Uncategorized

Jak dobrać odpowiednią kosiarkę dla starszej osoby?

Równo przystrzyżony trawnik stanowi idealne uzupełnienie eleganckiej aranżacji ogrodu. Uzyskanie takiego efektu wymaga jednak regularnego koszenia. W jaki sposób dobrać kosiarkę, aby dbanie o trawnik nie było wysiłkiem ponad miarę? Jaka kosiarka sprawdzi się w przypadku osób starszych?

Czym różnią się dostępne rodzaje kosiarek?

Piękny ogród to zadbane kwiaty, drzewka i grządki warzywne. To również kąciki wypoczynkowe, zbudowane w oparciu o zestawy mebli dostępne na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/meble-ogrodowe. Jednak tłem spajającym wszystkie te elementy w harmonijną, elegancką całość jest równo przystrzyżony trawnik. Do jego pielęgnacji niezbędne jest zaopatrzenie się w odpowiedni model kosiarki. Na rynku dostępnych jest jednak wiele rodzajów tych urządzeń. Czym różnią się między sobą i które sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojego ogrodu?

Po pierwsze, kosiarki różnią się rodzajem napędu. Dostępne są kosiarki spalinowe, elektryczne (wymagające podłączenia do prądu) lub akumulatorowe. W zależności od rodzaju wymaganej obsługi ze strony użytkownika, można mówić o kosiarkach ręcznych, samojezdnych lub automatycznych (robotach koszących). Wszystkie one różnią się pomiędzy sobą szerokością obszaru roboczego, wagą samego urządzenia oraz mocą. Osobną kategorię wśród kosiarek stanowią kosy spalinowe i podkaszarki, wykorzystywane do koszenia w miejscach trudno dostępnych, pod drzewami, krzewami itp. Wiele rozmaitych modeli kosiarek znajdziesz na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/kosiarki-i-podkaszarki.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kosiarkę dla osoby starszej?

Wybierając odpowiedni model kosiarki, bierze się zwykle pod uwagę obszar trawnika oraz warunki terenu. W przypadku osób starszych należy jednak pamiętać również o dostosowaniu wielkości, masy i rodzaju wymaganej obsługi do możliwości fizycznych starszego użytkownika.

Do niewielkich trawników wystarczające będą lekkie i poręczne kosiarki elektryczne. Trzeba jednak pamiętać, że w ich wypadku konieczny jest dostęp do gniazda elektrycznego, a podczas pracy trzeba uważać na ciągnący się za kosiarką przewód. Kosiarki spalinowe sprawdzają się lepiej w przypadku mniej wyrównanego podłoża i większych trawników. Mają również zwykle większą moc, przez co koszą szybciej i efektywniej. Niestety, ich obsługa może wiązać się ze sporym wysiłkiem związanym z koniecznością uruchomienia maszyny za pomocą linki rozruchowej i pchania dość ciężkiego urządzenia. Osobom starszym raczej nie poleca się kos i podkaszarek, są to bowiem narzędzia wymagające noszenia, dodatkowo wytwarzające dość silne wibracje.

Jak ułatwić sobie koszenie trawnika?

Osobom starszym koszenie mogą ułatwić pewne dodatkowe funkcje dostępnych na rynku kosiarek. Decydując się na kosiarkę spalinową, warto wybrać model wyposażony w automatyczny rozruch obraz mechanizm samojezdny, zdecydowanie zmniejszający wysiłek związany z koszeniem. Świetnym pomysłem będzie również kosiarka wyposażona w kosz na trawę albo mechanizm mulczujący, rozdrabniający koszoną trawę i pozwalający na uniknięcie konieczności jej zgrabiania.

W przypadku niewielkich trawników świetnym pomysłem dla starszych właścicieli ogrodów będą akumulatorowe roboty koszące. W niektórych modelach są one wyposażone w funkcje sterowania za pośrednictwem smartfonu przez połączenie wi-fi.

Po wybraniu kosiarki i zadbaniu o stan trawnika, można zdecydować się jeszcze na nowy grill. Ich bogaty asortyment znajdziesz na: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/grille.

Dodaj komentarz