Kids

Jakie są polecane książeczki dla 3 i 4-latka?

Czy wiesz, że warto czytać dziecku wieczorem przynajmniej przez 15 minut ? Maluch nie tylko ma szansę się wyciszyć, ale także nauczyć wielu przydatnych rzeczy. Poznaj polecane książeczki dla 3 i 4-latka i dowiedz się, jak czytanie wpływa na rozwój dzieci.

Po co i kiedy czytać książeczki 3 i 4-latkom?

Książki są niezwykle ważne na każdym etapie dorastania. Warto jednak zaszczepiać w dziecku miłość do nich już od najmłodszych lat, aby w czasach szkolnych bez problemu sięgało po obowiązkowe lektury. Czytanie maluchowi do poduszki to z pewnością dobry pomysł, ale nie musisz się wcale do tego ograniczać. Może to być wasza wspólna rozrywka również w trakcie dnia czy podczas podróży. W ten sposób na pewno wzmocnicie swoją więź.

Książeczki dla 3-latka pomagają w rozwijaniu wyobraźni. Dzieci mają szansę na kreatywne wyżycie się. Dobrze dobrane do wieku lektury wzbogacają zasób słów i sprawiają, że rozmowa z dzieckiem staje się coraz bardziej interesująca. To również źródło odpowiedzi na wiele pytań, które maluchy zadają w tym czasie.

W przypadku książeczek dla 4-latków pojawiają się historyjki, które pozwalają na zgłębienie emocji i dokładniejsze poznanie różnych odczuć. Nie brakuje także wydań ułatwiających naukę samodzielnego czytania oraz pisania. Tekstu pojawia się więcej niż w książkach dla młodszych dzieci, ale wciąż główną rolę odgrywają kolorowe i estetycznie wykonane ilustracje.

Jakie są znane książeczki dla 3-latka?

Trzylatki przeważnie zadają dużo pytań. Ich dociekliwość potrafi być męcząca nawet dla najbardziej cierpliwych rodziców. Odpowiedzi warto więc szukać w książeczkach dla 3 i 4-latków. Historyjki często powstają w formie serii, więc maluch ma szansę przywiązać się do konkretnych bohaterów i oczekiwać nowych przygód w ich wykonaniu. Dobry przykładem jest, chociażby „Kicia kocia”. Dzięki prostym opowiastkom dziecko może wiele dowiedzieć się o otaczającym go świecie. Część z nich zapamiętuje, a potem „czyta” razem z rodzicami. Lepiej jednak, aby fabuła książeczki edukacyjnej dla 3-latka nie była zbyt długa, bo może go znudzić.

Wśród książeczek dla 3-latków polecane są również wierszyki i rymowanki. Takie historyjki ułatwiają zapamiętywanie i pozytywnie wpływają na umiejętność koncentracji. Poprawiają również mowę malucha. Jeśli zależy Ci na pełnej uwadze swojego dziecka, wybieraj te dotyczące natury, zwierząt, kosmosu czy pojazdów – to najbardziej intrygujące tematy dla trzylatków.

Które książeczki dla 4-latka warto wybierać?

Czterolatki to dzieci, które chodzą już do przedszkola. Poznają rówieśników i nawiązują pierwsze przyjaźnie. Coraz lepiej odnajdują się w grupie i stają się częścią społeczeństwa. Książeczki dla 4-latka powinny opowiadać właśnie o emocjach, aby maluch łatwiej odnajdywał się w sytuacji i nie czuł się przytłoczony. Częste polecane są przygody „Pucia”, „Felusia i Gucia” czy seria „Uczuciometr”.

Wspólne czytanie zbliża. Jest także świetną alternatywą dla elektroniki, która pochłania coraz bardziej dziecięcy świat zabaw. Książeczki edukacyjne dla 4-lata poszerzają horyzonty oraz uczą podstawowych zachowań, obowiązków oraz czynności. Powinny jednak nie tylko kształcić, ale również bawić. Dlatego warto wybierać opowieści trochę nie z tej ziemi. Na dobranoc można więc sięgać po fantastyczne baśnie i bajki.

Książeczki dla dzieci 4-letnich mogą być również formą terapii. Pomagają maluchom z dysfunkcjami związanymi np. z mówieniem. Wspólne czytanie pozwala im stopniowo przełamywać bariery.

Artykuł sponsorowany.

Dodaj komentarz