Food

Jak upiec chleb w domu? 10 rad!

Nie ma nic lepszego niż pajda domowego chleba z masłem. Wbrew pozorom, pieczenie chleba w domu nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jak zrobić chleb domowy? Oto garść praktycznych wskazówek, które mogą się okazać pomocne podczas pieczenia.

W czym piec domowy chleb?

Jak upiec chleb? Do tego celu wykorzystać można specjalną maszynę do pieczenia chleba lub wypiekacz do chleba. Urządzenia elektryczne tego typu składają się z grzałki i pojemnika z mieszadłem. Poszczególne modele różnić mogą się od siebie zarówno mocą, jak i pojemnością czy ilością dostępnych programów. Do przygotowania chleba wykorzystać można również specjalne formy do pieczenia. Dostępne są one w wielu różnych wersjach.

Do wyboru mamy między innymi keksówki, czyli prostokątne, podłużne formy. Wykonane mogą być one zarówno ze stali nierdzewnej czy węglowej, jak i ceramiki, żaroodpornego szkła lub silikonu. – Najbardziej praktyczne są modele pokryte powłoką non-stick, która skutecznie chroni tradycyjny chleb na zakwasie przed przywieraniem. W przeciwnym wypadku, keksówkę należy natłuścić lub wyłożyć papierem do pieczenia – wyjaśnia ekspert Tadar.pl. Do wypieku chleba w domu wykorzystać można również żeliwny garnek lub brytfannę, gliniany garnek rzymski, ceramiczną formę czy specjalne szklane naczynie.

Dodatkowo, niezbędne okazać mogą się akcesoria do pieczenia od Tadar.pl, takie jak waga z misą na sypkie składniki, miarka w formie dzbanuszka z podziałką oraz koszyk do wyrastania chleba. Dzięki takim gadżetom, pieczenie domowego chleba staje się znacznie szybsze i łatwiejsze.

Chleb na zakwasie czy chleb na drożdżach?

Najbardziej tradycyjny chleb to taki, który przygotowany został na zakwasie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by upiec go na drożdżach. Druga z metod jest znacznie szybsza. Ciasto wyrasta tutaj bowiem już w zaledwie około 2-3 godziny i jest gotowe do wypieku. Jeżeli chodzi natomiast o pieczenie chleba na zakwasie, planować należy je z kilkudniowym wyprzedzeniem. Związane jest to z koniecznością przygotowania zakwasu i jego dojrzenia. Mimo to, warto poświęcić czas na upieczenie chleba na zakwasie. Jest on bowiem nie tylko smaczny, lecz również zdrowy. Znajdujące się w nim bakterie kwasu mlekowego usprawniają pracę jelit i w pozytywny sposób wpływają na odporność naszego organizmu.

Sprawdzony przepis na chleb domowy na zakwasie

Jak krok po kroku wygląda wypiek chleba w domu? Nie jest to trudne, lecz wymaga nieco cierpliwości. Jak zrobić zakwas na chleb? Do tego celu wystarczą 2 składniki — mąka żytnia oraz niechlorowana woda mineralna lub przegotowana. Jak wygląda podstawowy przepis na chleb? Do jego upieczenia niezbędne będą:

  • 500 g zakwasu żytniego,
  • 500 g mąki żytniej,
  • 200 ml letniej wody,
  • 15 g soli.

Jak zrobić chleb? Wymienione powyżej składniki mieszamy, a następnie przechodzimy do ręcznego wyrabiania ciasta. Najpierw dodajemy połowę wymaganej ilości wody, a resztę stopniowo wlewamy do masy. Ciasto odstawiamy na 20-25 minut, ponownie je wyrabiamy, a następnie przekładamy do foremki. Ile piec chleb w piekarniku? Najpierw formę z bochenkiem umieszczamy w piekarniku rozgrzanym do temperatury poniżej 50 stopni, aby wyrosło. Czekamy kilka godzin, aż zwiększy dwukrotnie objętość. Rozgrzewamy piekarnik do temperatury 220 stopni i wkładamy do niego foremkę. Po upływie 10 minut obniżamy temperaturę do 200 stopni. Po upływie kolejnych 10 minut — do 180 stopni. Pieczemy chleb przez 30-40 minut. Wyjmujemy go z piekarnika, przekładamy na specjalną kratkę do studzenia ciasta, przykrywamy ściereczką i zostawiamy do wystygnięcia. Później wystarczy go już tylko pokroić na kromki i zaserwować z ulubionymi dodatkami.

Jak piec chleb w domu? Zastosowanie się do powyższych wskazówek to gwarancja codziennych, małych sukcesów w przyrządzaniu smakowitego, chrupiącego pieczywa.

Dodaj komentarz