Jedwabne gumki do włosów – dlaczego warto je mieć? Właściwości jedwabiu na włosy
Akcesoria z prawdziwego jedwabiu od setek lat kojarzą się z luksusem. Nic dziwnego: materiał jest nie tylko piękny, ale i funkcjonalny. Mnogość jego właściwości wpływa również na kondycję włosów. Przyjrzeliśmy się bliżej temu, w jaki sposób działają na nie jedwabne scrunchie!
Jedwab: naturalna tkanina dla zdrowia włosów
Choć najważniejszą rolę w kondycjonowaniu włosów odgrywają zabiegi wykonywane pod prysznicem, nieodpowiednie obchodzenie się z pasmami może zaprzepaścić efekty pielęgnacji. Chodzi tu nie tylko o nadużywanie stylizacji na gorąco, ale i o dobór nieprawidłowych akcesoriów. Niektóre gumki, za sprawą zawartości gumy, metalowych elementów czy szorstkich materiałów, wyrywają, rozciągają i niszczą włosy. Jedwabne gumki stoją przy tym w totalnej opozycji: zabezpieczają włosy i pomagają utrzymać je w ryzach.
Jak to możliwe? Przede wszystkim, gumki jedwabne nie niszczą włosów dzięki swojej gładkiej i zbitej strukturze. Pasma suną po nich jak po maśle. Nie obawiaj się jednak o wyślizganie się włosów z upięcia. Choć jedwab sam w sobie nie jest rozciągliwy, guma bieliźniana w środku scrunchie utrzymuje fryzurę w ryzach.
Jedwab, w przeciwieństwie do frotek z metalowym elementem, nie wyrywa też włosów. Pasma po prostu nie mają się w co zaplątać – powierzchnia scrunchie jest gładka i pozbawiona dodatkowych elementów. Na jej powierzchni znajduje się jedynie niewidoczny gołym okiem szew.
Za sprawą jedwabnej gumki pożegnać możesz się też z odkształcaniem pasm. Gładka, praktycznie pozbawiona porów tkanina nie wpływa w żaden sposób na wygląd włosów po ich rozpuszczeniu. Z tego względu, polecana jest szczególnie posiadaczom idealnie prostych włosów lub mocnych loków – jedwab nie powoduje ani rozprostowania skrętu, ani odkształceń w kształcie fali.
W walce z wiecznie elektryzującymi się włosami pomagają z kolei właściwości antystatyczne jedwabiu – włókna naładowane są odwrotnym do włosów ładunkiem. Jeśli problem dotyczy całej długości włosów, zawsze możesz zacząć od gumki, a potem: pomyśleć o poszewce.
Masz wiecznie przesuszone włosy albo właśnie wyprowadzasz mocno zniszczone koloryzacją czy ciepłem pasma? Jedwabna gumka umożliwi Ci zachować nawilżone włosy na dłużej. Porowata struktura bawełny pochłania nawilżenie z włosów i skóry. Jedwab, jak już wiesz, jest niesamowicie zbity i gadki – nie zagraża nawilżeniu włosów, bo po prostu nie ma jak go przejąć (i dokąd „zaprowadzić”).
Zainteresował Cię temat? Zerknij na ofertę Milousio – być może znajdziesz idealną jedwabną gumkę dla siebie!
Satynowe gumki a jedwabne – czy jest jakaś różnica?
Jedwab satynowy, satyna jedwabna… czy w ogóle jest jakaś różnica? Wbrew temu, co mogłoby się wydawać: nie. Satyna to rodzaj splotu, a nie materiał sam w sobie. Po utkaniu, akcesorium jest gładkie z wierzchu i matowe od wewnątrz – umożliwia to ładne ułożenie i udrapowanie materiału.
Satyna bawełniana jedwabiem już na przykład nie jest – podobnie jak wszystkie inne satyny, którym nie towarzyszy słowo „jedwab”.
Jedwabna gumka a „jedwab w płynie” – różnice
Zapewne spotkałeś się kiedyś z kosmetykami do włosów z jedwabiem w nazwie. Taka formulacja jest jak najbardziej realna. Jedwab to białko, a białka – czyli inaczej proteiny, od lat wykorzystuje się w pielęgnacji włosów. Największy potencjał do uzupełniania ubytków we włosie mają przy tym proteiny hydrolizowane, czyli takie, których cząsteczki uległy zmniejszeniu.
Taki składnik działa na włosy zupełnie inaczej, niż chociażby jedwabne gumki do włosów. Podczas gdy tkanina służy funkcjonalnie i chroni – hydrolizowany jedwab może wniknąć we włosy. Poduszka czy gumka z jedwabiu Ci tego nie zapewni: cząstka wykorzystywana w kosmetykach jest kilka milionów mniejsza.
Niestety: to, że producent deklaruje zawartość jedwabiu w składzie, nic jeszcze nie znaczy.
- Jedwabiem można nazwać rzeczy, które nie mają związku z jedwabiem – tak samo, jak olej arganowy nazywa się często płynnym złotem, a serum do końcówek stanowi niekiedy magiczny „eliksir”. Hydrolizowane proteiny jedwabiu oznaczone są w składzie nazwą Hydrolyzed Silk Protein: prawdę powie Ci jedynie lista składników.
- „Jedwab do włosów” to najczęściej serum silikonowe z niewielką zawartością jedwabiu – jeśli chcesz wykorzystać moc protein jedwabnych w dużym stężeniu, skłoń się raczej ku masce. Wybierz taką, w której składnik jest dość wysoko w składzie (substancje ułożone są począwszy od maksymalnego stężenia).
Jedwabne akcesorium do włosów: jakie wybrać?
Pielęgnację i stylizację włosów uprzyjemnić mogą różne rodzaje akcesoriów – gumki to tylko jedne z nich. W zależności od problemu i potrzeb, wybrać możesz:
- Turban z jedwabiu – sprawdzi się u posiadaczy bardzo przesuszonych, wykruszających się włosów, które niszczą się praktycznie od każdego dotyku. Zainwestować mogą w niej też osoby, których włosy wyjątkowo się elektryzują – jedwab ma właściwości antystatyczne.
- Gumki – jedwabna gumka do włosów to idealna opcja dla osób, które często wiążą włosy, narzekają na odkształcenia i szukają eleganckiego akcesorium.
- Jedwabna opaska czy szarfa – jeśli lubisz styl boho czy retro albo po prostu lubisz przyozdabiać włosy dodatkowym akcesorium – miękkie ozdoby z jedwabiu to dobry wybór.