Zdrowie

Jaka pasta do zębów przy aparacie ortodontycznym?

Aparaty ortodontyczne to skuteczna metoda korekcji wad zgryzu i uzębienia, jednak wymagająca specjalnej pielęgnacji jamy ustnej. Wybór odpowiedniej pasty do zębów przy aparacie ortodontycznym jest więc niezwykle ważny, aby zachować zdrowie jamy ustnej i uniknąć poważnych problemów stomatologicznych. Dlatego w tym artykule podpowiadamy jaka pasta do zębów przy aparacie ortodontycznym będzie najlepsza.

Dlaczego wybór odpowiedniej pasty do zębów jest ważny podczas leczenia ortodontycznego?

Podczas leczenia ortodontycznego, czyli noszenia aparatu, higiena jamy ustnej staje się jeszcze bardziej istotna. Wybór odpowiedniej pasty do zębów ma kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowia zębów, dziąseł i całej jamy ustnej. Dlatego klasyczna pasta do zębów w tym przypadku może się nie sprawdzić. Wszystko za sprawą tego, że aparaty ortodontyczne mogą sprzyjać gromadzeniu się płytki nazębnej, szczególnie wokół zamków, drutów i innych ich elementów. Odpowiednia pasta do aparatu ortodontycznego zawiera składniki, które pomagają skuteczniej usuwać płytkę nazębną, zapobiegając powstawaniu próchnicy. 

Wybór tego typu pasty do zębów może również pomóc we wzmocnieniu szkliwa, które jest osłabione przez aparat, zapewniając tym samym ochronę przed próchnicą i nadwrażliwością. Noszenie aparatu ortodontycznego może także prowadzić do podrażnień i stanu zapalnego dziąseł. Pasta do zębów, na których założony jest aparat, zawiera jednak właściwe składniki, takie jak substancje łagodzące i przeciwzapalne, które pomagają utrzymać zdrowe dziąsła i zmniejszyć podrażnienia. 

Dodatkowo osoby noszące aparat ortodontyczny mają większą skłonność do przebarwień na powierzchni zębów, szczególnie wokół zamków, pasta do zębów ortodontyczna skutecznie zapobiega ich powstawaniu i pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem zarówno w trakcie leczenia ortodontycznego, jak i po jego zakończeniu. 

Na co zwrócić uwagę wybierając pastę ortodontyczną?

Podczas wybierania pasty ortodontycznej warto poświęcić na to nieco więcej czasu i zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Pierwszym z nich jest zawartość fluoru. Fluor jest niezwykle ważnym składnikiem w pastach do zębów przy aparacie ortodontycznym, ponieważ pomaga we wzmocnieniu szkliwa i zapobiega rozwojowi próchnicy. Wybierając pastę ortodontyczną, należy sprawdzić, czy zawiera odpowiednią ilość fluoru zalecaną przez dentystów, powinna ona wynosić od 1 350 do 1 500 ppm (cząstek na milion). 

Drugą istotną kwestią przy wyborze pasty do zębów ortodontycznej jest jej konsystencja. Podczas noszenia aparatu ortodontycznego, istotne jest, aby umożliwiała ona łatwe rozprowadzanie jej wokół zamków, drutów i innych elementów aparatu. Dlatego też najlepsza pasta do zębów przy aparacie ortodontycznym to ta gładkiej konsystencji, w szczególności w formie żelu, która jest bardziej skuteczna w usuwaniu płytki nazębnej i utrzymaniu czystości, gdyż lepiej dociera do wszelkich zakamarków w jamie ustnej.

Dodatkowo przed zakupem pasty ortodontycznej warto przyjrzeć się jej składowi. Dobrze jest wybrać pastę, która jest pozbawiona siarczanów, parabenów i sztucznych barwników. Substancje te mogą bowiem powodować podrażnienia dziąseł. Wśród korzystnych składników, które warto, aby zawierała pasta do zębów przy aparacie ortodontycznym, wymienić można:

  • CPC, czyli chlorek cetylpirydyny, który skutecznie wpływa na obniżenie rozwoju niekorzystnej flory bakteryjnej w jamie ustnej oraz minimalizuje powstawanie płytki nazębnej, 
  • aloes, bisabol lub ekstrakt z imbiru, składniki te niwelują bowiem podrażnienia oraz pozytywnie wpływają na zdrowie zębów i dziąseł. 

Jakich past do zębów unikać przy noszeniu aparatu ortodontycznego?

Pasta do zębów przy aparacie ortodontycznym nie powinna mieć właściwości wybielających poprzez mechaniczne ścieranie osadu nazębnego. Zawarte w niej drobinki mogą bowiem doprowadzać do podrażnień dziąseł oraz negatywnie wpływać na jakość szkliwa. Dodatkowo będą one działały wyłącznie w obszarze, w którym nie są przyklejone zamki aparatu, tym samym przyczyniając się do powstawania nieestetycznych wyraźnie odznaczających się różnic w odcieniu uzębienia po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Dlatego też należy wybierać produkty o jak najniższym współczynniku ścieralności, oznaczanym jako skrót RDA, wynoszącym poniżej 70. 

Podsumowując, wybór odpowiedniej pasty do zębów podczas leczenia ortodontycznego może wpłynąć na skuteczność higieny jamy ustnej, zdrowie zębów i ogólną satysfakcję z leczenia. Przed jej zakupem warto jednak zawsze skonsultować się z ortodontą lub higienistą stomatologicznym, z którego usług w Gdańsku można skorzystać w klinice stomatologicznej DentalSand oferującej między innymi leczenie wad zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych stałych, ruchomych oraz w nowoczesnej formie nakładek Clear Aligner, którzy pomogą wybrać odpowiednią pastę do zębów z aparatem ortodontycznym dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz