Dom

Jadalnia – o czym pamiętać podczas jej urządzania?

W każdym domu powinno być miejsce do spania i odpoczynku, przygotowywania posiłków oraz ich jedzenia. We wszystkich tych pomieszczeniach musi znaleźć się odpowiednie wyposażenie, którego zadaniem będzie zapewnienie jak największego komfortu podczas korzystania z nich.

 Dotyczy to oczywiście również miejsca, w którym mamy zamiar spożywać posiłki. Czy nowoczesne krzesła do jadalni i stoły designerskie będą pasowały do każdego domu?

Krzesła tapicerowane nowoczesne – idealne, by na nich siedzieć

Dla wielu osób czas posiłku to moment, w którym można odpocząć i się zregenerować. Dlatego co do zasady posiłki spożywa się na siedząco. Trzeba jednak pamiętać, że nowoczesne krzesła do jadalni oprócz pełnienia funkcji, dla której zostały stworzone, powinny także prezentować pewne walory estetyczne. Przede wszystkim muszą być one dostosowane do stołu lub blatu, przy którym będą stały. Hokery barowe designerskie oczywiście mogą wyglądać elegancko, jednakże jeśli przystawimy je do standardowej wysokości stołu, niekoniecznie będą wygodne – z tego powodu lepiej zestawić je z kuchennym rozkładanym blatem. Tak samo krzesła tapicerowane nowoczesne niekoniecznie będą dobrze współgrały z minimalistycznym wystrojem panującym w pomieszczeniu.

Stół – centralna część jadalni

Aby wygodnie spożywać posiłki, powinniśmy mieć do dyspozycji płaszczyznę, na której możliwe będzie odłożenie sztućców i talerzy. Do tego właśnie służyć będzie stół. Jego konstrukcja jest prosta, co gwarantuje stabilność i łatwość użytkowania. Nie ważne więc, czy wybierzemy stoły designerskie, czy standardowe blaty – powinny one być jednakowo funkcjonalne. Trzeba jednak pamiętać, że ich wielkość powinna być dostosowana do możliwości pomieszczenia. Równie ważne jest takie dobranie mebla, aby z łatwością zmieścili się przy nim wszyscy domownicy. Jeśli przyjmujemy gości i nie dla wszystkich starczy miejsca przy stole, nie będzie problemem zrobienie „dostawki”. Jeśli jednak regularne posiłki wymagają tego typu zabiegów, oznacza to, że wybrano złe rozwiązanie.

Czy trzeba jeść w jadalni?

Współczesne budownictwo skłania do zadawania pytań o nasze potrzeby przestrzenne. W końcu coraz częściej można znaleźć mieszkania, w których zamiast pełnowymiarowej kuchni znajduje się aneks, który jest częścią pokoju dziennego. W takich okolicznościach może nie być zbyt łatwo wygospodarować miejsce na stół wraz z krzesłami. Wówczas dobrym rozwiązaniem będą hokery barowe designerskie, które można postawić przy blacie, na przykład w formie wyspy. Jeśli jednak dysponujemy wystarczającą ilością przestrzeni, możemy zdecydować się na stoły designerskie. Oczywiście w takim przypadku należy zwracać szczególną uwagę na gabaryty mebli. W końcu nie ma chyba nic gorszego niż zagracone pomieszczenie, po którym trudno jest swobodnie się poruszać.

Urządzenie miejsca do spożywania posiłków to ważne zadanie – w końcu to tu będziemy dostarczać naszemu organizmowi niezbędnej energii, witamin i minerałów. Podczas wyboru mebli powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim o:

  • wyborze odpowiedniej jakości mebli,
  • wybraniu dodatków dopasowanych stylistycznie do wystroju pomieszczenia,
  • dostosowaniu wielkości oraz ilości elementów wystroju dopasowanych do liczby domowników lub potencjalnych gości,
  • wygodzie użytkowania.

Biorąc te czynniki pod uwagę podczas doboru mebli do jadalni, dokonany przez nas wybór będzie mógł służyć nam przez długi czas.

Dodaj komentarz