Ile utrzymują się efekty depilacji w zależności od zastosowanej metody?
Depilacja to zabieg, który pozwala na usunięcie niepożądanego owłosienia z różnych partii ciała. Obecnie należy ona do najczęściej wybieranych usług salonów kosmetycznych oraz klinik medycyny estetycznej – zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Wydepilowana skóra prezentuje się wyjątkowo estetycznie, a nanoszone na nią kremy, balsamy oraz inne kosmetyki pielęgnacyjne dużo lepiej się wchłaniają. Istnieją różne metody depilacji, jednak nie wszystkie z nich zapewniają taką samą skuteczność i trwałość uzyskanego efektu gładkości.
Depilacja woskiem
Do szczególnie popularnych metod usuwania owłosienia należy depilacja woskiem, przeprowadzana u kosmetyczki lub w warunkach domowych. W zabiegu tym włoski likwidowane są razem z cebulkami, co pozwala na uzyskanie zadowalającego efektu przez kilka tygodni. Wosk stosowany może być zarówno na zimno, jak i na gorąco. Do wad tej formy depilacji należy duża bolesność, która towarzyszy odrywaniu plastra wosku ze skóry. Minusem zabiegu jest także ryzyko nieusunięcia wszystkich włosków podczas jednej sesji, co wymusza jej powtórzenie. Depilacji laserowej nie powinny się poddawać osoby zmagające się z zapaleniami skóry, chorobami żył czy cukrzycą. Wosk nie sprawdzi się również w przypadku bardzo krótkich włosków, ponieważ nie jest w stanie ich uchwycić.
Depilacja chemiczna
Depilacja chemiczna przeprowadzana jest przy użyciu specjalnego kremu lub pianki, w których składzie znajdują się substancje rozpuszczające kreatynę włosa. Po nałożeniu preparatu należy odczekać kilka minut, a następnie usunąć go odpowiednią szpatułką lub szorstką gąbką. Przed aplikacją kremu lub pianki na większym obszarze ciała, trzeba zastosować jego niedużą ilość celem wykluczenia ryzyka wystąpienia reakcji alergicznej. Zabieg nie jest niestety zbyt trwały, ponieważ w jego przebiegu nie są usuwane cebulki i włosy odrastają już po 3-4 dniach. Do zalet tej metody usuwania owłosienia należy bezbolesność, a także możliwość wydepilowania nawet bardzo krótkich włosków. W tym przypadku odrastające włoski nie wrastają w skórę. Kremy i pianki do depilacji chemicznej są przy tym stosunkowo tanie, a także mogą być przystosowane do usuwania włosów z określonych partii ciała.
Depilacja mechaniczna
Do depilacji mechanicznej używa się specjalnych depilatorów, które usuwają włosy razem z cebulką. W ten sposób zlikwidować można nawet bardzo małe włoski, a uzyskany efekt utrzymuje się przez kilka tygodni. Stosowanie starszych modeli depilatorów jest bardzo nieprzyjemne i wymaga sporej odporności na ból, jednak w przypadku nowoczesnych urządzeń problem ten zwykle nie występuje. Aby dodatkowo zredukować nieprzyjemne doznania podczas zabiegu, wykorzystać można różne zabezpieczenia ograniczające bolesność – np. nakładki chłodzące i masujące. Niestety, włosy usunięte depilatorem elektrycznym mają tendencję do szybkiego odrastania i zabieg trzeba powtarzać co ok. 2-3 tygodnie.
Laserowe usuwanie owłosienia
W depilacji laserowej wykorzystuje się charakterystyczną budowę włosa oraz jego cykl życia. Zabieg ten polega na emisji wiązki światła laserowego o odpowiednio dopasowanej długości fali, dzięki czemu nie jest ona pochłaniana przez skórę. W ten sposób absorpcja następuje tylko przez barwnik włosa, czyli melaninę. Na skutek depilacji laserowej mieszek włosowy ulega destrukcji termicznej, dzięki czemu uszkadzana jest jedyna żywa część włosa – macierz. Metoda ta uznawana jest za najbardziej skuteczny sposób usuwania niepożądanego owłosienia, a przy tym wyjątkowo bezpieczny dla skóry. Depilacja laserowa przeprowadzana jest przy użyciu nowoczesnych laserów, przystosowanych do każdego rodzaju skóry. Urządzenia te dysponują czytnikiem poziomu melaniny, który określa ilość barwnika we włosie i umożliwia precyzyjny dobór parametrów do indywidualnych potrzeb. Na szczególną uwagę zasługuje depilacja laserem Vectus, którą w mieście Warszawa oferuje klinika Anlaya (https://anlaya.pl/pricelist/294-vectus/). Laserowe usuwanie owłosienia tą metodą zapewnia trwałe efekty i najczęściej przeprowadzane jest w serii kilku zabiegów, realizowanych w określonych odstępach czasu.