Jak zrobić naturalny antyperspirant? Sprawdzone przepisy
Skóra człowieka to największy organ w całym ciele. Wymaga niesłychanej dbałości, ponieważ jako pierwsza walczy o nasze zdrowie z wirusami. Niestety często sięgamy po kosmetyki, które jej szkodzą. Jednym z nich jest antyperspirant, który w swoim składzie zawiera niebezpieczne dla zdrowia aluminium. Co jeszcze znajdziemy w składzie popularnych antyperspirantów? Czy istnieją naturalne zamienniki? Poznaj sprawdzone przepisy, z których dowiesz się, jak przygotować naturalny antyperspirant.
Antyperspiranty — wpływ na zdrowie człowieka
W składzie popularnych antyperspirantów można znaleźć następujące składniki, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka:
- Aluminium, które blokuje wydzielanie się potu. W składzie aluminium znajduje się estrogen, który wspomaga rozwój komórek rakowych piersi. Aluminiom oskarża się również o współtworzenie choroby Alzheimera.
- Konserwanty, które przedłużają życie kosmetyków. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały obecność konserwantów w 99% komórek rakowych u kobiet z rakiem piersi. Konserwanty są również przyczyną alergii.
- Glikol propylenowy, który zatrzymuje wilgoć i zapobiega wysychaniu kosmetyku. Produkt używany jest również jako środek przeciw zamarzaniu do samochodów.
- Dietanoloamina oraz triethanlmina, które zaburzają gospodarkę hormonalną człowieka, powodując wzrost komórek rakotwórczych;
- Sztuczne perfumy oraz sztuczne barwniki.
Dlaczego warto zrobić samemu naturalny antyperspirant?
Antyperspirant wykonany z naturalnych składników będzie nie tylko skuteczny, ale również przyjazny dla skóry. Takie antyperspiranty zalecane są szczególnie osobom, które mają problemy z podrażnieniami skóry pod pachami po goleniu czy wrastającymi włoskami. Zawarte w nich olejki eteryczne działają przeciwzapalnie, a także przyspieszają gojenie się ran.
Na rynku dostępnych jest wiele naturalnych antyperspirantów, ale ich cena jest często dużo wyższa, od tych drogeryjnych. Dlatego warto pokusić się o wykonanie samemu takiego antyperspirantu. Nie obawiaj się! To naprawdę proste, a do ich przygotowania możesz wykorzystać składniki, które znajdziesz w swojej kuchni lub w sklepie zielarskim.
Przepisy na naturalny antyperspirant
1. Soda oczyszczona
Soda oczyszczona to najprostszy antyperspirant. Wystarczy, że wetrzesz ją wilgotnymi palcami w skórę pod pachami. Soda oczyszczona zwęża gruczoły potowe i likwiduje nieprzyjemny zapach.
2. Antyperspirant w kremie
50g sody, 50 g mąki ziemniaczanej i 4 łyżki oleju kokosowego wymieszaj do uzyskania kremowej konsystencji. Do kremu dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego.
3. Antyperspirant ałunowy w sprayu
Do wykonania antyperspirantu w sprayu będziesz potrzebować 125 ml gorącej wody, 1 łyżeczkę ałunu w pudrze, ok. 20 g ałunu w krysztale (tzw. kształcie) oraz ulubiony olejek eteryczny. W szklance gorącej wody rozpuść ałun i dodaj łyżeczkę ałunu w pudrze. Całość wymieszaj, dodaj olejek eteryczny i przelej do buteleczki z atomizerem.
4. Antyperspirant w sztyfcie
Składniki: łyżka masła kakaowego, łyżka masła shea, łyżka oliwy, łyżka wosku pszczelego, łyżka sody oczyszczonej, 2,5 łyżki mąki ziemniaczanej, kapsułka witaminy E, kilkanaście kropel olejku eterycznego.
Masła, oliwę i wosk pszczeli umieść w słoiku, ustawionym na ściereczce w garnku z wodą (wody ma być tyle, by nie wlała się do słoika). Podgrzewaj je do chwili, aż się rozpuszczą. Zdejmij z ognia i dodaj sodę oczyszczoną oraz mąkę ziemniaczaną. Wieszaj, a gdy składniki dobrze się połączą, dodaj olejek eteryczny i wciśnij zawartość kapsułki z witaminą E (bez otoczki). Gdy masa zaczyna tężeć, przełóż ją do pustego pojemnika po wykręcanym antyperspirancie w sztyfcie i włóż do lodówki, aby stwardniała.