Moda

Jak dbać o zimowe płaszcze, aby służyły przez lata.

Ciepły płaszcz to jedna z najbardziej potrzebnych części zimowej garderoby. Zależy Ci, by nie tylko wyglądał doskonale, ale także – utrzymywał ciepło i zapewniał komfort? Czytaj dalej i sprawdź, jak pielęgnować, czyścić i przechowywać płaszcz – po to, żeby mógł towarzyszyć Ci przez co najmniej kilka sezonów. Sprawdź, czy wieszaki na ubrania będą bezpieczne i dowiedz się, kiedy warto sięgnąć po parownice, a kiedy konieczne będzie skorzystanie z usług profesjonalnej pralni.

Codzienna pielęgnacja płaszcza zimowego

Wełniany, puchowy albo syntetyczny – chociaż płaszcz zimowy może mieć różne oblicza, zdecydowanie ma jedno zadanie – dba o Twój komfort podczas najchłodniejszych dni. Warto jednak pamiętać, że ten rodzaj okrycia wierzchniego już dawno przestał spełniać wyłącznie praktyczną funkcję i stał się stylowym elementem codziennych i oficjalnych zestawów. Tym bardziej warto wiedzieć, co robić, by po zdjęciu z wieszaka na ubrania doskonale się prezentował. Zatem, zanim wyjdziesz z domu:

– potraktuj płaszcz puchowy, wełniany lub syntetyczny parownicą. Wyrównasz w ten sposób ewentualne zagniecenia i pozbędziesz się zapachów, które mogły wniknąć w włókna;

– sprawdź, czy na płaszczu wełnianym lub syntetycznym (uszytym z materiałów imitujących wełnę i jej mieszanki) nie pojawiły się nieestetyczne zmechacenia. Jeśli tak, skorzystaj ze specjalnej maszynki do usuwania kłaczków lub jednorazowej maszynki do golenia;

– w przypadku ciemnych płaszczy zalecamy skorzystanie z rolki do ubrań. Dzięki temu pozbędziesz się ewentualnej sierści zwierząt i drobnych zabrudzeń. 

Przechowywanie płaszcza zimowego w sezonie i poza nim

Pielęgnacja płaszcza zimowego, zwłaszcza wełnianego lub puchowego spędza sen z powiek jego właścicielowi. Okazuje się, że problem pojawia się nie tylko wówczas, gdy trzeba pozbyć się zabrudzeń. Wiele wątpliwości budzi sam fakt przechowywania płaszcza – zarówno w sezonie, jak i poza nim. Czy ścienne wieszaki na ubrania okażą się pomocne? 

W sezonie jesienno-zimowym, warto mieć płaszcz pod ręką. Wielu właścicieli takiego okrycia wierzchniego odwiesza je bezpośrednio na ścienny wieszak na ubrania. I nie ma w tym nic złego – pod warunkiem, że płaszcz nie wisi na nim zbyt długo. Chcesz maksymalnie zadbać o ubranie? Sięgnij po wieszaki na ubrania, dostępne w ofercie e-sklepu Zawieszalnia (https://zawieszalnia.pl/wieszaki-do-przedpokoju) i przekonaj się, że stylowe propozycje dopasują się do Twoich potrzeb. Zaprojektowane w taki sposób, by możliwe było umieszczenie na nich klasycznych wieszaków na ubrania, pozwolą Ci w wygodny i bezpieczny sposób przechowywać płaszcze zimowe nieco dłużej. 

Zastanawiasz się, jak zadbać o okrycie wierzchnie poza sezonem? Zacznij od dokładnego obejrzenia ubrania. To dobry moment, by usunąć zabrudzenia, kłaczki i sierść zwierząt, a następnie – umieścić je w dedykowanym pokrowcu. Jeśli płaszcz został uszyty z wełny, zadbaj, by w jego pobliżu znalazł się woreczek z lawendą. W ten sposób zabezpieczysz materiał przed molami. Tak przygotowany płaszcz odwieś na wieszak. 

Czyszczenie płaszczy zimowych puchowych, wełnianych i syntetycznych

Płaszcze zimowe możesz czyścić przed sezonem zimowym lub bezpośrednio po jego zakończeniu, jednak my rekomendujemy tę pierwszą opcję. Dzięki temu okrycie wierzchnie będzie odświeżone w momencie, w którym rzeczywiście zaczniesz je nosić. Zastanawiasz się, czy puchowe, syntetyczne albo wełniane modele możesz prać samodzielnie? Wielu producentów dopuszcza takie rozwiązanie, niemniej, jeśli chcesz mieć pewność, że płaszcz nie ulegnie uszkodzeniu, oddaj ubranie do profesjonalnej pralni. Zwłaszcza że termin realizacji usługi najczęściej jest krótki, a na ściennym wieszaku na ubrania będziesz mógł powiesić nie tylko wyczyszczone, ale także – starannie wyprasowane okrycie wierzchnie. 

Dodaj komentarz