Zdrowie

Jak wygląda leczenie łuszczycy i jakich produktów warto używać?

Łuszczyca, choroba autoimmunologiczna, jest przewlekłym schorzeniem skóry. Charakteryzuje się występowaniem zapalnych, czerwonych plam na skórze, które często przekształcają się w srebrzyste łuski na skórze głowy, łokciach, kolanach i w dolnej części pleców. Przyczyna łuszczycy nie jest znana; uważa się jednak, że jest ona spowodowana przez nieprawidłowo szybko rosnące i wydalane komórki skóry. Komórki skóry szybko się namnażają. Przyczyną może być czynnik wyzwalający, taki jak uraz, oparzenie słoneczne, niektóre leki, infekcja, stres, alkohol lub tytoń. Choroba jest dziedziczna, choć nie jest zaraźliwa. Łuszczyca często powraca i za każdym razem może być coraz bardziej nasilona.

Leczenie łuszczycy

Stosowanie domowych sposobów leczenia samodzielnie lub w połączeniu z leczeniem medycznym może poprawić objawy łuszczycy. Osoby cierpiące na łuszczycę mogą stosować metody uzupełniające, ponieważ leczenie farmakologiczne okazało się nieskuteczne lub wywołało skutki uboczne. Jednak niektóre środki domowe mogą wchodzić w interakcje z lekami, dlatego każdy, kto rozważa ich stosowanie, powinien najpierw skonsultować się z lekarzem. Ważne jest również, aby monitorować objawy łuszczycy, aby upewnić się, że stosowane środki nie powodują ich nasilenia. Osoby cierpiące na łuszczycę mogą stosować krem z kapsaicyną w celu leczenia blaszek skórnych. Początkowo może to powodować uczucie pieczenia i stan zapalny, ale kapsaicyna może pomóc nerwom w leczonym obszarze stać się mniej wrażliwym na stan zapalny przy dalszym stosowaniu. Może to prowadzić do zmniejszenia łuszczenia się skóry, swędzenia i bólu. Probiotyki to pożyteczne bakterie obecne w jogurtach i sfermentowanej żywności. Można je również spożywać w postaci suplementów. Odpowiednia równowaga bakterii w organizmie może wspomóc układ odpornościowy. Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, a badania sugerują, że probiotyki mogą być pomocne w łagodzeniu objawów łuszczycy. Kurkumina jest aktywnym składnikiem przyprawy kurkumy. Może ona zmniejszyć stan zapalny w organizmie i ograniczyć aktywność łuszczycową.

Jakich produktów warto używać?

Łagodny kortykosteroid, taki jak hydrokortyzon, można kupić bez recepty. W przypadku kilku małych plam łuszczycy, łagodny hydrokortyzon działa dobrze. Jeśli masz więcej niż kilka małych plam, prawdopodobnie będziesz potrzebował kortykosteroidu na receptę, aby zobaczyć rezultaty. Krem nawilżający może pomóc każdemu, kto cierpi na łuszczycę, ponieważ łuszczyca sprawia, że skóra staje się sucha i łuszczy się. Nawilżacz pomaga zamknąć wodę w skórze, co może złagodzić jej suchość. Ważne jest, aby produkty zawierające kwas salicylowy stosować zgodnie z zaleceniami. Zbyt duża jego ilość może pogorszyć stan łuszczycy, powodując suchość, zaczerwienienie i swędzenie skóry w miejscu zastosowania.  Inne składniki aktywne, które mogą zmiękczać i usuwać łuski, to kwas mlekowy i mocznik. Niektórzy twierdzą, że świąd jest najgorszą rzeczą związaną z łuszczycą. Najlepszym sposobem na pozbycie się swędzenia jest leczenie łuszczycy. Dopóki leczenie nie przyniesie rezultatów, pomocne może być stosowanie preparatów przeciwświądowych. Poszukaj produktu zawierającego kalaminę, kamforę, hydrokortyzon lub mentol. Te składniki działają najlepiej na swędzącą łuszczycę.

Więcej informacji znajdziecie na stronie: https://www.centrumluszczycy.pl/pol_m_Preparaty-na-luszczyce-431.html

Dodaj komentarz