dbających o dietę osobach, to pozostaje niezbędnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. To, ile tłuszczy w diecie powinno się znaleźć, jest zależne od konkretnej osoby. Warto pamiętać, że to nie tłuszcz tuczy, a nadmierna ilość energii dostarczanej do ciała, która nie ma gdzie być wykorzystywana. W związku z tym pozbycie się tłuszczy nie gwarantuje schudnięcia, za to może przysporzyć Ci wielu problemów zdrowotnych. Wysokiej jakości tłuszcze to tak samo istotny składnik zdrowego trybu życia, jak produkty pełnoziarniste czy regularna aktywność fizyczna. Oto najważniejsze informacje na temat tłuszczu w diecie!

Tłuszcz w diecie – za co odpowiada?

„Tłuszcz w diecie jest konieczny do prawidłowego przyswajania witamin A, D, E, K, które są rozpuszczalne w tłuszczach. Jest także głównym źródłem energii. W przeciwieństwie do cukrów, energia z tłuszczy uwalniana jest wolniej, a co za tym idzie, starcza na dłużej. Spożywanie tłuszczu nie wywołuje także nagłego skoku cukru we krwi. 1 gram tłuszczu dostarcza do organizmu aż 9 kalorii. Oznacza to, że już niewielka ilość tłuszczu może zapewnić nam poprawne funkcjonowanie w ciągu całego dnia” – mówi Mariusz Michalski z portalu https://poprostuzdrowo.pl/.

Tłuszcz w ciele pełni także funkcję ochronną. Cząsteczki tłuszczu odkładane pod postacią tkanki tłuszczowej chronią organy wewnętrzne przed środowiskiem zewnętrznym, stanowią termoizolację oraz gwarancję przeżycia w razie nagłego braku pokarmu. Patrząc z tej strony, nie sposób nie docenić roli tłuszczu. 

Niedobór tłuszczu w diecie może wywołać wahania nastroju, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Brak odpowiedniej podaży tłuszczu w diecie to często także niedobór kalorii, a to poważnie upośledza funkcjonowanie organizmu, między innymi ograniczając płodność.

Poza tym, tłuszcz jest przenośnikiem smaku. Warto więc znaleźć dla niego odrobinę miejsca w codziennych potrawach i jeść ze smakiem!

Ile tłuszczy powinniśmy spożywać?

Spożycie tłuszczu w diecie jest zależne od wielu osobniczych cech, przede wszystkim od wieku, płci, aktywności fizycznej i stanu zdrowia. Mówi się, że ilość tłuszczu w diecie dorosłej osoby powinna utrzymywać się na poziomie 25-35% dostarczanej energii. Wartość ta jest zwiększona w przypadku kobiet w ciąży i matek karmiących. Nasycone kwasy tłuszczowe powinny stanowić maksymalnie 10% diety. Około 20% to kwasy tłuszczowe nienasycone. Pozostałe kilka procent dziennego zapotrzebowania na tłuszcz to kwasy wielonienasycone. 

Przy podaży tłuszczu w diecie istotne są także ewentualne choroby. Osoby cierpiące na wrzody żołądka czy zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby albo woreczka żółciowego, powinny stosować się do indywidualnej diety, zaleconej przez lekarza lub dietetyka.

Ważniejsze niż kontrolowanie ilości, jest kontrolowanie jakości spożywanego tłuszczu. Tłusta, wysoko przetworzona żywność, z utwardzonymi tłuszczami trans to prosty krok do utraty zdrowia, jak i celów sylwetkowych. Najzdrowsze w diecie są tłuszcze nienasycone, bogate w kwasy omega, które mają pozytywny wpływ na układ krążenia, odporność oraz pracę mózgu.

Zobacz: https://poprostuzdrowo.pl/dieta-tluszczowa

Gdzie znaleźć zdrowe tłuszcze?

Najlepsze dla organizmu tłuszcze znajdują się w produktach roślinnych, najlepiej spożywanych na zimno. Równie ważne jest regularne spożywanie tłustych ryb morskich. W czym i jak jeść zdrowe tłuszcze?

  • orzechy i pestki jako dodatek do sałatki
  • awokado pod postacią pasty kanapkowej
  • oliwa z oliwy–doskonały dressing 
  • olej rzepakowy nierafinowany – wszędzie tam, gdzie potrzebujesz użyć oleju
  • ryby pod postacią pieczoną lub gotowaną na parze

Pamiętaj, aby w swojej diecie regularnie uwzględniać zdrowe tłuszcze. W miarę możliwości staraj się także zastępować tłuszcze nasycone, nienasyconymi. W dłuższej perspektywie taka zdrowa dieta zapewni ci długie i komfortowe życie.

Dodaj komentarz