Uroda,  Zdrowie

Jak dbać o tatuaż? Gojenie i pielęgnacja tatuażu dzień po dniu

Wykonałaś właśnie swój pierwszy tatuaż i zastanawiasz się, czy proces gojenia przebiega prawidłowo? Wiele z dolegliwości, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niepokojące (schodząca skóra, dziwna wydzielina, swędzenie…), to zupełnie normalna reakcja organizmu. Sprawdź, co będzie działo się z tatuażem w ciągu pierwszych tygodni i nie martw się na zapas. W dzisiejszych czasach, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom gojenie tatuażu przebiega szybko. Wystarczy odpowiednia pielęgnacja – zarówno bezpośrednio po wykonaniu tatuażu, jak i w kolejnych etapach regeneracji skóry.

Jak dbać o tatuaż? Gojenie tatuażu dzień po dniu

Tatuowanie polega na wtłaczaniu w skórę specjalnego tuszu za pomocą jednorazowych igieł. Igła narusza ciągłość skóry, dlatego postępowanie po zabiegu jest równie ważne, jak i w jego trakcie. Gojenie tatuażu może trwać nawet kilka tygodni, a o rysunek należy dbać do końca życia, jeśli chcemy, aby dobrze wyglądał.

Gojenie tatuażu — dzień po dniu

 • Pierwszy tydzień – tatuaż po zabiegu jest otwarta raną, a skóra do kilkunastu godzin będzie zaczerwieniona. Co 2-3 godziny przemywamy ranę letnią wodą, następnie osuszamy ją i nakładamy specjalną, oddychającą folię. Tak postępujemy do 2-3 dni po zabiegi. W tym okresie skóra będzie lekko posiniaczona (choć nie widać tego pod wzorem), a tatuaż wypukły.
 • Drugi tydzień – skóra pokryta tatuażem zaczyna swędzieć i zaczyna się łuszczyć. To znak, że się goi. Nie wolno jej drapać. Należy zadbać o odpowiednie nawilżenie naskórka poprzez smarowanie skóry maścią, zaraz po umyciu. Do 7 dni od wykonania zabiegu, zaczerwienienie i obrzęk powinny już zniknąć.
 • Trzeci tydzień i później – tatuaż powinien zagoić się, wzór będzie powoli stawał się gładszy i bardziej „wtopiony” w skórę. Wciąż należy odpowiednio nawilżać skórę i chronić ją przed promieniowaniem UV.

Zakażenie wytatuowanej skóry – jak je rozpoznać?

Po zabiegu tatuażu skóra swędzi, łuszczy się, a w pierwszych godzinach również piecze i jest zaczerwieniona. Czasem powstaje lekki stan zapalny, ale jest to normalna reakcja organizmu. Powinien on ustąpić w ciągu 2-3 dni, najczęściej jednak znika po jednym dniu. Są jednak objawy, których nie wolno bagatelizować, gdyż mogą świadczyć o zakażeniu skóry. Są to:

 • wyraźne zmiany skórne, np. czerwone guzki,
 • silny obrzęk, który utrzymuje się dłużej niż przez dobę od wykonania tatuażu,
 • tkliwość i ból wytatuowanego miejsca,
 • ropny wyciek (żółte lub zielonkawe zabarwienie cieczy),
 • mocno podwyższona temperatura ciała 2-3 doby po zabiegu.

Bardzo ważne jest, aby zabieg tatuażu został wykonany w sterylnych warunkach, w salonie, który dba o standardy higieny. W przeciwnym wypadku może dojść do zakażenia skóry bakteriami (gronkowiec, paciorkowiec, łupież rumieniowy) lub wirusem (również HCV czy HIV). Przed wyborem salonu, warto poczytać opinie w Internecie na jego temat. Warto również zwrócić uwagę, aby tatuator podczas zabiegu używał jednorazowych rękawiczek oraz zabezpieczył folią wszystkie dotykane później przedmioty i powierzchnie.

Na szczęście większość zakażeń po wykonaniu tatuażu da się wyleczyć. Po zauważeniu w.w. objawów należy natychmiast udać się do lekarza, który prawdopodobnie zleci terapię antybiotykami.

Jak dbać o tatuaż? Pielęgnacja tatuażu dzień po dniu

Przed wykonaniem tatuażu oraz po jego zakończeniu, tatuator powinien zdezynfekować skórę. Po zabiegu powinien usunąć z powierzchni skóry wazelinę z resztkami tuszu i krwi i przykleić do niej specjalną folię ochronną, która jest hipoalergiczna i wodoodporna, ale przepuszcza powietrze. Dzięki temu można się w niej bez przeszkód myć. Wprawdzie pod folią będą się tworzyły bąbelki z osoczem i tuszem, ale jest to całkiem normalne zjawisko. Taka folia jest rozciągliwa, cienka i bardzo dokładnie przylega do skóry, mocno się jej trzymając. Nie należy jej zrywać przez 2-3 doby po tatuowaniu.

Po wykonaniu zabiegu tatuator powinien dokładnie poinstruować klienta, jak dbać o tatuaż. Pielęgnacja tatuażu powinna wyglądać następująco:

 • Mycie i natłuszczanie – po ok. 3 dobach należy powoli i delikatnie usunąć folię ochronną, najlepiej pod strumieniem bieżącej wody. Od tej pory gojenie tatuażu będzie odbywało się bez folii z dostępem świeżego powietrza, rany nie wolno niczym owijać! Skórę należy myć 2 razy dziennie ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego żelu (np. do higieny intymnej) i natłuszczać co 2-3 godziny. W tej roli świetnie sprawdzają się kremy do pielegnacji tatuażu z dodatkiem pantenolu i/lub alantoiny, ale bez dodatków wysuszających, takich jak np. tlenek cynku. Absolutnie nie wolno dopuścić do przesuszenia świeżo wytatuowanej skóry!
 • Zabezpieczanie tatuażu – do czasu zagojenia skóry i ustąpienia opuchlizny najlepiej nosić luźne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, najlepiej takie, które dadzą się łatwo odplamić. Niestety ślady tuszu zwykle nie dają się z tkanin usunąć.
 • Tatuaż w nocy – należy unikać spania na wytatuowanej części ciała. Warto go również zabezpieczyć bawełnianą koszulką lub inną częścią garderoby, zależnie od lokalizacji wzoru. Pościel powinna być czysta, aby ograniczyć kontakt rany z bakteriami i kurzem.
 • Picie alkoholu – alkohol rozrzedza krew i zwiększa tendencje do krwawienia, dlatego nie należy go pić zarówno w dniu wykonania tatuażu, jak i do tygodnia po zabiegu. Nadmierne krwawienie nasila ucieczkę tuszu z niezagojonej skóry, przez co tatuaż wychodzi bledszy, mogą nawet powstać ubytki we wzorze.

Dodaj komentarz