Uncategorized

Jak przygotować się do pierwszych dni z noworodkiem?

Jak przygotować się do pierwszych dni z noworodkiem?

Termin rozwiązania coraz bliżej, a Ty już nie możesz się doczekać dnia, kiedy zobaczysz swojego maluszka? Skorzystaj z odrobiny czasu, jaka pozostała do porodu i zastanów się, co należy jeszcze kupić, aby maluszek miał odpowiednie warunki. Dowiedz się, jak przygotować się do pierwszych dni z noworodkiem.

Okres noworodkowy – dlaczego jest taki istotny?

Pierwsze chwile maluszka na świecie mogą być wymagające dla rodziców. To właśnie wtedy dziecko jest najbardziej wrażliwe i delikatne. Przyjmuje się, że okres noworodkowy trwa około 4-5 tygodni. W trakcie niego dziecko wymaga troskliwej pielęgnacji. Maluszek wtedy jeszcze nie widzi oraz nie słyszy. Do tego nadal formuje się układ kostny, a także część narządów. Podczas tego okresu niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiednich warunków dla maluszka. Noworodek wymaga dużej ilości snu, bo nawet 20 godzin dziennie, a także czystości i ciepła. Niezbędne jest także częste karmienie mlekiem matki lub specjalną mieszanką, a także zakup odpowiednich preparatów dla delikatnej skóry noworodka. 

Jak przystawiać dziecko do karmienia w okresie noworodkowym? 

Jednym z istotnych elementów, o których należy pamiętać w trakcie pierwszych dni z noworodkiem, to karmienie. Wiele mam zastanawia się, jak prawidłowo przystawiać dziecko do karmienia, kiedy jego ciało jest tak malutkie i kruche. Przydatne okażą się porody położnej, która może Ci zalecić dobranie odpowiedniej pozycji. Podczas karmienia noworodka zadbaj także o ciche i wygodne miejsce. Warto także pamiętać, aby nie wymuszać u maluszka tego procesu – znacznie przyjemniej będzie pobudzić go np. brodawką lub smoczkiem do otwarcia ust. Dopiero wtedy należy delikatnie przystąpić do karmienia. 

Pierwsze dni z noworodkiem – adaptacja młodego organizmu

Pierwsze dni z noworodkiem w dużej mierze polegają na czułej opiece nad maluchem. Wtedy dziecko przechodzi silną adaptację, aby w przyszłości stać się bardziej samodzielne i przede wszystkim silniejsze. Warto jednak wiedzieć, że w okresie noworodkowym korzystnie jest także zadbać o dostarczanie nowych bodźców, np. na spacerze. Pierwsze wyjście z maluszkiem powinno odbyć się między 7 a 21 dniem życia – w zależności od panującej pogody. Ubierz dziecko warstwowo, tak aby móc dostosować jego strój do aury na zewnątrz. Przyda się także torba dla mamy babyono.com. Pomieścisz w niej wszelkie niezbędne produkty, a przy tym z łatwością znajdziesz modele, które oprócz funkcjonalności charakteryzują się stylowym wyglądem. 

Dodaj komentarz