Uncategorized

Jak długo czeka się na wynik kolposkopii?

Kolposkopia to nieinwazyjne badanie ginekologiczne, które pozwala dokładnie ocenić zmiany w obrębie szyjki macicy i wykryć stany przedrakowe i komórki zmienione nowotworowo. Kiedy należy wykonać badanie i jak długo czeka się na wynik kolposkopii?

Rak szyki macicy to choroba, która mogłaby być niemal całkowicie wyleczalna, o ile zostanie wykryta na wczesnym etapie. Konieczne jest więc wykonywanie badań profilaktycznych, które pozwolą szybko wychwycić zmiany i rozpocząć leczenie. Podstawowym badaniem w profilaktyce raka szyjki macicy jest cytologia, jednak w niektórych przypadkach warto wykonać kolposkopię. Dzieje się tak np. wtedy, gdy konieczne jest monitorowanie nieprawidłowych badań przesiewowych, takich jak wyniki cytologii czy badanie na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV).

Czym jest kolposkopia?

Kolposkopia to nieinwazyjne badanie ginekologiczne, które pozwala wykryć stan przedrakowy oraz wczesne postaci raka szyjki macicy. Podczas badania lekarz dokonuje oceny powierzchni nabłonka szyjki macicy, pochwy i sromu za pomocą kolposkopu, czyli specjalnego mikroskopu, który umożliwia dokładną ocenę wszelkich zmian pod dużym powiększeniem. Jest to jedno z najważniejszych badań ginekologicznych pozwalających zdiagnozować zmiany spowodowane przez zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus ten jest odpowiedzialny za większość zachorowań na raka szyjki macicy. 

Szukasz miejsca, w którym wykonasz profesjonalną kolposkopię? Jeśli mieszkasz na Dolnym Śląsku i interesuje Cię kolposkopia Wrocław lub cytologia Wrocław przyjdź do FemiMea.

Kolposkopia Wrocław – na czym polega to badanie?

Kolposkopia jest prostym badaniem wykonywanym na fotelu ginekologicznym. Ginekolog wprowadza wziernik, który umożliwia obejrzenie części pochwowej szyjki macicy, a następnie przez wziernik wprowadza kolposkop, aby w dużym powiększeniu obejrzeć kobiece narządy rodne i ocenić charakter wydzieliny – czy jest ona prawidłowa, czy też wskazuje na zakażenie bakteryjne lub inną infekcję. W kolejnym kroku pod oceną lekarza znajduje się nabłonek szyjki macicy, pochwa i srom. Następnie ginekolog przemywa nabłonek szyjki macicy 3-5% roztworem kwasu octowego i płynem Lugola, aby dokładnie ocenić jego stan. Podczas kolposkopii można wykryć wiele nieprawidłowości. Badanie jest również bezpieczne dla kobiet w ciąży i bezbolesne. 

W przypadku wykrycia niepokojących zmian ginekolog w znieczuleniu miejscowym pobiera wycinek tkanki i wyskrobiny z kanału szyjki macicy do badania histopatologicznego, czyli wykonuje tak zwaną biopsję celowaną. Chcąc zapisać się na wizytę do ginekologa we Wrocławiu, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę, kolposkopia Wrocław, a następnie wyszukać Centrum ginekologii i położnictwa FemiMea, gdzie można skorzystać z nowoczesnych metod badania. W Centrum FemiMea badanie kolposkopowe zostaje uzupełnione badaniem oporu szyjki macicy, dzięki czemu można zwiększyć precyzję wykonanej biopsji (ZedScan

Kiedy należy wykonać badanie kolposkopowe?

Diagnostyka zaburzeń hormonalnych, konieczność wykonania USG, czy cytologii – wielu przypadkach wizyta u lekarza jest niezbędna. Najczęstszym wskazaniem do wykonania zabiegu kolposkopii jest nieprawidłowy wynik cytologii bądź dodatni test na HPV. Badanie kolposkopowe pozwala dokładnie ocenić zmiany na szyjce macicy. Wskazaniem do badania jest również dodatni wynik testu na obecność wirusa HPV. Kolposkopia jest również zalecana jako badanie kontrolne po zabiegach, których celem było usunięcie stanu przedrakowego (LEEP). Ginekolog może też zlecić ją po zauważeniu niepokojących zmian w części pochwowej szyjki macicy. Powinny ją również wykonać kobiety, które cierpią na częste infekcje i stany zapalne pochwy lub też występują u nich niezidentyfikowane krwawienia z dróg rodnych. 

Jak długo trzeba czekać na wynik kolposkopii?

W odróżnieniu od badania cytologicznego na wynik kolposkopii nie trzeba długo czekać. Poznamy go od razu po badaniu, dzięki czemu unikniemy niepotrzebnego stresu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy konieczne jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego. W takiej sytuacji oczekiwanie na wynik jest dłuższe i może trwać 3-4 tygodnie. Wynik kolposkopii dzieli się na poniższe grupy:

  • grupa pierwsza – prawidłowy obraz kolposkopowy,
  • grupa druga – nieprawidłowy obraz kolposkopowy: zmiany typu pierwszego lub zmiany typu drugiego
  • grupa trzecia – podejrzenie procesu inwazyjnego (raka szyjki macicy)
  • grupa czwarta – kolposkopia nieadekwatna (nie można wyciągnąć wniosków z badania), np z powodu stanu zapalnego

O czym trzeba pamiętać przed badaniem kolposkopowym?

Do badania kolposkopowego trzeba się odpowiednio przygotować, ponieważ niektóre czynniki mogą zaburzyć wynik. Na kilka dni przed badaniem nie można uprawiać seksu, stosować globulek dopochwowych, ani dokonywać irygacji pochwy. Badania nie wykonuje się w czasie miesiączki – najlepiej wykonać je między 10 a 20 dniem cyklu. W dniu wykonania kolposkopii pacjentka nie może być wcześniej poddana badaniu ginekologicznemu ani USG transwaginalnemu. W przypadku przyjmowania leków zapobiegających powstawaniu zakrzepów krwi należy poinformować o tym lekarza. Mogą ona bowiem zwiększać krwawienie w przypadku gdy koniecznie będzie wykonanie biopsji. Kolposkopię można bezpiecznie wykonywać w ciąży. Badanie trwa kilkanaście minut, a po jego wykonaniu można wrócić do codziennego funkcjonowania. Kolposkopia to bezbolesne badanie pozwalające ocenić szyjkę macicy, które może powodować tylko lekki dyskomfort. Przeznaczone jest ono dla kobiet w każdym wieku. Warto więc wykonać je, aby potwierdzić lub wykluczyć zmiany przednowotworowe. Zapraszamy do Centrum FemiMea gdzie znajdzie się dobry ginekolog wrocław który wykona kolposkopię. 

Dodaj komentarz