Uncategorized

Kąpiel kota – kiedy i jak ją wykonywać?

Wielu właścicieli uważa, że kąpiel kota jest niepotrzebnym zabiegiem pielęgnacyjnym, który jedynie stresuje zwierzę. W końcu koty domowe codziennie poświęcają czas na czyszczenie swojego futerka. W takim razie, czy koty powinno się kąpać? Jak poprawnie i bezstresowo przeprowadzić kąpiel?

Kiedy kąpać kota?

Na początku warto podkreślić, że pielęgnacja psów i kotów powinna zostać dopasowana indywidualnie do typu zwierzęcej sierści oraz do występujących problemów skórnych. Współcześnie na rynku dostępne są szampony, odżywki oraz maski m.in.: lecznicze, hipoalergiczne, intensyfikujące kolor szaty, zwalczające insekty, przykry zapach czy ograniczające nadmierne linienie. Pamiętajmy o tym, że na zwierzęcą sierść nie powinno się aplikować ludzkich kosmetyków ze względu na różnice w pH skóry. Nawet najdelikatniejsze szampony przeznaczone dla małych dzieci, mogą wywołać podrażnienie naskórka u zwierzaka.

Kąpiel kotów – w porównaniu do kąpieli psów – nie jest obowiązkowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Specjaliści zalecają, aby wykonywać ją rzadko, głównie ze względu na to, że dla zwierzaka stanowi ona źródło stresu. Jednak warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach może być wręcz konieczna. Na przykład rasy kotów, które genetycznie nie posiadają okrywy włosowej, potrzebują przeprowadzania regularnych kąpieli – mimo braku włosów. Dlaczego? Ich skóra wydziela duże ilości sebum, przez co może to determinować poważne problemy dermatologiczne.

Koty należy kąpać przede wszystkim po wykryciu insektów (np. pcheł lub innych pasożytów) oraz przy problemach skórnych (skóra przesuszona, występowanie grzybicy). Wówczas pielęgnacja będzie stanowić skuteczny dodatek do leczenia zalecanego przez lekarza. W przypadku występowania pcheł, na początku warto przeczesać delikatnie sierść z pomocą grzebienia, a dopiero potem przeprowadzić kąpiel. Pamiętajmy, że sama woda nie zabije jednak jaj oraz larw.

Kolejne wskazania do przeprowadzenia tego zabiegu pielęgnacyjnego to silne zabrudzenia futra oraz powstawanie kołtunów i tak zwane filcowanie sierści – zwłaszcza w przypadku ras długowłosych. Większość czworonogów może oczywiście samodzielnie wyczyścić swoje futerko. Jednak usunięcie np. lepkiego brudu stanowi już dla nich problem, a czasem źródło niebezpieczeństwa – zwłaszcza w sytuacji, gdy nie wiemy, czym dokładnie wybrudził się nasz pupil lub są to chemikalia, farba czy olej. Również koty starsze, otyłe lub z problemami zdrowotnymi mogą mieć problem z dokładnym wymyciem swojej sierści.

Kąpiel stanowi natomiast podstawę pielęgnacyjną kotów wystawowych – zwłaszcza tych o długiej lub półdługiej sierści.

Uwaga: Kąpieli nie przeprowadzamy w przypadku świeżych i otwartych ran oraz silnych stanów zapalnych skóry.

Jak oswoić kota przed kąpielą?

Rzadko który kot jest prawdziwym miłośnikiem wody. Im zwierzę jest starsze, tym trudniej mu będzie zaakceptować ten niezrozumiały dla niego zabieg. Przed przeprowadzeniem pierwszej kąpieli powinno się więc stopniowo przyzwyczajać pupila. Na początku warto włożyć kota do miski lub wanny pozbawionej wody – w zależności od tego, gdzie zamierzamy przeprowadzić kąpiel – a potem stopniowo zanurzajmy jego łapy. Dzięki temu pupil pozna nowe miejsce oraz się z nim oswoi. Pamiętajmy zwłaszcza o tym, aby nagrodzić jego posłuszeństwo. Jeżeli zwierzę się opiera, to nie próbujmy go zmuszać lub wsadzać do wanny na siłę.

Akcesoria do kąpieli

Przed wykąpaniem kota warto na początku dokładnie wyczesać jego sierść. Potrzebujemy do tego szczotki, grzebienia lub specjalnej rękawicy. Jaki rodzaj szczotki sprawdzi się najlepiej? W przypadku zwierząt lękliwych może być to akcesorium wyposażone w gumowe igiełki, natomiast najczęściej właściciele decydują się na grzebień z krótkimi, metalowymi igłami.

Podczas kąpieli w wannie pomocna może być również antypoślizgowa mata, którą umieścimy w wannie. Kot w panice i w silnym stresie może próbować się na siłę wydostać, co często skutkuje poślizgnięciem. Mata ochroni go przed tym zagrożeniem.

Oczywiście do kąpieli potrzebujemy specjalistycznych preparatów, zwłaszcza odpowiednio dobranego szamponu, a także miękkiego, suchego ręcznika. Natężony strumień wody może dodatkowo zestresować zwierzaka, dlatego też zdecydujmy się na to, aby polewać go wodą prosto z konewki, dzbanka lub innego naczynia.

Uwaga: Przed kąpielą zaleca się obcięcie zwierzęcych pazurów – istnieje duże ryzyko, że kot podrapie właściciela. Zabieg pielęgnacyjny najlepiej wykonywać w dwie osoby. Nie zapominajmy również o zamknięciu drzwi do łazienki.

Kąpiel kota – wskazówki

Po etapie przyzwyczajenia przychodzi czas na kąpiel właściwą. Przyjmuje się, że woda powinna być ciepła, najlepiej o temperaturze 38-39 stopni Celsjusza. Wodę wlewamy do dzbanka lub konewki i spokojnie polewamy czworonoga. Następnie aplikujemy szampon i wykonujemy delikatny masaż, unikając okolic oczu, uszu i pyska – uszy możemy dodatkowo zabezpieczyć przed wodą za pomocą wacików higienicznych. Później dokładnie spłukujemy pianę, możemy także nałożyć specjalistyczną odżywkę, która dodatkowo poprawi wygląd sierści. Na końcu zawijamy zwierzę w suchy ręcznik. Futra nie suszymy za pomocą ciepłego powietrza z suszarki ze względu na to, że możemy podrażnić skórę.

Dodaj komentarz