Jakie olejki do medytacji i jogi?
Praktyka medytacji to rytuał, który w swoje codzienne życie wdraża coraz więcej osób. Przynosi ona wiele korzyści nie tylko dla zdrowia, ale i lepszego funkcjonowania w związku, rodzinie, pracy, społeczeństwie. W praktyce medytacji można wykorzystać cudownie pachnące olejki eteryczne.
Dlaczego warto połączyć medytację z aromaterapią?
Medytacja, joga, pilates – wszystkie te rytuały mają w bardzo dużej mierze opierają się na praktykach i ćwiczeniach oddechowych. Połączenie ich z aromaterapią polegającą na inhalacji, a więc wprowadzaniu olejków eterycznych przez drogi śluzowe do organizmu może przynieść ci wiele korzyści. Z jednej strony, inhalacja z wykorzystaniem olejków eterycznych może pomóc ci w jeszcze lepszym skupieniu podczas medytacji, inny rodzaj olejku może sprzyjać rozluźnieniu mięśni podczas jogi czy pilatesu. Olejki pomagają tym samym osiągnąć zamierzony przez ciebie efekt. Z drugiej strony, połączenie inhalacji z praktykami bazującymi na świadomym kierowaniu oddechem wzmacnia efekt stosowania samego olejku. Substancje wydzielające się podczas inhalacji znacznie lepiej wchłaniają się do organizmu w momencie, w którym świadomie prowadzisz swój oddech, jest on głębszy, lepiej przez ciebie kontrolowany, wykonywany w skupieniu.
Jeśli czujesz, że twoja praktyka medytacji czy jogi dedykowana jest konkretnemu celowi – potrzebujesz na przykład maksymalnego rozluźnienia albo wręcz przeciwnie, zależy ci na jak najlepszym skupieniu, zgromadzeniu siły na cały wymagający dzień. – – idealnym rozwiązaniem może okazać się dołączenie do ćwiczeń aromaterapii. Najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dyfuzora lub nawilżacza powietrza. Możesz także wybrany olejek rozetrzeć na wewnętrznej stronie nadgarstków przed rozpoczęciem rytuału (pamiętaj jednak, że nie wszystkie olejki można stosować bezpośrednio na skórę). Umiejętnie dobrane olejki eteryczne będą cię dodatkowo stymulowały podczas wykonywania ćwiczeń.
Jakie olejki wybierać?
Olejki eteryczne do medytacji, jogi czy pilatesu warto wybierać bardzo świadomie. Chodzi przede wszystkim o wybór takiego zapachu, który pomoże ci osiągnąć zamierzony efekt. Koniecznie więc na samym początku zastanów się, czy zależy ci na pobudzeniu, zgromadzeniu energii czy też rozluźnieniu i uspokojeniu. Do tego typu rytuałów bazujących na połączeniu praktyki medytacyjnej, oddechowej i ćwiczeń fizycznych świetnie nadają się:
- olejek drzewo sandałowe: ma działanie harmonizujące, uspokajające, łagodzące napięcie psychiczne, pomaga w rozluźnieniu napięć psychicznych; ze względu na dość dużą gęstość raczej nie nadaje się do nawilżaczy czy kominków, natomiast świetnie sprawdza się nakładany prosto na skórę.
- olejek lawendowy: ma właściwości odprężające, kojące, relaksuje ciało i umysł, ułatwia zasypianie.
- olejek cytrynowy: pomaga w zachowaniu uważności, wprowadza świeżość do umysłu, wzmacnia koncentrację, świetny do porannej praktyki lub przed ważnymi wydarzeniami.
- olejek z mięty pieprzowej: pomaga ożywić się na koniec medytacji, pobudza umysł i ciało tuż po praktyce, pomaga uwolnić napięcia.