Uroda

Jak się pozbyć pryszczy i cieszyć zdrowo wyglądającą skórą?

Jak się pozbyć pryszczy? To pytanie z pewnością zadawała sobie każda osoba, która kiedykolwiek musiała zmagać się z trądzikiem. Wypryski, zaskórniki, przetłuszczająca się i świecąca skóra – to jego najczęstsze objawy. Ta choroba skóry dla zdecydowanej większości zmagających się z nią osób stanowi poważny problem natury estetycznej i bywa przyczyną kompleksów. Trądzik grudkowy, czyli odmiana trądziku pospolitego, dotyczy nie tylko nastolatków, ale i osób dorosłych. Dowiedz się, jak sobie z nim radzić, aby na nowo móc cieszyć się nieskazitelną cerą.

Jak się pozbyć pryszczy? Poznaj ich przyczynę

Każda osoba zastanawiająca się nad tym, jak się pozbyć pryszczy, powinna dogłębnie poznać przyczynę powstawania trądziku. Do najczęstszych zaliczamy:

 • wzmożoną produkcję sebum;
 • namnażanie się bakterii obecnych na powierzchni naszej skóry;
 • zmiany oraz zaburzenia hormonalne (stąd trądzik grudkowy często występuje także u dorosłych);
 • chroniczne zmęczenie oraz długotrwały stres;
 • nieodpowiednią dietę (bogatą w nabiał, słodycze, produkty przetworzone oraz pikantne potrawy);
 • zmiany klimatyczne, także związane z porami roku;
 • niewłaściwą pielęgnację skóry (stosowanie kosmetyków drażniących, na bazie alkoholu, oraz komedogennych, które powodują zapychanie porów skóry);
 • czynniki genetyczne (jeśli trądzik występował w rodzinie, w szczególności u rodziców, jest wysoce prawdopodobne, że będzie dotyczył także dziecka).

Trądzik grudkowy – objawy

Trądzik grudkowy stanowi najczęstszą odmianę trądziku młodzieńczego (pospolitego). Dotyczy jednak nie tylko nastolatków w okresie dojrzewania, ale również dorosłych i to w ich przypadku ma o wiele poważniejszy przebieg. Trądzik grudkowy w zależności od typu może mieć odmienny przebieg. W jego przypadku wyróżnia się:

 • postać ogólną – występują same krostki, które są dość bolesne, skóra wokół nich jest bardzo często podrażniona i zaczerwieniona;
 • postać grudkowo-krostkową – pojawiają się zmiany skórne o charakterze mieszanym, oprócz grudek mogą występować krosty wypełnione ropną treścią, na powierzchni naskórka pojawia się stan zapalny;
 • postać grudkowo-zaskórnikową – wraz z grudkami występują zaskórniki o charakterze otwartym i zamkniętym. Pojawianie się zaskórników zwykle spowodowane jest zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych.

Jak się pozbyć pryszczy? Skuteczne sposoby

Jak się pozbyć pryszczy na twarzy oraz ciele? Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest cierpliwość. Niestety wiele osób zapomina o tym, że trądzik to choroba, która nie zniknie magicznie po tygodniu. To proces, który może trwać miesiące, a nawet lata. Jeśli zauważysz u siebie objawy, które mogą wskazywać np. na trądzik grudkowaty, przede wszystkim udaj się do dermatologa, który postawi właściwą diagnozę i rozpocznie odpowiednie leczenie.

Zwróć uwagę na produkty do pielęgnacji, których aktualnie używasz. Niektóre ze znajdujących się w nich składników (np. alkohol, mydło i jego pochodne, niektóre konserwanty) mogą podrażniać skórę i zaostrzać objawy choroby. Wybieraj produkty do oczyszczania twarzy o delikatnym działaniu i pamiętaj o odpowiednim nawilżeniu Twojej skóry, gdyż cera trądzikowa bardzo go potrzebuje. 

Dodaj komentarz